sayın başkanımızın beyin göçünü durdurmak için uygulamaya geçireceği projesi. mustafa varank tarafından açıklandı.

araştırmacıların aylık yaşam giderlerine yönelik burs genç araştırmacılar için 20, deneyimli araştırmacılar için 24 bin tl olacak. burslar araştırmacıların kendilerine verilecek. araştırmacıların eş ve çocukları için de aylık 2 bin 250 tl aile ödeneği sağlanacak. araştırmacı ve türkiye’ye gelen tüm ailesi de sağlık sigorta desteğinden yararlanabilecek. araştırmacı ve ailesinin türkiye’ye geliş uçak bileti masrafı da karşılanacak.

mevzu sadece maaş değil ki. cem yılmaz'ın makine soğuk espirisini bırakıp gidiyorum.
devamını gör...
imkanlar ne peki?
- sana para vereyim proje üreten
- ok

eğer parayla oluyor olsaydı bu işler en kral mucitleri araplar çıkarırdı. adamların en boş insanları dahi nasıl arabalara biniyor. ama işte demek ki sadece olmuyor bu para ile.
devamını gör...
parası neyse verekte bilim yapın. tam ilkokullu tüccar kafası. yahu beyin göçündeki göçen beyin olan zat(ekşideki hollanda'ya göçen modern inşaat amelesi yazılımcılar değil) zaten burada da o parayı kazanır aşağı yukarı. sen bu adama maaş değil araştırma bütçesi, salak salak işlerin peşini bırakıp çalışmasına fırsat verecek üniversite/araştırma ortamı yani egosuz üstler akafası çalışan astlar verebilecek misin? mesele bu. çok değil ama dönen olur ama bir daha dönmemek üzere söve söve giderlerse o zaman sıkıntı olur. birde buna da torpil karıştırmazlar inşallah. malum burs, ödenek falan severler böyle şeyleri. ama paralar iyi, projenin düzgün yürümesini temenni ediyorum.
devamını gör...
para, ihale ve makam vererek aptalları köleleştiren ve kendine bağlayanlar bu işlerin sadece para ( ki rakamlar çok komik) olacağını zannediyorsa zaten başka söze gerek yok. bence onlar da biliyor kimsenin gelmeyeceğini sadece dostlar alışveriş te görsün.
adalet, hürriyet ve istikbal olmadan bu ülke ayakta kalamaz
devamını gör...
ak partinin üniversite mezunlarından oy alamamasının bir neticesidir. bu tutarsa parayla üniversite mezunlarını da satın alırım diye düşünüyor muhtemelen.
illaki tanım: makarna - kömürcülüğün bilimsel versiyonu.
devamını gör...
biz fırsat verdik gelmediler cümlesine hazırlıktır.

ulan bilim adamı olan birisini para ile kandıramazsın. adam her yerde çatır çatır kazanır parasını. o adama; labaratuvar vereceksin, sınırsın deneme imkanı vereceksin, sınırsız malzeme vereceksin karşlığında ilerleme isteyeceksin parayı sonra konuşacaksın. bunu herkes bilir idealist olmayan adam bilimadamı olmaz.
devamını gör...
valla aile şerefi filmindeki oktay'ın babasının kız isteme sahnesi geldi aklıma.


şimdi ne alaka diyebilirsiniz ama, tıpkı o filmde oktay'ın babası gelenek, görenek, kız isteme adabından ne kadar bi haber, parayla her şeyi çözebileceğine nasıl inanmış ve bu durum içerisinde ne kadar iticiyse, başlığa konu olan yaklaşımda o kadar itici, bilimin ilerleme yöntemi hakkında o kadar bilinçsiz ve bi haberlik içeriyor. para hiçbir şeyi çözmez. tam tersine avantadan 24 bin ile en azından dışarı göç ederek kendine değer kazandırmaya devam eden bir beyini ülkesine döndürüp, tembelliğe mahkum edecektir. bilim elbette ekonomik imkanlarla desteklenirse büyür ama temelinde bilinç ve sistemli bir çalışma, bir hedef yatar. en büyük bilimsel atılımlar dünyanın her yerinde, her dönemde imkansızlıkların en çaresiz bıraktığı zamanlarda, tembelliğe, birilerine bağlı olmaya tahammül edilmeyen ortamlarda doğmuştur. dünyaya korku salan nazi savaş makinaları, 1.dünya savaşından yenik çıkan almanların eseridir.

üstelik bu teşviğin, memleketimizin arkası kuvvetli kodamanlarının parayı bastırıp yurtdışına gönderdikleri şımarık çocuklarına peşkeş çekilmeyeceğinin garantisi de yok.
devamını gör...
adamlar para için mi gelecek ama peki ya itibar? saygı? önem?

öncelikle düşünmemiz gereken şey beyin göçü yapanlar para kazanmak uğruna mi gitti?

yoksa hakettikleri değeri burada bulamayacaklarını anladıkları için mi?
devamını gör...
ayrıca bu adam diyelim kabul etti ve geldi. ne iş yapacak? hangi laboratuvar imkanları sunulacak, hangi kaynaklar açılacak önüne. yaptığımız ürünleri test edebileceğimiz test laboratuvarlarımız var mı? bir ürün, bir prototip denemesi için imkanlar sunulacak mı? böyle bir prosedürümüz, yönetmeliğimiz var mı? bir üretim standardımız var mı mesela? bu standartlar dünyanın geri kalanında üretim yapan rakiplerin ürünleri ile yarışabilecek düzeyde mi? ham made, kaynağa erişim, üstelik bu göç edip-geri dönen bilim insanlarının birikimlerini, bilgilerini bir sonraki kuşağa aktarabilecekleri bir eğitim, bilgi aktarımı sistemimiz var mı?

burada yapacak bir iş yoksa, bir şeyler üretmeyeceklerse, üretim sürecine, bilgi birikimine katkıda bulunmayacaklarsa ne için verilecek bu maaşlar? memlekette konfaranslar düzenlemesi, seminerler düzenlemesi için 24 binlira maaş mı ödenecek?
devamını gör...
eğitimi, sistemi düzeltin, ülke içinden bilim insanı çıkarın tepkime yol açan söylem.

kurun dört bi yana rasathane, para basar gibi bilişim üniversiteleri açın. içeriden çıkaralım, içeride kalsın insanlar?
devamını gör...
bizim ülkede sorun ne biliyor musunuz? problemlere hep geçici çözüm bulmak. mesele problemin kaynağına inmek. mesela bu adamlar neden beyin göçü yapmış? demek ki çalışabilmesi için uygun bir koşul bulamamış. çözüm 24 bin tl vermekten daha kalıcı: ortam koşullarını iyileştirmek; bilimsel çalışmalar için sağlam bir zemin oluşturmak.

gel de anlat, onlar da anlasın.
devamını gör...
ülkende ki bu potansiyele sahip üniversiteli gençler için ne yaptın ki yurt dışındaki bilim insanlarını ne yüzle çağırıyorsun derler insana. elbette tersine beyin göçünü desteklerim lakin bu ülkede bu şartlarda çok zor. mesele sadece para da değil ülkede liyakat yok. bir zamanların başbakanı yazmayı bilmiyordu fakat ülkede başbakanlık yapıyordu. ülkeye layık görülen başbakan ortadayken gelecek bilim insanlarının tepesine koy ilk okul mezunu muhtardan hallice birini sonra bilim bekle. vaadettikleri parayı ödeyeceklerine dair bir inancımda yok açıkcası nitekim ülkenin öğrencilerine kredi alın bursa alışmayın diyen de bunlardı.(bkz: burs değil kredi al bedavacılığa alışma)
devamını gör...
şimdi bizim gibi garip gurebaya çok geliyor ama silikon vadisi firmaları arasında ortalama en düşük mühendis maaşları 40,000 doların üzerinde türkiye'de ise elit sayılabilecek bir akademisyen, bilim insanı aylık geliri 4000 doları nadiren buluyor... yani 24000 tl, diğer imkanları hiç saymasanız bile adamın orayı bırakıp gelişindeki zararını bile karşılamıyor.

(bkz: silikon vadisi stajyer maaşları)
devamını gör...
gelsinler ki solcu olanlarına siz, sağcı olanlarına da yarin chp mi takoz koysun?

adamın hayatını basit bir şeyden söndürürsünüz yav, kimse aptal değil.

batıda kimse ekmek için okumuyor, onlar adalet ve geçim sorunlarını çoktan halletmişler.

bu teklife vasıfsız olanlar, yukarda ki yazarın da tarif ettiği gibi " paranın gücüyle dışarda okuyanlar "itibar edecektir.

sonra, senin bilim ve teknoloji üretebilmek için alt yapın da yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar