2020 yılında yaşanan rezilliktir.

özellikle istanbul'da internet bağlatmak isteyen haftalarca boş port bekler. en sonunda da ortalama 16 mbps hıza mahkum olur. internet fiyatları da zaten tartışma konusu.

başlıkta bahsedilen ise btk'nın yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan gerçek.

--- alıntı ---

btk'nın 2019 sonu verilerine göre türkiye'deki sabit genişbant internet abonelerinin yüzde 75,9'u 24 mbps ve altında internet hızına sahip.

bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu’nun (btk) verilerine göre hazırlanan rapora göre türkiye’de sabit genişbant internet kullanıcılarının yarısından fazlası düşük hız kullanıyor.

2019 sonu itibariyle türkiye’deki kullanıcıların yüzde 51,6’sı 16 mbps ve altında, yüzde 75,9’u 24 mbps ve altındaki hızda internet tarifesine sahip. bu veriler tarifede vaat edilen hızlar. gerçekte alınan hızlar daha düşük olduğu için ülkenin yarısından fazlasının düşük hızda internet kullandığını söyleyebiliriz.aylık ortalama kullanım: 119,3 gb
abonelerin yüzde 67,8’i xdsl (adsl, vdsl) internet kullanırken fiber abonelerin payı ise yüzde 22,6 oldu. 2019 dördüncü çeyreğinde sabit genişbant abonelerin aylık ortalama kullanımı 119,3 gb olarak ölçüldü.

abone dağılımına baktığımızda türk telekom yüzde 65,76’lık pazar payı ile pastanın en büyük payına sahip. ardından yüzde 16,09 ile superonline ve yüzde 7,44 ile vodafone geliyor.--- alıntı ---
devamını gör...
2000'li yılların başında 1 mbps internet kullanıyorduk. aradan geçen 20 yılda arpa boyu kadar yol aldık. aslında alt yapımız yok değil. şu anda turkcell 1000 mbps hızında internet sunuyor ancak 999 lira. yani maliyet çok yüksek. maliyeti aşabilirsek biz de avrupa gibi ortalama 30-40 mbps gibi ortalama bir hıza erişebiliriz. ben şu anda 25 kullanıyorum, sıperınline ama 100 liranın üstünde. gerçi turkcell tv de var ama yine de pahalı.
devamını gör...
tercih meselesidir hele istanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız ttnet ve türknet gibi firmalar gayet iyi hizmet vermektedir turk telekom hattınız varsa port beklemenize gerek yok iss saglayicinizi degistirerek fiyat düsürup hiz yukseltebilirsiniz.
devamını gör...
16 mbps'e kadar, tam sınırsız internet fiyatı 110 küsür lira türk telekomda.

bununla birlikte 100 mbps hız 300 gb kotalı internete halihazırda 104 yl ödüyorum.
diğer evde uydunet 50 mbps sınırsız 80 tl.

aylık ortalama kullanım yukarıdaki grafiğe göre 120 gb.
yani 16 mbps internet kullanmak genel olarak yanlış tarife seçiminden ibaret. çevremdeki istisnasız herkes full sınırsız kullanıyor ve 300 gb aşma olanakları yok. ama taahhütler yapılmış bile.
devamını gör...
57 mb vaadi ile aldığım turkcell için 124 lira ödüyorum. ocak başında 35 mb ınternet için 175 lira fiyat istemişlerdi. bu fiyatlarla oldukça normal bir sonuç.
devamını gör...
valla samimiyetten soruyorum daha hızlı internetle ne yapacaksınız?
o ülkenin yarısına 5 mbps internet versen yine yeter. ki bu 5 mbps hız full hd bir filmi canlı izlemeye yetiyor.
ben 25 kullanıyorum 4k izleyebilmek için ama çok mu şart? bence değil. westworld'u 720p indirip izledim hiç göze batan bir durum yok. ben bu işten para kazanıyorum 16 yetmiyor diyorsanız zaten kazandığınız paranın 20 lirasını daha verseniz 25 mbps alırsınız.
fiyatlar eleştirilse anlarım da hız bana ilginç geliyor.

yukarıakinden bağımsız dip not olarak belirteyim 2004 yılında adsl 128 kbps hıza sahipti. 2003'e kadar dial up 56 kbps vardı. 2003'ün ortalarında adsl hizmeti başladı.
devamını gör...
istanbul'un eski yerleşim yerlerinde(gaziosmanpaşa, bayrampaşa, fatih gibi) eski altyapı olduğu için hâlâ 8 mbps ve altında hız kullananlar var.

yeni yerleşim yerlerinde kayaşehir gibi yeni oluşan bir şehir olduğu için şehir inşa edilirken altyapı da fiber olarak sıfırdan yapılıyor.

eski yerleşim yerlerinde yapılan çok katlı binalar ise bölgelerde boş port sorunu ortaya çıkarıyor, kapasite kaldırmıyor. eski altyapıyı değiştirmekte zor geliyor sanırım haliyle ortalama 4-5 mbps hıza mecbur kalınıyor.

bu durumlarda da westworld'ü x265 codecli 1080p versiyonunu 700-800 mb olarak indirmeyle indirme süresinden kısmaya çalışırken hard disk depolamadan da kazanıyoruz.*
devamını gör...
sürekli hızınızı arttıralım tarzı telefon ediyorlar ama aslında sıradan aramalar yapılıyor. çünkü bulunduğum lokasyonda fiber altyapısı yok. kendileri aramadan evvel ben araştırma yapmıştım. bana çok hızlı net lazımdı gençliğimde fps oyun manyagıydım. o dönem 2 ayrı hat alarak çözüm bulmuştum. 10 yıl oldu hala fiber gelmedi bize. maksimum 16 mbps verebiliyor ama hala arada arayıp fiber teklif ediyorlar. şimdi 16 bile gayet iyi.
devamını gör...
bence asıl sorun download hızı değil de upload hızları, en ufak dosyayı youtube ya da cloud'a gönderirken verem olmamak elde değil. bir de bu hızları müthiş fahiş fiyatlarla elde ediyor oluşumuz sıkıntı, yoksa izlandalı'nın dediği gibi ülkenin yüzde 90'ına 5 mb bile rahat rahat yeter, önemli olan kalan yüzde 10'un uygun fiyatlara hızlı internete erişebilmesi.
devamını gör...
4k cihazların, bulut teknolojisinin yaygınlaştığı bu dönemde en azından ortalamanın 20 - 30 mbps arası olması gereklidir.

iphone 11 pro max cihazıyla çekilen fotoğraflar, videolar daha hızlı bulut deposuna yedeklenebilmeli, oradan tekrar cihaza alınabilmeli mesela.

ya da aynı şekilde bilgisayardaki verileri daha hızlı bir sürede bulut alanına taşıyıp orada alabilmeli.

bu koronavirüs salgını sürecinde uzaktan eğitim için de download/upload hızlarının ve ping süresinin yetersizliği daha çok ortaya çıktı.
devamını gör...
internet hızlarında taş devrini yaşadığımız aşikardır. telekom yeni fiyatlandırmalarda kandırabilseydi millete 4 mbps bağlantıyı az kalsın yağlıyordu. adamlar birde utanmadan listeye soktular, oyun oynayan beğenilmeyen tayfa olmasıydı nerdeyse milleti de kandırmışlardı faiş fiyatlara.
devamını gör...
insanoğlu doyumsuzluğu.

20 yıl önce dial up bağlantıyı,
10 yıl önce de 512 kbps bağlantıyı 20 kişilik internet kafeden paylaşımlı kullandı bu nesil.
o zamanlar da biz diyorduk ahh 1 mbps olsa şu internet hızları diye...

kotadan bu kadar şikayetlenilse anlayacağım.
vaad edilenden fazlaca şaşan hız dense onu da anlayacağım. ticari ahlaksızlık.
ortalama 8 mbps hızla saatte 4.2 gb.lık veri indirilebiliyor. neye yetmiyor bu 4.2 gb. bu kısmını anlayamıyorum.
hayır dünya mı kurtarılıyor fatihte - pendikte bir yerlerde, cia veri tabanını indirmeye yeltenildi de hız mı yetmedi, federaller mi musallat oldu 4 dakika 36 saniye sonra anlamadım ki?
filmi youtube videosunu 4k izlesen ne full hd izlesen ne? artistin sakal tanesini mi sayıyorsunuz o arada?

10 gb.lık telefondan bağlandığım internetim var. hızını hiç bilmiyorum bile.
internetten önce telefonun ekranı kasıyor zaten.
masaüstünü de bundan harcıyorum, dışarda da bu 10 gb. dan yiyorum.
meraklandığım şarkı türkü videolarını 144p izlermiş gibi yapıp dinliyorum.

haa haftalık bedava gb piyangosu şeysi çalışmıyor o konuda ben de çok rahatsızım.

edit: yitik insan* ın 8 mbps = 10 dakikada 600 mb uyarısından sonra saate vurdum hesabı.
e bir yerden toparlamamız lazım tanımı. onca iddia boşa mı gitsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar