tutankamon

tutankhamon veya tutankamun olarak da bilinen mısır firavunu m.ö. 1333 ila m.ö. 1323 yılları arasında kısacık bir süre hüküm sürmüştür.

rahiplerin çıkardığı isyan sonrası karışan ülkede bir çözüm yolu arayan prenses kia yine çoğu mısırlı firavun ailesinin yaptığı gibi siyaseten gücü korumak adına habercilerini türk beyliklerine yolladı. sina çölünde bi grup habercisini kaybetti. kıbrıs açıklarında batan bir gemide de diğer habercilerini kaybetti. bütün bunlardan bi haber penses, evlenme çağına gelmiş oğlunuzu bana damat olarak gönderin, mesajına cevap bekledi. mesaj gelmeyince de oğlu tutankhatonu eşinin diğer karısından olan yarı kızkardeşi ankhesenamenle evlendirdi.

yeni firavunun çok güçlü bir duruş sergilemesi gerekiyordu. sonuçta kesinlik kazanmayan kayıtlara göre 11 ila 14 yaş arasında bir çocuktu. ilk önce firavunun adı değiştirildi. önceki nesillerden amcası sayılan en güçlü ve en tehlikeli olarak bilinen mavi tanrı diye de lakabı bulunan amon (veya amun olarak da bilinir) un adıyla ismi birleşti. tutankhamon zaten atonun tek tanrılı dininin izinden giderken yine türk olan germiyanoğullarından damat gelen ve astığı astık kestiği kestik amonun adını alması halk arasında eski ihtişamlı günlerin geleceğine ve yeni firavunun ne kudretli ve ne mistik olduğu inanışını iyice yaydı. çünkü amon, ne o lan binlerce tanrı edinmişsiniz bir tek tanrı vardır, onun da yeryüzündeki simgesi benim, oyarım valla, demiştir. böylelikle binlerce mistik tanrının görevlerini de güçlerinde kendinde toplamıştı.

tutankhamon tam takır kuru bakır hazinede odasını gezdi, para edecek ne varsa son kurruşuna kadar paraya çevirtti ve muhteşem yüksek duvarlaıyla dikkat çeken, devasa heykelleri bulunan bir tapınak yaptırak mısır halkının gözüne girdi. artık ondan daha güçlüsü ve daha hakim hiç kimse yoktu.

bunu çekemeyen ordu ise bu sefer rahiplerle iş birliği yaparak, tutankhamonu başa geçiren baş rahibin de yadımlrıyla bu aileyi öldürttü. geçiçici olarak baş rahip tahta kuruldu. ama general bundan da haz etmedi, ortağı olan başrahibi de öldürttü.

tutankhamonu ünlü eden 1922 yılında mezarını bulan ingliz arkeolog howard cater oldu. yıllarca fas fakir fuk fukara olan mısır halkı piramitleri kutsal olduğu halde, idam cezasını da göze alarak soymuştu. bir müddet sonra ise firavunlar piramit yaptırmayı durdurmuş onun yerine şaşalı mabedler yaptırmaya koyulmuşlardı. öldüklerinde ise krallar vadisi diye adlandırılan ve bol nöbetçisi bulunan bir araziye gömülüyorlardı. yıllar geçtikçe bilhssa modernleşen dünyada soygunlar arttmış, geriye de pek bi şey kalmamıştı. bir yandan hırsızlar diğer yandan akeologlar vdiyi didik etmelerine rağmen yeni bi şey bulamamışken çok küçük bir oda, depocuk olduğu düşünülen bir yere giren howard tutankhamonun mezarını bulmuş oldu. aslında en güçsüz ve en fakir ve üstelik çocuk yaşta tahta çıkıp yine genç yaşta öldürülen bir firavun ancak böyle küçük bir oda inşa edilebilmişti.

günümüz müzelerinde bulunan çoğu firavun dönemi alet, eşya ve mücevherler işte bu en fakir firavuna aittir. ölüm odası tespit edilemese idi ise müzelerde çok daha az eşya girecekti. hemen her belgeselde veya tarih dergisinde fotoğrafını ya da ilüstrasyonunu gördüğümüz meşhur turkuaz bezeli altın firavun maskesi de tutankhamona aittir.
devamını gör...
18-19 yaşlarında öldüğü tahmin edilen 18. mısır firavunu. 1922'de mezarını açanların ve o açan arkeologlarla ilgisi olanların zaman içerisinde ani olarak ölmeleri sonucu lanet konusu bakımından popüler kültürde sıkça yer edinmiştir.
devamını gör...
mısır'da en net ve sağlam heykelinin yıpranması ve zarar görmesi üzerine 8 müze görevlisi mahkemeye sevk edilmiş.

adam zibilyon sene önce cartayı çekmiş hala mısırlılara eziyet ediyor.
devamını gör...
bu firavunun mezarı bulunduğunda mezarlığında kendisine ait olmayan eşyalar olduğu tespit edilmiş. ölümü ani olan firavun için 70 günde ölüm maskesi ve mezarlığına koyacağı eşyalar hazırlanması gerekiyordu. diğer firavunlara göre bu arkadaşın mezarlığı daha küçükmüş emanet gibi, eşyalarının çoğunun ikinci el olduğu ve ona özel hazırlanmadığı tespit edilmiş. ölüm maskesinin de ona ait olmadığından şüphelenmişler ama uzmanlar ona özel hazırlandığını bulmuşlar. mumyalama esnasında iç organlarını özensiz çıkarmışlar karın kısmının yan tarafından açılan delik oldukça büyük ve göbek deliğine kadar ulaşmış normalde bu kadar büyük ve özensiz olmaması gerekirmiş. ayrıca kalbinide çıkarmışlar bu zamana kadar yapılan hiç bir mumyalamada firavunların kalbini çıkarmazlar. çok genç yaşta ölmüş.
devamını gör...
bu daha çocukmuş lan. filmde 30 yaşında gibiydi. büstü ingiltere`de 6 milyon dolara satılmış.

bununla birlikte mısır`a ait binlerce tarihi eserin ingiltere`de olduğu söyleniyor. zamanında yahudilerin tarihi esercilik yaptıklarını ve abd`den önce büyük britanya`da aktif olduklarını hatırlatayım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar