tutiname

doğŸu edebiyatının en büyük eserlerinden bir tanesi. aslı sanskritçe'dir. sonra farsça'ya çevrilmişŸtir. ilk türkçe çevirisi ise kanuni sultan süleyman'a takdim edilmişŸtir. usta yazar behçet necatigil tarafından da günümüz türkçesine aktarılmışŸtır. bu sene nisan ayında can yayınları'ndan çıkmışŸtır.

***

tutiname, tıpkı binbir gece masalları gibi bir masallar dizisi olarak tertip edilmişŸ. birbiri ardına otuz gece boyunca süren bu masallar dizisini anlatan kahraman ise, bir papağŸan, yani tuti'dir. tacir said, bilgili, akıllı ve bir o kadar da kurnaz bir papağŸan satın alır. üstelik bu papağŸanı satın alabilmek için varını yoğŸunu harcar. bir süre sonra işŸi nedeniyle denize açılmak zorunda kalan tacir, papağŸanına, o yokken güzeller güzeli karısı mahı şŸeker'e göz kulak olmasını tembihler. tacir said yokken, kendisine kısa sürede bir aşŸık edinen mahı şŸeker'i bu yanlışŸ yoldan döndüren de papağŸanın kendisi olacaktır. her gece hazırlanıp aşŸığŸına gitmeye hazırlanan mahı şŸeker'i kimi zaman bir, kimi zaman da altıyı bulan hikayelerle durdurmaya çalışŸır papağŸan. böylece, tuti'nin mahı şŸeker'e anlattığŸı bu hikayeler kitabın omurgasını oluşŸturur. tuti, bir yandan mahı şŸeker'e iltifatlar edip onu bu kararında desteklediğŸini, aşŸığŸıyla buluşŸmasına hiçbir şŸeyin mani olamayacağŸını vurgular, diğŸer yandan da bu eylemi engellemek için uzun hikayeler anlatır sahibesine. böylelikle, kitap her gece tekrarlanan bir motifle devam eder. ta ki, tacir said evine dönene kadar.

***
devamını gör...
1001 gece masallari gibi bir cok hikayeden olusan hikaye. tuti mah i seker'i destekliyor gibi görünüp aslinda o'nun yaptiginin ne kadar yanlis oldugunu anlatmaya calisir. ama ne yazik ki kadin kendi akli ile hatasinin farkina varmaz bir türlü. hikayelerin cogu namus temalidir.
devamını gör...
kısaca hanım kızın afedersiniz ama orospuluk yapmasına engel olmuştur. her seferinde kıza masal anlatarak onun herifin birisinin yatağına girmesini önlemiş ve sahibi tarafından bu iyiliğine karşılık olarak bir avuç antepfıstığıyla ödüllendirilmiştir.
devamını gör...
[yazb.] sanskrit yazınına dayanan, bir papağanın ağzından söyleniyormuş gibi sunulan, kaynağı eğlendirici, öğüt verici doksan kadar öykücükten oluşan büyük halk masalı. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.