türkiye

avrupa ve asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan güzel ülkemizdir. topraklarının bir bölümü anadolu yarımadasında bir bölümü ise balkan yarımadasının uzantısı olan trakya'da bulunur.
devamını gör...
kuruluşunun ilk on, hadi bilemedin ilk onbeş senesi içerisinde verilen (hatta kimilerine göre alınan) gaz ve toz bulutları ile sanayileşip gelişen, yine bu aynı süre zarfında ileride görülecek örnekler olan ikinci dünya savaşı sonrası japonya ve almanya gibi müthiş bir hızla yeni ve sağlam bir ekonomiye, dünyanın en çalışkan, dürüst ve sadaakatli işçi sınıfına sahip gibi görünen (belki de o zamanlar gerçekten de öyleydi) ve birdenbire ne olduysa durduğu yerde çakılı kalakalan, hatta ve hatta son yıllarda 65 sene rusyanın sömürgeleri olarak köle gibi çalıştırılıp, hiçbir teknolojik gelişmeden haberi olmadan yaşayan doğu bloğu ülkelerinin bir kısmının bile birçok alanda yetişip de geçmek üzere olduğu, kimsenin kimseden memnun olmadığı, herkesin birbirini vatan hainliği ve işbirlikçilik ile suçladığı, ortak suçlunun son senelerde abd, israil ve mason locaları olduğu keşfedilen, ne batılı ne doğulu, hangisi olursanız olun acımasızca eleştirileceğiniz, hakkında daha milyonlarca tanım yapılabilecek ortadoğu/batı avrupa ülkesi kırması ülke...

kadrajın içinden biraz çıkılıp da içine bakıldığında görülüyor ki iki dünya savaşının da hem galipleri hem mağlüpleri bir şekilde aynı tarafta bugün. bize okullarda öğretilen milliyetçilik bazlı tarih, din ve hatta coğrafya derslerinin miadları dünyanın bu bölgesinde dolalı bir onbeş yıl olmuş bile.
demek ki bir şeyleri yanlış yapıyoruz hatta tenezzül edip yapmıyoruz bile. veya belki de yaptırılmıyoruz. artık anlamalıyız ve çocuklarımıza da öğretmeliyiz ki tarihteki hiçbir savaş, herhangi bir dava, milliyetçilik, birbirine yardım etme veya koruma güdüsü sonucu yapılmamış sadece ve sadece iki olgu uğruna yapılmıştır: din ve para. hal böyle iken ve internet gibi sınırsız bilgiye ulaşılabilecek kaynaklar kullanımdayken hala özgürlük ve demokrasi, bir bölgenin insanlarına yardım amaçlı savaş açıp, çoluk çocuğu kesenler kimi kandırdıklarını sanıyorlar o da ayrı bir merak konusu. (konu burada türkiye'den biraz uzaklaştı evet. ama türkiye'nin hangi sorunu aslen türkiye'nin içinden kaynaklanıyor ki?)

her nasıl ki amerika veya silah üreticisi herhangi bir ülke, ürettiği silahı etkisiz hale getirecek başka bir silah yapmadan o silahı kimseye satmaz ve satmayacaksa, mason locası, israil veya abd yerine başka silahları üzerimize doğrultmamış olsa zamanında bunları bize musallat eden kişi, kurum ya da kuruluşlar biz hala birbirimizi yiyor olurduk.
ki dikkat edilirse özellikle son beş senedir en azından suç atılan üçüncü kişiler var, eskiden her sorunun cevabı ve suçlusu içeride aranırdı.
devamını gör...
bilinenin aksine darbe ile yönetilir. en önemli ihraç malı askeridir. bunun yanında yurt dışında vasıfsız iş gücüylede adından söz ettirir. batının hastalıklı ideolojilerinde arar kendini. ergenlik çağında bir gençtir, kimlik bunalımı yaşar.

daha onceki benzerlerinin aksine vizyonu olmayan ülkedir. iç siyasi çekişmeler sebebiyle bir önceki versiyonundan kendisine miras kalmış hiçbir görevi hatılamayan, kendini kurtarmaya muktedir ki onuda ne kadar yapabildiği tartışılır,laik, demokratik,sosyal, hukuk devleti yapılmaya çalışılan ülkemizdir.

bu ülkede yaşayan etnik unsurların, kuruluşundan itibaren ortaya koydukları tek ortak eserdir aynı zamanda.
devamını gör...
taşların bağlanıp itlerin salındığı ülke.

başka bir ülkede yeri yerinden oynatacak "istanbul'da bulunan cephanelik" haberini yok sayıp soruşturma savcılarının dinleme yapmasını(elbette izinli) dehşete kapılarak veren hürriyet gazetemsi buna güzel bir misaldir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar