türkiye okuma kültürü haritası

aşağıdaki gibi bir haritada hangi bölgenin neye ağırlık verdiği kültür ve turizm bakanlığı tarafından yayınlanmış.
haritadan anladığım kadarıyla neden iç anadoluyu sevemediğim net olarak belli olmuş
yanlış anlaşılmasın dindar olmaları yüzünden değil ama dedim bu adamlar eğitilmez sadece hazır olan ve üstüne bişey eklenmeyen bilgiyi alır bundan olsa gerek her ramazan sakız çiğnemek orucu bozar mı diye sormaları.

neyse bende izmirli bir güzelle dünya evine girem diycem ama ben edebiyatta sevmiyorum madem direk iç anadoluya göçem.

devamını gör...
nasıl oluşturulduğunu merak ettiğim harita.
yani acaba anket vs yapıp halkın ne okuduğunu mu öğrendiler yoksa direkt talep gören kitapların türüne göre mi belirlediler?
bana ikinci ihtimal daha muhtemel gibi geliyor nedense. ama eğer ikinci ihtimalse okuma haritası değil tercih haritası olması daha doğru olur. çünkü kitaplar alındıkları kadar okunmuyor bence.
ve bu konuyla alakalı olarak bir de şunu eklemek lazım. tabi şimdilerde internet alışverişi eskiye göre çok ilerledi ve bilinen büyük kitapçılar da anadolu şehirlerinde de mağaza açmaya başladılar ancak bu gelişmelerin hiçbiri içinde bulunduğumuz zamana denk gelen gelişme değil.
ben hatırlıyorum mesela. 2012 yılında üniversite okumak için memleketten çıktım ve 2012 yılında memleketteki mevcut kitapçı durumu hep kitap-kırtasiye tarzındaydı. şimdilerde yok da o zamanlar büyük kitapçı denince bi nt mağazası vardı ( ki bilenler bilir bırakın başka yayın evlerinin romanlarını falan satmayı, kendi yayınları olmayan soru bankası bile kolay kolay satmazlardı ) bir de iki farklı yer.
şehirde korsan kitap satan adamda mülksüzler satılıyor, orijinal kitap satan yerde türk klasiklerinden pek öteye gidemiyoruz.
her neyse çok doluyum bu konuda velhasıl kelam, okuma fırsatında da eşitlik sağlanınca bu haritayı tekrar yapmakta fayda var diye düşünüyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar