turşu kavurması

ilerleyen günlerde mutlaka bir altın günü menüsüne tarafımdan, yöremi tanıtmak için katacağım güzellik.

tadını kat ve kat artırmak için nacizhane tavsiye soğan, yeşil biber, domates, havuç ve azcık salça ekleyebilirsiniz tabiki zeytinyağı kullanıyoruz. hanımlarımızın günlerinde kısır ve patates salatasına rakip bir soğuk salata olabilir pekala.
devamını gör...
yenilmesi halinde baskın bir tuz tadı kavurur içinizi.sonrasında damacana yı yanınıza mı alırsınız, yoksa musluğa yakınmı oturursunuz kendi tercihinize kalmıştır.
devamını gör...
bahse konu olan turşu büyük ihtimalle taze fasulye turşudur. tereyağ ile bol soğanlı olarak kavrulursa çok lezzetli olur. domates ya da salça da eklenebilir.
soğansız olarak, karadeniz yaylalarında yetişen zagoda isimli otla yine tereyağ eşliğinde kavrulunca da lezzetine lezzet eklenir.*
turşu tuzluysa elbette kavurmadan evvel bir süre suda bekletmek gerekir, yoksa yakar içinizi.
devamını gör...
lahana turşusundan bir yapılır ki, yeme de yanında yat gibi birşey olur. yazarken bile yutkunuyorum gerisini sen anla işte ey sözlük ehli. ama salçasını ve de zeytinyağını unutma. isteğe göre nanesini de ekleyebilirsin. *
devamını gör...
fatih'te oturan kayserili bir arkadaşımın, evlerini boyadıkları karadenizli birisinin kendilerine öğlen yemeği olarak çay ve turşu kavurması vermesi ve de onların bunu ekşimiş taze fasulye yemeği sanarak yememelerini anlattığı hikayesinin konusu güzel ve de hızlı aparatif...
devamını gör...
en güzeli fasülye turşusuyla olur. yanına da çay yapardı annem, kahvaltıda öyle güzel gider ki.
yapılışı: turşu moduna geçmiş fasülyelerimiz orijinal halleriyle kullanılır yahut daha da ufak parçalar haline getirilir ve yağda hafif pembeleşmiş soğanların üzerine dökülür. biraz alt üst edilir, çok fazla kavurmaya gerek yoktur aslında zira o her haliyle lezzetlidir.
devamını gör...
dünyanın en kaliteli insanlarınının, dünyanın en kaliteli topraklarından çıkardıkları dünyanın en kaliteli sebzeleriyle yaratılmış dünyanın en kaliteli mutfağının bir ürünüdür. he ben yer miyim? yemem. neden kokusu çok ağır ulan sabah sabah.
devamını gör...
karadeniz yemekleri içinde en hazetmediğimdir kendisi. "pu nedur kardaşum bilduğun ağu" dedirtir her defasında. bi de kimi teyzelerin ki kokaar kokaar, zorlada yedirmeye çalışırlar aman aman Allah muhafaza..
devamını gör...
fasülye turşusu ile pazı turşusunu içine az da havuç rendeleyerek, bol soğanla güzelce kavurunca ortaya çıkan şaheser.
yemek değil bildiğin şaheser. üzerine bir de mısır ekmeğini kır. offff! oldu mu sana resital. deli işi söyliim! *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar