kaliteli ürünler üretmektir. ne yaparsan yap, iyisini yap. bazı tipler var millet uzaya çıkıyor, robot yapıyor biz ayakkabı yapıyoruz diye boş boş konuşuyor. birader dünya nüfusu 7.6 milyar. bunlar çıplak mı dolaşacak? robot yapmadık diye ayakkabı da mı yapmayalım?
devamını gör...
alış veriş işlerini avmlerden yapın yani yapabildiğiniz kadarını oradan yapın küçük esnaf fiş falan vermiyor vergi kaçırıyor.
askeri kuralları uygulayın gereksiz elektrik, su tüketimi yapmayın kullanmadığınızı kapatın.
amaan neyse her şeyi ben mi söyleyeyim?
devamını gör...
6 ila 8 ay içerisinde reel sektör krizi bekleyen birisi olarak ihtimal vermediğim durum.

* özel sektörün yabancı para cinsinden borçlanmasına dair kısıtlamalar ,

* ithalata yüzde 20 düzeyinde ek vergi,

* rating kuruluşlarının bir kademe daha aşağı yönlü not indirimi,

* merkez bankasının faiz bandını yüzde 13'ten 14.25 seviyelerine çekmesi,

* $ kurunun 4.55 - 4.70 bandına oturması ,

* inşaat sektöründe arka arkaya 6 ay boyunca küçülme,

* olası münbic operasyonu ve abd ile gerilimler sonrası yükselecek politika faizi.

tüm bu olasılıklar 2'li ve 3'lü sarmal olarak birbirleriyle ele alındığında, yaklaşık olarak 45 milyar dolarlık ek bir yük geleceği , bunun da zaten 200 milyar dolar plus üstü olan reel piyasa borcu ile birlikte işsizlik tetiklemesinin tavan yapacağını söylemek zor değil.

umarım aklı başında finans politikalarına dönerek , 2019 seçimlerinin ortaya çıkaracağı popülist ortama maruz kalmayız.
devamını gör...
ihracat'a dayalı ağır sanayi ve ucuz girdi ile ebitda karlılığı yüksek olan yazılım sektörü haricinde sıcak para ile gerçekleşmeyecek olan durumdur.

burada güzel bir grafik varözellikle tehlikenin boyutu şu ; biz daha önce marmara denizi büyüklüğünde fırtınaya yakalanıp ciddi krizler yaşadık , bankalarımız battı , gecelik faiz %140'a yükseldi en kötüsünden dolar krizi yaşadık. peki meblağ neydi ? yunanistan'ın borcu kadar para bulamadık diye elaleme avuç açtık. arkasından sıkı bir mali politika , özelleştirmeler , kitlerin elden çıkarılması , ağır sanayi hamleleri ve dünya'da dönen sıcak paranın ülkemizdeki yüksek faiz getirisi yüzünden buraya çöreklenmesi.

geldiğimiz nokta da özel sektör kendi büyüklüğünün yüzde 40'ı kadar borçlu ve artık marmara denizinde değil atlas okyanusunda hareket eden bir gemiyiz. 850 milyar dolarlık ekonomi de bu kur politikası ve faiz riski son derece tehlikelidir. ortak kesişim noktasında ( en sağ) hem hacim hem risk artık stabil riske eş değerdir.
devamını gör...
ahlaklı insan yetiştirmek. yöneticileri bu yetişenler arasından liyakata göre seçmek. bunu yapabilirsek geriye kalan, ekonomiyi büyütme, refahı arttırma yöntemleri zaten bilinen şeyler.
devamını gör...
ucuz enerji bulmak.
gerisi kendiliğinden geliyor zaten.
türkiye'nin en büyük ithalat kalemi enerji.
enerji maliyeti üretim maliyetlerini de etkiliyor.
enerji maliyetleri yüzünden bir çok ürünün üretimi rantabl olmaktan çıkıyor.

petrolümüz olmadığına göre nükleerden başka seçenek yok gibi.
bir de, enerji köprüsü olma avantajımızı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerek.
devamını gör...
yollar yok tek bir yol var o da bordur. türkiye'nin geleceği bor madenine bağlı. gün gelecek bor gücümüzle abd'yi satın alacağız. olmadı konyalı bilim adamlarının gizlilik içerisinde geliştirdiği bor bombası bize viyana'nın kapılarını açacak.
hele 2023 gelsin lozan bitsin o zaman görün türkiye'yi. petrol, bor ve çıkarttırılmayan madenlerimize erişim izni almamızla birlikte kimse türkiye'yi durduramayacak. azıcık büyük resmi görün, günün verileriyle karamsarlığa düşmeye hiç gerek yok. *
devamını gör...
önce bunu samimiyetle istemek lazım galiba. gerisi gelir gibime geliyor.

ekonomist değilim, o yüzden eyyorlamam bu kadar oldu, idare ediverin.
devamını gör...
güzel kasabalar ve köyler kurulmalı bu kasaba ve köylerde dev gibi liseler olmalı,içinde laboratuvarları,spor salonları,kütüphaneleri,ayrı klasmanda sosyal dersleri (fotoraf,müzik,resim, vb) yine lüks ama kiraları çok yüksek olmayan 1+1 yurt odaları olmalı 1 veya 2 kişilik. bu çocukların ebeveynleri tarım ve hayvancılıkla uğraşsın. şehir nüfusu da böylece düşsün sonrasında bakalım hem iyi para kazanıp hem de doğayla iç içe hayat yaşayan insanları gördükçe şehir de insan kalıyor mu.
devamını gör...
asgari ücretle çalışan adama iphone satışını yasaklamak. çok büyük bir şey değil, cüzi bir şey lakin en azından bir frenleme yapar.
ciddiyim bakın.
devamını gör...
bu yollardan biri internette gördüğüm yollardan biridir. o da şuna benzer bir şeydi;
türkiye'nin alt liglerinden 2 tane takımı ayarlıyoruz. sonucu belli bir maç oynatıyoruz ülke olarak. sonra o maça yurt dışı bahis sitelerinden atıyorum 1 milyar dolar basıyoruz. alıyoruz 3 milyar dolar. böyle 3 maç bulsak ülkece zenginik.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar