tutkulu aşk

ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşen ve kontrolümüzün dışında olan aşktır; bu yüzden düşünmemizi gerektirecek eylemler değildir. aynı zamanda frontal loba etki ettiği için frontal lob, karar verme ve mantıklı düşünme görevlerini bir türlü icra edemez ve kişinin akli yetilerinde de bozulmalar ortaya çıkar. bir diğeri ise ventromedial prefrontal kortekse etki ettiği için aşk-ı memnû'daki behlül'ün konumuna kadar düşeriz. bu aşkta ise tutku ya da ihtiras dediğimiz, irade ve yargılarımızı aşan güçlü coşku ortaya çıkar ve genellikle ulaşılmayana duyulmaktadır bu aşk türü. ulaşıldığında zaten bu aşk sönümlenerek yerini ya sevgiye bırakır ya da sevgiye de bırakmadan bitme eşiğine kadar gelir.

mitolojik bir örnek olarak truvalı helen ve paris'in hikâyesi buna bir örnek teşkil eder. helen'in uğruna büyük bir savaşın fitili ateşlendi ve her yer yakıldı yıkıldı.
devamını gör...
tarihi anlatım bakımından mitolojiler alegoriktir. diyelim ki truva filmini referans alalım ve parisi canlandıran orlando bloom'a bakalım. kendisi benim babam zengin, fıstığı bana alacak binecem üstüne vurucam kırbacı şımarıklığı gösteren basit bir prenstir. prensipleri yoktur ve cinsel dürtüleri ile hareket eder. tarladan mahsülü kaldırıp pavyona giden adamla arasında bir fark var varsa o fark tarihe konu olan aristokrat zümreye mensup olmasıdır.

tutkulu aşk ve kara sevdayı karıştırmamak gerekiyor. takıntılı yani obsesif insanlar aşık olunca bu sefer aynı obsesyonu kişiye karşı geliştiriyor. narsist insanlar da böyle. istedim alıcam, ya benimsin ya kara toprağın vs muhabbeti. bunlar sevgi falan değil kişilik bozukluğu.

tutkulu aşk demek libidonuzu normale kıyasla çok yükselten kişiye duyulan cinsel çekimdir. buna biz aşk desek de doğa bize der ki siz genetik olarak mükemmel uyumsuzsuzsunuz. yani sizin çocuğunuz genetik olarak en iyi durumda doğar. doğanın amacı üremek ve üremenin de başarılı olmasıdır. başarılı üreme doğan çocuğun sağlıklı olmasıdır.

bir yasa çıksın ve evleneceklerin çocuk sahibi olması engellensin mesela. hani ütopya bu ya, uymayanı da vurup öldürsünler. acaba evlenme oranı yüzde kaç düşer.

aşk eski bir yalan ademle havvadan kalan.
devamını gör...
asistanlarım 7 yıldır sürdürdüğüm, 6,345 denek çalışması, 17,897 anket ve 2456 yüz yüze görüşme-gözlem çalışmaları ile yaptığımız araştırma sonuçlarına göre; asil ve tutkulu aşk yaşanacak kadınlar akrep, koç veya başak burcu kadınları çıkıyor. tamamen bilimsel.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar