artık bilimsel olarak ispatlandı.

massachusetts teknoloji enstitüsü'deki bir ekip 2006 ve 2017 yılları arasında twitter'a düşmüş, 3.5 milyon insan tarafından tweetlenmiş 126.000 havadisi incelemişler. yalan haberlerin gerçeklerden 6 kat daha hızlı yayıldığı tespit edilmiş.

işin enteresan tarafı şu ki, bot hesapların bu konuda hiç bir günahı yok. bu istatistik tamamen insanlar tarafından oluşturulmuş.
en çok yalan haber de, tahmin edebileceğiniz gibi, politika konusunda paylaşılmış.

yine araştırmacılardan birinin açıkladığı acı bir gerçek var;
yalan haber paylaşanların bir kısmı paylaştığı bilginin yalan olduğunu biliyor. buna rağmen sırf takipçileri duymak istediği için bile bile yalan haberleri paylaşıyorlar.

newscientist.com

araştırmayı yapanlardan biri türk.
rica etsek dünya sözlük'ü de inceler mi acaba?
merak ettim; yalan/eksik bilgiler paylaşıldığında, onun yalan/eksik olduğunu ispatlayan tanıma neden eksi verilmeye devam ediliyor?
devamını gör...
sebebi genellikle yalan haberlerin insanların inanmak istedikleri haberler olmasındandır.
insan doğru peşinde değildir çok zaman, inanmak istediğinin doğru olmasını umar bekler, sorgulamaz bile olabilir mi olamaz mı diye.
devamını gör...
çağ bilgi çağı olunca, bilginin akışı da öyle hızlı oluyor ki bu iletişim hızına bu doğru ile yanlışı ayırt etme mekanizması dahi yetişemiyor. hani gerçek çizmelerini giyene kadar yalan dünyanın çevresinde iki tur atar diye bir söz vardır. nobel ödülü almış bir bilim adamı da olsanız, sesinizi kara cahil bir trol çetesi kadar duyuramazsınız.
devamını gör...
çünkü yalan haber genelde daha caziptir.
köpek kadını ısırırsa haber olmaz ama kadın köpeği ısırırsa haber olur gibi düşünebiliriz.
uydurma haberler genelde daha dikkat çekici olur.
devamını gör...
varlığıyla belki de bir çok hakka girdiğimiz olgudur. inanıp bir anlık sinirle araştırmadan etmeden paylaşıyoruz hatta bazen yorumumuzu katıyoruz. Allah hepimizi affetsin ve iftiradan korusun.
devamını gör...
post truth çağında halkın kendi posttruth'unu kendine batırmasıdır. yaşasın halkların iradesi ccc.

bu arada yarın şeryat çıkıcakmış taksim meydanında 34256 kişi 4 saat ayakta dikilirse hükümet düşücekmiş şeryat gelmicekmiş kesin bilgi yayalım
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar