ücretli plastik poşet uygulaması

avrupa birliği'yle uyum süreci çalışmaları kapsamında hazırlanan ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği uyarınca 1 ocak 2019 itibariyle plastik alışveriş poşetleri tüketicilere ücretli olarak satılmaya başlandı. alışveriş sonrası kullanılan poşetler için ücretler 0,25 kuruş ile 1 lira arasında değişmekte.

marketlerin plastik üzerinden kazançları ise kasalarına girmekte. uygulamanın devlet ekonomisine bir katkısı olduğu söylenemez. ayrıca, plastik poşetlerin satışından elde edilecek gelirin yine çevre konusunda oluşturulacak bir fona aktarılması şimdilik söz konusu değil.

avrupa birliği'ndeki söz konusu uygulama belli planlar üzerine hazırlanmış. avrupa'da kişi başına naylon torba kullanımının 2025 sonuna kadar yüzde 40'a düşürülmesi amaçlanıyor. plastik poşetlerin kullanımını kısıtlayan direktifin yürürlüğe girmesi, plastik poşet kullanımının azaltılmasında önemli rol oynamış.

türkiye'de her yıl 25 milyar poşet kullanılıyor ve kişi başına 450 poşet düşüyor. türkiye'deki uygulama plansız gerçekleştirildiği için poşet kullanımı yüzde 50 oranında azaldığında yaklaşık 10 bin çalışanın işsiz kalma riski var. çünkü poşeti üreten sanayi firmaları yatırımlarını yaparken bir-iki yıllık değil altı-yedi yıllık yatırımlar yapmaktalar. bakanlık yeni bir düzenleme hazırlamazsa işsiz sayısı artabilir.

konuyla ilgili haber için

konuyla ilgili haber

düzensiz bir uygulama ve vatandaşa henüz alternatifler sunulmadığı için birçok soruna yol açabilir.
devamını gör...
desteklediğim uygulama.
neyse, bir abi vardı. yerel kanalda. "niye yere çöp atıyorsun" diyorlar. "atmazsam temizleyen işsiz kalır" diyordu.
şimdi de plastik işçileri işsiz kalacakmış diye yaygara kopuyor.
ayrıca bilgi yanlışı var. 15 kuruş devlete gidiyor. her ay sonunda "geri kazanım katılım payı” olarak aktarılacak.
devamını gör...
manav reyonlarındaki poşetlerin kullanımı ücretsiz. dilediğiniz kadar alabiliyorsunuz. şok market bu yüzden büyük boy manav poşeti getirmiş müşterilere ücretsiz bunları veriyor.

migros-carrefour gibi süpermarketlerin elektronik -kasiyersiz- jet kasalarında ürünlerin barkodunu okuttuktan sonra ekrana ne kadar poşet aldınız yazısı çıkınca dilediğiniz rakamı yazabiliyorsunuz. çalışanlar etrafta olmuyor. ama eksik poşet girilirse ne olur etrafta çalışan yok diye fazladan poşet alınırsa ne olur bilmiyorum. aldığım poşet kadar poşet sayısı girdim kimsenin hakkına girmek istemedim.

market poşetleri çok kalitesi ama gratis ve türevlerinin poşetleri kaliteli. onlar alındığında çantada yedekte tutmakta fayda var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar