türkiye ekonomisi 2019'un ilk çeyreğinden itibaren totalde %1,5 küçülmüş durumda. 2018'in 4. çeyreğinde de 2.7 lik bir düşüş ardından %3 artış yaşanmış orayı hesaba katmadım. yani hesaba onu da katınca 2018'in 4. çeyreğinden itibaren ekonomi ittire kaktıra bile olsa toplamda %1,2'lik düşüşe engel olunamamış. tabi bu %1,2 her ne kadar küçük bir oran gibi görünse de bir dağılım yapıldığında %20 artışın bile vatandaşa yansımayacağını düşündürüyor. mesela sanayide büyüme %100 artsa işçilerin maaşlarında bir değişiklik olmayacaktır. çok ekonomi hesabından anlamam ama işte başlık bulunsun anlayanlar yazar diye açtım.

ekonomiden çok anlamam ama bizim millet ekonominin şahlanmasını falan kaldıramaz gibi geliyor. düşünsenize asgari ücret 10 bin lira olursa ev kiraları 9 bin lira yaparlar. virüs peyda olur maskeyi kolonyayı çeyrek altınla takas etmeniz gerekir. ikinci el araba fiyatları sıfır araba fiyatlarını geçer. ne kadar zor bir ülkeyiz. para delisi olmuş millet.

--- alıntı ---

sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 18 azaldı.--- alıntı ---
devamını gör...
iktisat mezunu değilim lakin velev ki ekonomi yükselişe geçti çok afedersiniz bizim aç gözlü milletimiz gene onu dibe çeker. asgari ücret misal 20 bin lira oldu doyumsuz ev sahipleri kirayı anında 19 bin 500 liraya çıkarır. öyle aç gözlüyüz ki ikinci el araba fiyatları sıfır arabları geçmiş. hadi diyelim virüsü yendik maskeyi kolonyayı dezenfektanı paraya çevirmeye bakar. bu milletle bu iş zor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar