uludağ sözlük'te eylem

bana daha önce mesajlaşma içinde sorulan soruya cevap olarak yazdığım mesajı paylaşıyorum.


uludağ sözlükte taciz tecavüz ensest ve kadın düşmanlığı konularında trollük yapıyorum diye iyice çığrından çıkan yazarlar var. bu yazarlara yönelik yaptırımlar gelene kadar bazı yazarlar tanım girmeyecek ve sözlük reklam geliri ile tehdit edilecek.
devamını gör...
meydan troller'in istilasına uğrayınca yapılan eylemdir.

geç bile kaldılar bence, hatta birkaç ulu yazarı da tamamen burada yazma kararı falan aldı.

orası hakkında konuşmaya gerek yok, bu saatten sonra düzelse bile yine eskisi gibi olur merak etmeyin.
devamını gör...
ekşinin, incinin, instelanın ciddi yazar kaybedişini bir türlü kendine lehine çevirememiş sözlük. insanlar daha kaliteli, saygılı, seviyeli yerler ararken aniden uludağ da kendi ağırlığını kaybetmiştir. daha ciddi, daha kaliteli işler yaparak o kaybedilen yazarlara sahip olabilirdi. ama hiç oralı olmadılar. yakında kendi memleketleri uludağdan da olacaklar haberleri yok. artık vardır tabii.

ama ne yazık ki diğer sözlüklerden ayrılanlar, uludağ sözlüğe bakıp şunu dedi: burada da pek fark yok.
bunu düşünüp, gerekli önlemi, müeyyideyi yapamayan bir yönetim söz konusu. haliyle uzaktan takip ettiğim kadarıyla can çekişiyor.

şunu da söylemek gerekir, oradaki yanlışlardan ders çıkaracağım diye buradakiler saltanatını ilan ederse burada da işler yürümez. net.

insanları sıkmak, şunu-bunu yanlış yapıyorsunuz demek, sürekli uyarılarda bulunmak pek iyi gelmeyebilir.
"çok biliyorsunuz" ithamına maruz kalınması muhtemeldir.. çünkü bir yerden sonra şu deyimi akıllara getirir: "kabak tadı vermek."

saygılar. selam ve dua ile.

yaşanılabilir bir dünya için.
devamını gör...
millete saran troller,atesit olmayı peygambere küfretmek sananlar,komünist ya da sosyalist olmayı da türklük ve türk tarihine dil uzatmak sananlarla dolu bir yer olacağı belliydi

4 yıl yazdım orada çok kaliteli yazarlar vardı hepsi bir kenara çekildi meydan trollere kaldı adam senin anana küfür ediyor sen cevap veriyorsun ama sen çaylak oluyorsun ne olacaktı ki başka.
devamını gör...
içinde bulunduğum eylemdir.
bu şekilde devam ederse ulu içindeki troller kendileri çalıp kendileri oynayacaklar.
moderasyonu neredeyse 1 senedir uyarıyor, biraz yaptırım uygulaması konusunda ısrar ediyoruz ancak şahsen karşılığında aldığım tek şey ya çaylak olmak ya da herhangi bir karşılık bulamamak oldu.
umarım dünya sözlük yönetimi en başından işi sıkı tutar ve kalite bozulmadan devam eder.
devamını gör...
hayatımda başlıklarına ve hayret edilesi girdilerine bakarken bu kadar utandığım yer, an var mıydı diye düşündüğüm de bulamadığım gibi, insanın kendine bile itiraf etmeye utandığı ve bence utanması gerektiği düşüncelerini hiç çekinmeden yazıp duyurabilen ve önü kesilmeyen kontrolsüz bir sözlükte yapılmış olan haklı eylemdir. bence geç kalınmıştır. en fazla bir haftacık dayanabildiğim ve sonunda ne işim var bunca ahlaksızlığın içinde diyerek hesap sildiğim için eyleme kimsenin haberi yokken başlamanın verdiği gururla belirtmek istedim.

haklısınız ve tek korkum burada da insanların yaftalanması ve havale edilmesi. umarım tekin olmayan ve utanmaz kişilerin buraya gelip, gittikleri her yeri çevirdikleri gibi burayı da uludağ umumi helasına dönüştürmezler.
devamını gör...
yaklaşık üç sene kadar yazarlık yaptığım uludağ sözlüğün son zamanlar iyice zıvanadan çıkması ve sözlük yönetiminin olaylara seyirci kalması sonrası yapılan yazmama eylemidir. eyleme katılan ve destek veren tüm yazarları metanetli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. uludağ sözlüğün kalıcı olarak düzelmeyeceğinin biz de farkındayız. lakin sözlüğün olumsuz gidişatına karşı tavır almamak, tepki göstermemek ve yaşananlara seyirci kalmak bize yakışmazdı. bu nedenle sözün bittiği yerde susmanın en akıllıca davranış olduğuna kanaat getirip bu eylemi gerçekleştirdik. uludağ sözlüğün bundan sonra düzelip düzelmemesi zerre umrumda olmayan bir gelişme olacaktır. zira sözlükte yazar sıfatıyla sözde yazarlık yapan ahlak ve terbiye yoksunu trollere köklü bir yaptırım uygulanmadığı sürece zaten düzelmesi beklenmemeli.

özetle sözlüğün şu an ki durumu, balığın baştan kokmasından başka bir şey değildir.
devamını gör...
sanki yazmama kararı bizim demokratik bir hakkımız değilmiş gibi oradaki trollerce şiddetli bir biçimde eleştiriyor. ve bunu eleştiren adamlar bastırdıkları düşünceleri ancak sözlük ortamında dile getirebilen, gerçek bir karakteri bile olmayan kimseler. bir ideolojinin, bir fikrin düzgünce küfüre varmadan eleştirilmesi kadar güzel bir şey olamaz bence. bu insanın kendini aşmasının, eleştirerek/eleştirilerek eski fikirlerinin yerine yenisini icat etmesinin en güzel yoludur. fakat orada troll dediğimiz kimseler en ufak bir ayrılıkta küfre ve karalamaya başvuruyorlar. yönetim sessiz bir şekilde izliyor olanları, zira yazarların ve okuyucu kitlenin ne hissettiği umurlarında değil. kaliteyi amaç haline getirmemişler. beni en çok güldürense listede adı geçen kişileri sevmeyen ne kadar yazar varsa trollere destek oluyorlar. daha düzgün bir ortam için uğraştığımızı anlamıyorlarsa kendileri bilir. cehalet döngülerinde mutlu olsunlar.
devamını gör...
dünya sözlük'e yaramasını umduğum eylem. kaliteli yazarların dünya sözlük semalarında görünmesinden memnuniyet duyarız. burası eşinizle, çocuklarınızla takip edebileceğiniz bir ortamdır. çünkü burada küfüre, teșire, pornografiye, hakarete, aşağılamaya, aleni sataşmaya, inanca/kutsala saldırıya müsaade edilmez. hemen cezası kesilir. bir durgunluğumuz vardı onu da inşallah bu yeni gelen/gelecek yazarlarla aşarız. başlık penceresinin debisi yükselirse, dünya sözlük çok daha etkili bir mecra haline gelir.

gelenler hoş gelmişler, safa getirmişler.

edit: olm, bak gitmeyin ha! çok pis kinlenir uludağ'a kayıt olur, tüm tanımlarınızı seri eksilerim.
devamını gör...
eylemin sebebi işlerini yapmayan moderatörler, sağa sola saldıran trollerdir. neredeyse sözlüğün yüzde 80' i troll. bu kadar niteliksiz içerik içinde bir şeyler anlatma çabası ulu sözlük yazarlarını yordu olay bundan ibaret.
devamını gör...
devam etmekte olan eylemdir. oradan gelen arkadaşlarım yazmışlar gerekenleri bir iki satırda ben karalamak isterim.


orada yazılan şeyler ahlak sınırlarını zorlayan şeylerdi. son 1 aydır artarak devam etmekte idi. gerekli yerlere sürekli bildirildiği halde bir netice alınamıyordu. bu eylem o iğrenç şeyleri yazanlardan ziyade yazılmasına ses çıkartmayan yöneticilere idi. yazanlar zaten yaşları 15 ile 25 arası değişen hayattan pek beklentisi olmayan ve kendilerini iyi yetiştirememiş kişiler. onlara göre yaptıkları şey trollük ki hala bunu savunuyorlar ancak maalesef trollüğü de anlayamamışlar. birilerinin kız kardeşinin böyle ortamlarda telaffuz edilemeyecek bölgelerine ekmek banmayı istemek veya başka yazarların ailelerine küfürler savurmak trollük değil şerefsizliktir. bunları dile getirenlere de şu aralar hala küfürler savuruyorlar. istedikleri ortamı elde ettiler ancak hala şikayet ediyorlar. insan gibi entry yazabilen tüm yazarlar bu eyleme katıldılar yazmıyorlar artık orada. bu seferde yazmama üzerinden küfürler ediyorlar.


hani derler ya bu ne perhiz ne lahana turşusu diye. uzun sürelerdir sözlükte var olmasını istemedikleri yani sadece düzgün bir üslup ile fikirlerini beyan eden insanlar artık yazmıyor ama bu bile onları tatmin etmiyor. böyle insanların olduğu bir ortamda bulunmama hakkını kullananlara sallıyorlar şimdi. sitenin yöneticileri ise hala kış uykusundalar belki olayın farkında bile değillerdir. herkes hak ettiğini yaşar onlar böyle bir ortam istiyorlarduysalar ki görünen o istediklerini elde ettiler.


bir gün düzelir mi ? orada yazdığım son entryde söyledim benim düzelmesine dair bir umudum yok. bu şeye benziyor belediye çalışmıyor sokaklarda çöp dağları birikiyor sonra o çöpleri kaldırması gereken belediye çalışanları çöplere bakıp "ne olacak bu şehrin hali" diyorlar. normal yazılan entryleri formata uygun değil diye silen insanlar alenen edilen küfürlü entryleri silmiyorlar başlıkları kaldırmıyorlar. yazanlara herhangi bir yaptırım uygulanmaz iken doğru düzgün yazan insanlar uzun süreli çaylak ediliyor ve küstürülüp hesaplarını silmeleri sağlanıyor. ne diyelim ki ne denir ki daha fazla bilmiyorum.
devamını gör...
hangisini anlatsam nereden başlasam bilemiyorum. hani böyle bağırırsın duymazlar, yazarsın görmezler ya işte öyle bir durumda şu anda. ama en acısı olan bilgi içerikli bir yazı yazarsın eksi verirler ya işte o an ben yazmayı yitirdim orada. sanki birisi boğazıma ip doladı gibi hissettim. dedim ulu bitti. kesinlikle düzelmesi imkansız artık ve buradayım.
devamını gör...
edebin, ahlak kavramının, erdemin, yerle yeksan edilmesine, milli, manevi her türlü unsura saygının yitirilmesine, sözlük formatı umursanmadan, tanım girilmeden, hakaretin, denyoluğun, kabalığın normalleştiği ortama karşı gelişen, kararlı duruş eylemidir.

bütün bu sıkıntıların, avaz avaz dile getirilmesine rağmen, umursamayan, uyarıları ve huzursuzluğu dikkate almayan, ölü taklidi yaparak, sıyrılmaya çalışan sözlük yönetiminin suskunluğu ile patlamış olaylar silsilesidir.

bir entry düşünün ki, iki kelimeden oluşsun ve " si...ler gitsinler." gibi vahim bir cümle olsun ve bu günlerce yerli yerinde dursun.
defalarca gammazlandığı halde, tüm haşmetiyle, sözlükte dursun!
benim duruşum, o gün şekillendi!

sözlüklerden, binlerce insan gelip geçer, sizin varlığınız ya da yokluğunuz değil, sözlüğün itibari, verdiği imajdır sözlük kalitesini belirleyen unsur.

saldım çayıra, mevlam kayıra mantığıyla yönetilen, alı babanın çiftliği kıvamına gelen her sözlük, bu tip eylemleri tadacaktır, kaçarı yok!

tamamen boş bırakmanın hatalı olduğunu konuşurken, yazarını baskılayan, düşüncelerini dile getirmesine izin vermeyen, usulünce ve had bilindiği halde, konu seçimi konusunda şartlar getirip, şunu konuşup, şunu konuşamazsın, şu adamı eleştiremezsin gibi söylemler ve gülünç kurallarla da yönetilen sözlüklerden bi cacık olmaz.

adap, erkan bilindiği sürece, her konu ve kişi konuşulur, eleştirilir, masaya yatırılır, irdelenir, yorumlar yapılır.
mühim olan haddini bilmektir.
devamını gör...
bir uludağ sözlük yazarı olarak katılmadığım eylemdir. üstelik bu başlıkta yazıp çizenlerden çok daha önce -ulunun bozması sebebiyle- üye oldum buraya. cogitoya(şimdiki dünya sözlüğün eski ismi) geleli 2.5 - 3 sene oluyor.

evet, uludağ sözlüğün çivisi çıktı. ama mesele şu ki bu yeni bir şey değil. uluda da dile getirdim bunu. eğer gerçekten uludağ sözlüğün belli bir kaliteyi tekrardan yakalaması gerekiyorsa biz yazarların yapması gereken şey troll başlıklara entry girmemek ve düzgün başlıklara rağbeti arttırmak. ben onun için çabalıyorum mesela orada. çünkü suriyeli mülteci gibi mekanı terk edince herhangi bir gelişme olmayacak.

bu arada uludağ sözlük modları adam değildir söylemezsem içimde kalacak. eğer eski bir yazar olmasaydım bir eylem olarak değil, bir vazgeçiş olarak terk eder giderdim.

trollsuz sözlüğün kıymetini bilin dünya sözlük yazarları. biraz düzensiz bir yazı oldu bu çünkü duygularım ön plandaydı bunu yazarken. mantığım değil. esenlikle kalın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar