ultrason

tıpta kullanılan görüntüleme usullerinden biridir. ses dalgaları kullanılarak yankılanma esasına göre çalışŸır. bir kaynakta üretilen yüksek frekanstaki ses dalgaları organların içinde ilerlerken doku tipine göre farklı tepki gösterir ve değŸişŸik biçimlerde geri yansır. yansıyan dalgalar bilgisayar tarafından işŸlenerek görülebilir hale getirilir. her organın kendine has olarak oluşŸan görüntüleri işŸin uzmanı tarafından değŸerlendirilir.
devamını gör...
özellikle hamilelik döneminde annenin heyecandan öldüğü anlardır ultrasonda bebeğini görmek, onun kalp atışını izlemek, büyüyüşe şahit olmak ama ne kadar sağlıklı?

ultrason teyzeler gerçeği var ülkemizde birde.

+gördün mü semranın gelini hamileymiş
+gördüm gördüm nasıl güzel bi hamile kalçaları genişlememiş, karnı dik kız gibi maşallah,
+ ne kızı kesin erkek olacak

ve zaman geçer cidden neclanın gelinin oğlan olur. bazen bize saçma gelse de ebe dede yöntemleri çok sağlıklı. valla.

devamını gör...
"ultra sound"dan türüyor herhalde.

siyah beyaz kıytırık bir görüntü için oda kadar makinenin olması şu çağın ayıbıdır. telefon kamerasının megapikseline harcanan kafa bunu ufaktmaya çalışsa cebe sığdırmıştık şunu.
devamını gör...
en az 2 ayda bir kesin girdiğim hede. orda hamile kadınların arasında oturuyosun bi tek erkek olarak. yanımda kız falan da yok ki sevgilisini mi getirdi karısını mı getirdi diye düşünsünler. bakışlarıdan sen ne ayaksın lan dediklerini anlıyabiliyorum.*
devamını gör...
geçenlerde kendi kendime teknoloji her sene bir önceki seneye göre tonla mesafe kat ediyor ama nedense hastanelerde kullanılan ultrason cihazları hep aynı kalıyor. şimdiye kadar telefonlarla uyumlu evde kullanılabilecek cihazlar yapılmalıydı dedikten sonra öğrendim ki çekik gözlüler yapmış.
aliexpress'e düşsün alabilirim.

buradan
devamını gör...
anne karnını bbg evine dönüştüren makina. zararları üzerine kapsamlı bir çalışma yok belki ama batıda anne adayları bizim gibi hamileliğin her ayında maruz bırakılmıyor. bebeklerin mahremiyeti önemsemiyoruz, illa doğuma kadar her ay içerden bize el salladığını göreceğiz.
devamını gör...
çok yüksek frekanslı ses anlamına gelen ultrasonik seslerin kullanıldığı aletler. frekans 20000'den fazla olduğu için biz bu sesleri duyamıyoruz. sadece bebeği göstermek için kullanılmaz, böbrek taşlarının tedavisinde de kullanılır.
devamını gör...
ev kullanımı amaçlı olanlarının insanı tribe sokmaktan başka bir işe yaramadığını söylemek gerekir.
kalp atışını dinlemek isterken cihazdaki aksaklıktan ötürü duyamazsınız ve fakat bunu anne adayına anlatmanız mümkün değildir o saatten sonra.
sonra soluğu kadın doğum acilde almayın benden söylemesi.
devamını gör...
insanların kendi kendine teşhis koymasını önlemek amacıyla yalnızca hastaneler düzeyinde bırakılmış teknoloji. yoksa ben her gün ultrasona girerdim. cep telefonu düzeyine indirgendiğini düşünemiyorum zaten. sosyal medya ultrason selfileriyle dolup taşardı.
devamını gör...
sıralı iş. sosyal medya düzmecesi mi yaşanmışlık mı bilmem de şöyle bi anlatıyı aktarayım. gayet olası tablo zaten.

hastanede ultrason kavgası çıktı; biri bağırıyor 1,5 saattir bekliyorum bu nasıl iş, biri diyor 2 litre su için dediniz beklemekten çişim geldi işeyecem şimdi. yanımdaki teyze de bana dönmüş diyor ki evli misin bekar mısın? teyze bir dur sen de ortalık karışık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar