uçmağa varmak

öncesindeki uğŸrağŸı tengri dağŸlarıdır.her saf türk bilir ki;uçmağŸa giden yol tengri dağŸlarından geçmektedir.bunu bilmeyenin saflığŸından şŸüpheye düşŸmemek elde değŸildir.
devamını gör...
eski türk destanlarında ("yenisi var mı sanki" demeyin, aynalı tahir, deliyürek ve kurtlar vadisi ile döverim sizi*), "ölmek" anlamına gelir. ruhun, bedenden ayrılıp, göğe çıkmasıdır. özellikle, kahramanlar ölmezler "uçmağa" varırlar.
devamını gör...
eski türklerde var olan gök tanrı inancında da cennet-cehennem inancı vardı. belki islamiyetteki gibi değildi ama iyilerin uçmağa, kötülerin ise tamuya gideceğine inanıyorlardı. ben bu inanmışın, yani gök tanrı inancının türklere gönderilen bir peygamber vesilesiyle oluştuğunu düşünüyorum. daha sonra ise değişim göstererek gök tanrı inanışına evrilmiş ki bence islamiyetle benzer yönleri çoktur.

neyse gelelim uçmağa. özellikle eski insanlardan duyulmuştur; uçmağa vardı (öldü, cennete gitti) ya da az kalsın uçmağa varacaktı (az kalsın ölecekti, öleyazmak) gibi...
devamını gör...
altay mitolojisinde, ömür vadesi dolan iyi insanların gideceği yer; uçmağdır. mevzu bahis ifade ise cennete gitmek yani ölmek anlamındadır. fakat öldü ifadesinden daha derin manada ve ümit doludur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar