üç maymun

bir nuri bilge ceylan filmi. nbc'nin en bi konulu, en bi attraksiyonlu filmi, cannes'da ödül alırken nbc'nin "bu ödülü yanlız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum" demesini sağŸlayan film. tırt olarak düşŸünülen oyuncuların yönetmen kabında yoğŸrulup nasıl da güzel döktürdüklerini gösteren film(bkz: yavuz bingöl). düzgün filim.
devamını gör...
parası olanın kendini kurtardığı, parası olmayanın da para için kendini ateşe attığı filmdir.
paranın bu kadar reddedilemez birşey gibi gösterilmesi hiç hoşuma gitmedi.
devamını gör...
bir kere bilindik nbc filmleri arasında sayıılmamaktadır/saymamaktayım. minimalizmden populizme kayan ufak bir eğri gözükmekte ufukta nbc filmleri için.. daha önceki filmlerinde aydın veya entellerin iç dünyasını bizlerin gözleri önüne sererken bu filminde burjuva/proletaryanın kapitalist düzendeki ilişkisini irdelemiştir.. daha önceki filmlerinde bütün oyuncular amatörken hatta çoğunlukla anne bana hısım akraba oynatıyorken bu filmde profosyonel olup olmadığını bilmesemde biraz daha popüler isimlerle çalışmıştır.. filmlerinde olgu kavramının yerine olaylar zinciria almıştır bir yerde..yani nbc'nin en büyük esin kaynağı çehov'a diğer filmlerde riayet edip filmlerini ona ithaf ederken bu sefer sanki ihanet etmiştir...

normalde yeni veyahut henüz rüştünü ispatlamamış bir yönetmen başlığı altında izlediğimizde "helal olsun"larımızı birbir çekeceğimiz film iş nuri bilge ceylan'a gelince bu demirkubuzvari gerçekçiliği ve hafif daha fazla beğenilme içgüdüsüyle populizme kaçan tutumu yüzünden beni biraz sükut-u hayala uğratmıştır.. oysa ben onun filmlerinde daha ziyade insan çözümlemek,, fotoğrafvari karelere bakıp hülyalara dalmak istiyordum...

ayrıca en çok sorulan sorulardan biriside arada bi çıkan çocuğun film içinde nası bir işlevi olduğudur.. bir çoklarıda gereksiz, anlamsız olarak nitelendirmiştir.. bence de o çocuk, o ölen çocuk yönetmen tam bize anlatmasa da/anlatmak istemese de bir yerlerde yapılan yanlışın kurbanı olan arada bir çıkıp o ailenin vicdan anlamında kendini sorumlu hissettiklerini sembolize etmesi anlamına.. sürekli inadına yapılır gibi duran o yıldız tilbe şarkısının çalması yönetmenin kendi çapında bir müzik üzerinden toplumsal sınıf eleştirisidir, bence.. para mefhumuna gelince yönetmenin olanları olması gerektiği gibi değil de olduğu gibi aktarması kendi üslubu gereğidir.. para da günümüz dünyasının en acımasız gerçeğidir..
devamını gör...

hayata adeta lamel ile bakan bir başka sinema anlayışı daha vardır ki bu tür filmler seyredildiğinde duygularınız tavan yapmaz.

bakakaldığınız şey size çok tanıdık bir o kadar da tuhaf gelir. bu filmlerin gittikçe dolan bir çıbanı ya da şişirilen bir sakızı anlatmasının pekte bir önemi yoktur. aslolan cerahatin neden oluştuğu ve büyüdüğü, sakızın neden genleştiği ve en nihayetinde patlak veren irininde sakızında izleriyle ne yapıp edileceğidir.

nedeni sordurtan filmler zihin açıcıdır. abi bu filmde bi kere duygu var diye asfaltlama bir yerde konumlandırılamazlar. çünkü bu filmler izleyicisini eğlemez, muhatap alır. doğal olarak talepkardır. tıpkı n.b.c. filmleri gibi.

n.b.c.â’nin genelde ve özelde üç maymunâ’da (gittikçe barizleşerek) bile isteye yaptığı şey izleyenini karakterlerle özdeşleştirecek duygusal bağlar kurmak değil ona nedenin fotoğrafını sunmaktır. bu, tanıklık ettirdiği kareye duyduğu inancın yansımasıdır. ilk sahnede de son sahnede de durum bu der. manzara bu.

yerde yatan adamı görüp de görmemiş gibi yola devam eden araçtakiler, filmin ana karakterlerinden niteliksel olarak farklı değildir. tanıklık ettiğimizin başımıza ekşiyeceğinin korkusuyla mış gibi yapar arka bahçemize derinliği farklı ebatlarda da olsa bir gömü bırakmış oluruz.

karı-koca-çocuk üçgenini aile yapanın; arka bahçenin varlığının mahkã»miyet duygusundan türeyen aidiyetten ibaret oluşunu görmüş olmamız kime iyi gelir ki bize de gelsin. yine de bizim bizden başka kimimiz var diye oğlunu tembihleyen eyüpâ’ün yılgın gözlerinin kendi üzerimize de dikildiğini yok sayamayız.

işte tam da bu yüzden n.b.c.â’nin cannesâ’da filmini adadığı yalnız ülkem diye başlayan o meşhur konuşması zihnimizde daha bir anlamlanır.

yıldız tilbeâ’nin şarkısı çaldığında sinema seyircisinin bıyık altı gülmelerine aldanmayın, çünkü bu topraklarda damar şarkılar en az filmdeki gibi işlevseldir. çünkü itiraf edemesek bile "sen benim kaderimsin" diyen hacer gibi, kaderimiz olduğuna hükmettiğimiz şeylerin paçasına tutunmuşluğumuz vardır.

çünkü arka bahçemize kimseler sızmasın diye tel örgüleri bilmem kaç defa daha döşerken kendimizi kanatmışlığımız, kanımızı yutmuşluğumuz, o pis battaniyeleri ısırmışlığımız vardır.

çünkü batarsak dilimizin altındaki baklaları bilenleri de peşi sıra sürüklemekten korkmuşluğumuz vardır.

üç maymun; bize bir evin zift kaplı arka cephesinden boğaz manzarası seyrettirirken, bulutlar hepimizin tepesindedir. film boyunca bir dolar bir boşalır. neticede yağmur yağar ama kimimiz çok kimimiz daha az ıslanırız.


devamını gör...
nuri bilge ceylan'ın ilk kez profesyonel oyuncularla çalıştığı filmdir. çok basit bir senaryo olmasına karşın, nbc tarafından çok da güzel işlenmiştir.diğer filmlerine göre daha sönük kalsa da ülkemiz sinemasına büyük katkı sağladığı kesindir.bu film ile cannes'da en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştır

özellikle filmin ilk sahnesinde arabanın ışıklarıyla beraber yolu aydınlatıp daha sonra kıvrımlı yollardan geçerek ışıkların yavaş yavaş sönüp arabanın kaybolması nbc'nin kamerayı ne kadar iyi şekilde ve yaratıcı halde kullandığının göstergesidir
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar