türklerin müslüman olma sebepleri

eski inançları ile benzerliklerine gelirsek şunlardır ki:
eski türklerdeki ahiret inancı ile islam'daki ahiret inancının benzerliği. eski türklerde bir hayvan kurban etme ile islamiyetteki kurban anlayışı. eski türklerdeki cihangirlik, savaşçı ruhu ile islamiyetteki cihad sistemi.

şöyle de bir olay var ki türkler islam'ın sancaktarlığını yapmış, yüzlerce kişiyi islam'la tanıştırmış mübarek bir millet. bugün ne kadar bozulsak da halen içimizde o ruhu taşıyoruz, muhtaç olduğumun kudret damarlarımızda mevcut yani. bu ülkenin sarhoşu bile içer içer Allah diye bağırır. namaz abdest işi olmayan mahalle arkadaşı gençler bile biri dine, peygambere dil uzatsa gider kafasını gözünü dağıtır. sadece bir kıvılcım gerek bu çocuklara "bu mağribli cocuklar yakacaklar paris'i" misali.
devamını gör...
dedelerimizden bizlere kadar gelen hikayat odur ki, 700'lü yıllarda dedemiz altuga zamanının iranın mandeizmini, çinin manderinini, evropanın hıristiyanlığını, ve dahi museviliği inceleyerek kafasına takılan türlü soru işaretleriyle bir gün batımında derin düşüncelere dalmışken tuhaf giyinişli bir adamın atını ağaca bağlayıp yemek yediğini farketmiş. kimdir nedir diye yanına gittiğinde müslüman bir tüccar olduğunu öğrenmiş. sonra ondan islam dini hakkında edindiği bilgilerle zihnindeki soru işaretleri birer birer gidermiş ve böylece bugunlere kadar gelmişiz. *
devamını gör...
öğretilmeye inandırlımaya çalışılanın aksine, türklerin islamiyeti kabulü çok kanlı olmuştur, savaşlar yaşanmış türkler direnmiş çok can vermiştir. bu gerçek neden saklanmak istenir anlayamıyorum. öyle tarih derslerinde anlatıldığı gibi " aa biz de tek tanrılı dine inanıyoruz islamda da böyleymiş bak çok benziyoruz hemen müslüman olalım" diye bi durum yoktur.

peşin edit: dikkat edin demiyorum ki "neden müslüman olmuşuz keşke olmasaymışız", sadece neden saklandığını anlayamadığım bi durumu gözler önüne sermek istiyorum. ne yani bunları öğrense insanlar islamiyetten uzaklaşıp hristiyan mı olucaklar..?
devamını gör...
eski inançlarımızla islam'ın benzerliklerine kurban kesmeyle başlarsak işimiz var zira dünyada kurban kesmeyen, adak adamayan din yoktur; o yüzden saçma olmuş bu benzerlikten yola çıkmak.

belki tek tanrılı inancın benzeşmesi bir sebep olabilir ve/fakat biz, yüzbinlerce yıllık kültürümüzü bırakıp, adetlerimiz bırakıp islamı seçtikten sonra araplamaşmaya başladık ki bu bizi yani türkleri güçsüzleştirmiştir. eski inançlarımızla ve kültürümüzle, arap etkisinden uzak ilerleyebilseydik, uzun vadede çok daha başarılı ve özgün bir millet olurduk.
devamını gör...
benim duyduğuma göre onlar da araplar gibi kendilerini patlatmayı seviyorlarmış. sonra demişler neden olmasın. sonracığıma olaylar gelişir.

edit: ya ironi yapmıştık hemen basmışsınız eksiyi.
devamını gör...
şimdi bu türkler yıllarca çinlilerle kavga etmiş, hindistan'da devletler kurmuş, rus steplerine gitmiş; yenmiş, yenilmiş.
defalarca kılıçtan geçmiş.
lakin sadece arapların kılıçlarından korkmuşlar ve arapların dinini(!) almışlar.
üstelik daha müslüman bile değillerken araplarla birlikte çinlilere karşı savaşa girmişler.
korkudan sanırım.
devamını gör...
en azından ekranda görünen tarihçilerin bile güleceği yada kızacağı yorumları barındıran başlık.

türkler sadece müslüman olmamıştır. uygurlar Zamanında budist te olmuşlardır. hazar devleti Zamanında yahudi olanları bilinir, ki bugün dahi hazar yahudileri olarak bilinirler ve varlığını sürdürürler.
aynı köklere sahip olduğum kuman türkleri'nin bir kısmı Macar krallığına yerleşip, papanın ve yerel idarenin de zoruyla hristiyan olurlar. "kumania" denilen bir bölge vardır bugün. Ki, macarlar zaten avrupa hunları'nın bir kalıntısıdır ve çoktan hıristiyandır. Keza bulgarlar da öyle. Buna gagavuzlari da ekleyelim.
ha, benim soyum olan kuman türklerinin bir devamı olan ahıska türkleri'nin en geç müslüman olan bir topluluk olduğunu tarih okuyan dışında pek kimse bilmez. ki ben de araştırma sonucunda bunu gördüm. 16.yyda topluca müslüman olunuyor. osmanlı o topraklara vardığında. dinleri de hıristiyan.

fakat hiç kimse, türklerin neden budist, yahudi, hıristiyan olduğunu sormaz da, müslüman olduğunu sorar. bu soru, bir gerçeklik sorgulamasının değil, günümüz din dışı ve özellikle islam karşıtı anlayışının bir ürünüdür. müslümanlık arap kavmine zimmetlenmekte ve bunun haricindeki milletlerin müslümanlığı da bir sapma olarak değerlendirilmektedir.

din, insanın varoluşu ve hakikatle, tanrı ile olan irtibatı ile alakalıdır. insan olarak dünyada yer almakla beraber bu arayış ve sorumluluk başlar. bunu yeryüzünün sufli kavgalarına indirgemek, varoluş ve hakikat açısından sapkınlıktır. fakat çağımız ruhu, artık din dışı bir paganizm'le bezendiğinden, dinle olan bağıntılar da sözde akıl, bilim, ideolojiler bağlamında sorguya tabi tutulmaktadır. üstelik günümüzün islam karşıtı algılarını da yüklenerek ve batı merkezli ezberci zihinle.
devamını gör...
türklerin müslüman oluşları ile ilgili çok konuşulan 2 tez vardır:
1. kılıç zoruyla müslüman oldular,
2. benzerlik sebebiyle kitleler halinde müslüman oldular,

işin aslı: ölümden kurtulmak için müslüman olanlar da vardır, beğenip müslüman olanlarda.. türk toplumları (dikkat ediniz çoğul) konjonktür (topludurum) gereği ne ise onu yapmışlardır. yüzyılar içinde (kitleler halinde değil) müslüman olanlar vardır, hristiyan, yahudi veya budist olanı vardır. yaşadıkları coğrafyada ve zamanda hakim ve siyasi anlamda güçlü din hangisi ise ona geçilmiştir..

netice itibariyle; müslümanlığı seçen türklerin sebepleri ile, diğer dinleri seçen türklerin sebepleri aynıdır. konjektüreldir...
devamını gör...
ülke toprakları üzerinde eski türk'lerin müslüman olarak yaşadığından ve müslüman topraklara komşu olduğundan kaynaklı olarak müslümandır.
not: türkler sadece türkiye cumhuriyeti, osmanlı olmayıp çok fazla türk atası ve soyu olan bir ırktır...
devamını gör...
burada durmuş olmaları.

nereye gittilerse oranın dinine girmişler. daha batıya gidip orada dursalardı hıristiyan olurlardı. nitekim gidenler olmuş.
devamını gör...
islamı kolayca benimsedikleri koskoca hata koskocaaaaaa bir yalandır. inançlar benzermiş, türkler akın akın islam'a koşmuş martavallarının aksi 'kanıtlanmış olarak' tarihi kaynaklarda ve bu kaynaklardan derlenen ciddi araştırmalarda mevcuttur. istediğiniz dine inanın kimseyi ilgilendirmez ama her şeyi de dininizin lehine yontmayın be arkadaşım...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar