türkiye'nin antarktika'daki bilim üssü

türkler 100 yıl önce de kutuplardaydı. şimdi eski çalışmalara kaldığımız yerden devam ediyoruz.

alıntıdaki haberi aşağıdakiyle birlikte okumakta yarar var.

bkz: "kutuplarda antibiyotik savaşları" http://www.onaltiyildiz.com...--- alıntı ---
antarktika'ya türk üssü kuruluyor

12 bilim adamı, petrol ve tatlı su zengini antarktika'da araştırma merkezi ve istasyon kurmak için çalışmalara başladı.

türkiye'nin, bilim ve araştırma çalışmaları antarktika'ya ulaştı. ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı, antarktika'ya “araştırma merkezi” açmak için fizibilite çalışmalarına başladı.

çalışmalar, türkiye-antarktika kutup bilimsel araştırmalar merkezi (takbam) koordinasyonunda yürütülüyor. bugüne kadar farklı ülkelerin lojistik imkânlarını kullanarak araştırma yapan türk bilim insanları, kısa süre sonra kendi istasyonlarında bu kıtayla ilgili çalışmaları organize edebilecek.

bu yılın ilk aylarında çeşitli üniversitelerden, farklı dallardaki 12 bilim adamı, ilk çalışmaları başlattı.

antarktika'da halen 31 ülkenin üssü bulunuyor. yetkililer, atılacak adımın hem uluslararası anlamda bir prestij olduğunu hem de geleceğe yatırım amacı taşıdığını vurguluyor.geleceğin savaşlarının petrol ve enerjiden çok, tatlı su sorunundan çıkacağı öngörüsünde bulunan bilim insanları, dünyanın en büyük tatlı su kaynaklarının da antarktika'da bulunduğunu belirtiyor. bu bölge petrol rezervleri bakımından da zengin. türkiye'nin kısa süre içinde burada yer alması ve üssünü genişletmesinin gelecek açısından da önem taşıdığı vurgulanıyor.

türkiye
http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=337720
--- alıntı ---
devamını gör...
antarktika, bilim, üs, bilimsel araştırmalar.... çok hoş kelimeler bunlar da, tam olarak ne yapılacak orada onu da bi deyiverseydiler de içimizdeki, yine kayınçoya havadan maaş için iş uydurmuşlar herhal şüphesi silinseydi.
devamını gör...
türk bilim insanları araştırma için daha önce bir kaç defa antarktikaya gittiler, en son şili bilim üssünde çalışmışlardı galiba. bilim üssü açma girişimleri ile ilgili olarak da gerekli izinler alınmış.

--- alıntı ---

hiçbir ülkenin tek başına hak sahibi olmadığı antarktika kıtası 53 ülkenin bayrağı altında yönetiliyor. 1961’de yürürlüğe giren, ülkemizin de taraf olduğu “antarktika antlaşması” ile kıtada sadece bilimsel çalışmalara ve araştırma istasyonlarının faaliyet göstermesine izin veriliyor. 2048’e kadar kıtanın bütün yeraltı kaynakları ve yer üstü kaynakları koruma altında. şu anda kıtada etkin olan ülkelerin 24’ü gözlemci statüsünde. 29 ülkeyse antarktika ile ilgili alınacak kararlarda oy kullanabiliyor. ülkemiz ise gözlemci statüsünde bulunuyor. kıtayla ilgili kararlarda oy hakkı elde edebilmek yani kıtanın geleceği ile ilgili söz sahibi olmak için kıtada önemli bilimsel araştırmaların yapılması gerekiyor. kıtada bilimsel araştırmaların aktif olarak sürmesi ve yapılan bu araştırmaların sonuçlarının düzenli olarak yayınlanabilmesi için bir araştırma üssünün kurulması fayda sağlayacak.

--- alıntı ---

kaynak 1 tübitak
kaynak 2 itü
kaynak 3 türkiye neden orada olmalı

şili üssünde yapılan çalışmalarla ilgili bir haber vardı yakın zamanda ama bulamadım şu an. olaylara günlük bakmayın arkadaşlar. antarktika keşfedilmeyi bekleyen koca bir kıta ve herkes orada söz sahibi olmaya, işe yarayacak bir kaynak varsa ortak olmaya çalışıyor. bunlar önemli gelişmeler. başka hiç bir şey bulunamasa bile dünya tatlı su kaynaklarının % 68 i kutuplarda bulunuyor.
devamını gör...
geçici de olsa geçen hafta kurulumu tamamlanan üs.

--- alıntı ---

antarktika'ya bilim üssü kurulması projesi'ne yönelik çalışmaların gerçekleştiği 3. ulusal antarktika bilim seferi kapsamında, horseshoe adası'nda türk bilimsel araştırma kampı kuruldu.

ağırlığı yaklaşık 6 ton olan 3 modülü mavna, zodyak botlar ve helikopterle karaya taşıyan bilim insanları, bir hafta süren yoğun çalışmaların ardından modüllerin kurulumunu tamamladı.

--- alıntı ---

haber
devamını gör...
cumhurbaşkanlığı himayesinde sanayi ve teknoloji bakanlığı bünyesinde ve tübitak mam kutup araştırmaları enstitüsü koordinesinde gerçekleşecek olan 4. ulusal antarktika bilim seferi için 24 kişiden oluşan heyet, istanbul havalimanı’ndan törenle uğurlandı.

sanayi ve teknoloji bakanı mustafa varank, “4. bilim seferimiz kapsamındaki araştırmalar sayesinde kıtadaki fiziki varlığımızı perçinleyecek, kalıcı türk antarktik bilim üssü çalışmalarında son aşamaya geçmiş olacağız” dedi.


buradan

hadi hayırlısı , kolay gele.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar