türkiye nasıl kurtulur

diye sorulduğu zaman, orta yaştaki amcaların bazıları; ''bırak Allah aşkına ya sen mi kurtaracaksın!!!'' diye cevap verir genelde. ben de hep şöyle cevap veririm: '' ben mi kurtaracam bilmiyorum ama senin kurtaramayacağın kesin, ben çabalayımda kurtaramasam da o yolda birşeyler katetmiş olalım be amca.'' *
devamını gör...
hiçbir aktüel veya statik bir yanıta hapsedilemeyecek bir soru.

toplumun nazarında en başta beliren alanlardan, "millî" eğitim ve iktisat sistemlerimizin tanziminde, geçmişten bugüne, mevcut idarecilerimizin bir "niçin"i yok ki "nasıl"ları olsun - boşa kürek çekiliyor! nasıl cumhuriyet'in ilk yıllarında sözde "milliyetçilik" adına gerçekleştirilmiş, ruhsuz ve köksüz "devrimler", batıcılık tarafından dönüştürülmüş ve başından beri mahkum olduğu başarısızlığı aşamamışsa bugün de güya "islamiyet" namına uygulanan politikalar kapitalizm içinde çözünüp yitiyor, bir yere vardırılamıyor. üstelik tepemize binen dünya düzeninin şeytani fıtratındaki "soysuzlaştırıcı" tesir, her geçen gün ziyadeleşmekte; ve fakat sözde iktidarı elinde bulunduranlar her şeyden memnun ve çoğu zaman gafil! kredi faizlerinin %10'un altına düşmesiyle belki ama, hemen ardından vatandaşlarının kredi başvurularındaki artışla övünen bir başbakan olabilir mi? buyrunuz, ne yana baksak bir "feliks kulpa"!..

her şeyden önce, belki şu anlaşılmalı: demokrasi, iktidar çevresinde olup biten bir muaşeret değildir; evvela, kafalarımızdaki "tersine devlet ehramı*"nı düzeltmek suretiyle yerleyeksan edecek gerçek fikircilere kulak asmak zorundayız. çok sayıdakilerin az sayıdakileri idaresinin tabii nizama aykırı oluşunun ve iktidarın birbirinden ayrılmaz iki unsurundan biri diye gördüğümüz* "fikir sistemi" şartının yanında olarak, bu tavrın da insanımızı fikre ve fikir haysiyetine sevk etmek davasında bir davet olduğunu ifade edeyim.
devamını gör...
eğitim ile kurtulur. her şeyin başlangıcı eğitimdir. insanlarımızın gözü açılır, refah seviyesi yükselir.

4.sınıftan beri ingilizce öğretemeyen bir sistemde bir yanlışlık vardır. ki bu değişmediği sürece kurtuluşa giden yol hep sisli kalacaktır.
devamını gör...
ülkeyi ispanya ile fransa arasına koyarsak sorunlu komşularımızdan kurtulmuş oluruz. üstelik her askeri operasyonda ırak ve suriye'ye kaçan pkklıları da halletmiş oluruz vesselam.**
devamını gör...
köy enstitüleri, anadolu öğretmen liseleri ve köykent projelerinin aksayan yanlarının ahlak ve maneviyat olduğunu anlayarak kurtulur. yani bu eksikleri tamamlayıp ve durumu yeniden tanımlayarak köykent, köy enstütileri ihya edilebilirse tamamdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar