ulan batur

ulaan baatar diye yazilir , ulan kizil batur kahraman demektir. sovyet rusyanin dunyamiza armagani olan bir baskenttir. aslinda mogollarin baskenti karakumdur. neyse allem kallem edip baskenti ulan bator yapip kendi muhurlerini vurmuslar mogol dostlarimizin tarihine.

gelelim sehir hayatina, 3. mahalle bizim etiler gibi ciks bir mekandir. burada turk ve azeri dostlarimizin gece klubu hizmetleriyle karsilasiyoruz. sehrin buyuk bir bolumu dunyayi 100 yil geriden takip ediyor. en son 2007 yilinda ciddi bir kentlesme baslamisti ama 25 yil insaat yapsalar sadece ulan bator adam olacak gibi.

halkin buyuk bolumu budist cok az da olsa musluman kardeslerimiz var.
devamını gör...
moğolistanın başkenti. bir moğoldan dinlediğime göre insanlar genelikle merkezde toplanmış ve bu da trafik sorunlarına sebep oluyormuş. hatta ulanbaturda yaşayan bir moğol ankaranın ulaşım düzenlemesini mükemmel görüyor.
devamını gör...
kızıl kahraman anlamına gelen ve türkçe ile moğolca arasında benzerlik olduğunu gösteren başkent adı. batur zaten türkçe'de de var. ki kahraman anlamına geldiği ifade edilmiş. bahattin ögel'in türk mitolojisi'ne bakacak olursak bahadır, batur, bagatur sözcükleri aynı sözcüğün farklı transkripsiyonlardaki yazılışları zaten. neyse efendim ben asıl "ulan" sözcüğüne gelmek istiyorum. kızıl demekmiş. acaba bizdeki "al" sözcüğü ile bir kökdeşlik var mıdır bilinmez?

şehir, 1639 yılında bir göçebe budist manastırı merkezi olarak kurulmuştur. biliyorsunuz ki moğollar 15.yy itibariyle budizmi benimsemiştir. daha sonra 1778 yılında bugünkü konumu olan tuul ve elbe nehirlerinin birleştiği yere taşınmıştır. 1911 yılında qing hanedanı'nın yıkılmasının ardından moğolistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra 1924 yılında moğolistan'ın bağımsız olmasıyla ülkenin başkenti ilan edildi.

ulan bator, yüksek rakımı, nispeten yüksek enlemi, herhangi bir kıyıya yüzlerce kilometre uzakta olması ve sibirya antisiklonunun etkileri nedeniyle dünyanın en soğuk ulusal başkentidir.

ayrıca bu şehir dünyanın en kirli şehirlerinin başında gelmektedir. ayrıca ülke nüfusunun da neredeyse yarısı bu şehirde yaşamakta.
devamını gör...
bilinen en eski adının okunuş bakımından ''urga'' olduğu söyleniyor.

o değil de orta asya'da ne çok seviliyor böyle u-a geçişleri.
ulan, kubat, şubat, kurgan, pusat, bugra, sultan, bulan, bugday, tuprak, kuman, tumar...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar