uçucu yağ

2. (Tematik)
1. biyom. bitkilerin yaprak, meyve, kabuk veya kök kısımlarından elde edilen, oda sıcaklığında sıvı halde olan, kolaylıkla kristalleşebilen genellikle renksiz veya açık sarı renkli, uçucu, kuvvetli kokulu yağlar; eşanlam: esans, eterik yağlar.

2. tar. akar, nematot ve böceklerde, öldürücü etkiye sahip farklı bitkilerden elde edilen, kuvvetli koku ve aromaya sahip bitkisel yağlar.
devamını gör...
aromaterapi yani kokularla tedavinin (inhalasyon) temel maddesi. Kokulu bitkilerden su buharı distilasyonu ile elde ediliyor. yani hani yüzlerce kilo gül yaprağından elde edilen 100gr gül yağı elde etmek gibi. tohumlardan elde edilen yağlar ise sabit yağlardır.

uçucu yağlar direkt olarak koklama/inhalasyon, cilt üzerine direkt emilim ve ağız yolu ile uygulanmaktadır. koklama, molekülleri hemen gaz haline dönüşür, koklama ile beyne ulaşır ve beyni hemen uyardığı için duygularımı kontrol eder. yani uçucu yağlar aslında bedendeki bir yara bereye, hastalığa şifa olduğu gibi bizim duygu, haz ve öğrenmemizi dahi etkilediğinden dolayı kısaca zihin, ruh ve bedene iyi geldiğini söyleyebiliriz. araştırılmalı..
ayrıca bkz: (#6758883)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar