uludağ

bazen bulutlanınca zirvesi ve şehri bir grilik kaplayınca, bana efkarlanmış bir insanın halini hatırlatır. kafasında ağır düşüncelerin yükü olan ama buna rağmen ağlayamayan bir insanın halini.
devamını gör...
mustafa armağan kitabında *, dağın bu günkü ismini nasıl aldığını anlatır:

dr. osman şevki, 1925 yılında erkanı-ı harbiye-i umumi riyaseti'ne (genel kurmay başkanlığına) keşiş isminin * türk ruhuna uygun olmadığı gerekçesiyle değiştirilmesini teklif eder.
"bütün dünya bu dağa olemp der. biz ise keşişdağı diyoruz. garbã® anadolu'nun en yüksek tepesine çıktım. etrafıma baktım, ne keşiş gördüm, de derviş. güzel bursa bir keşiş'in siyah gölgesi altında mustariptir. halk bu ismi sevmiyor,haklıdır. olemp kelimesi de halkımızın diline uygun değildir. biz buna dağın bünyesine en uygun ismi verelim ve uludağ diyelim."
o yıllarda genel kurmay başkanı olan mareşal fevzi çakmak ise bu teklife olumlu cevap verir.
devamını gör...
derelerinde yüzdüğüm, ağaçlarında kovalamaca oynadığım, yollarında, patikalarında defalarca kaybolduğum, köyün çocuklarıyla eteklerinde koyunlarımızı yaydığımız, kestanesini; mantarını; fındığını; elmasını yiyerek büyüdüğüm, her hücremde zerresini taşıdığım... ve giderken sevgimi, anılarımı, umutlarımı, acılarımı, pişmanlıklarımı... sinesine gömmeme izin veren, griye çalan ulu yeşil.
devamını gör...
dağ dediğimiz şey türk mitolojisinin anahtar figürüdür, osman beyin kurduğu beylik de bu mitos için önemli bir sembol olmuştur, üstelik uludağ hem antik yunanda hem de antik roma döneminde dinsel anlamda oldukça önemli bir manayla betimlenmiştir.

demek ki osmanlı uygarlığının temeli yedi tepeli şehire değil de bu önemli dağa dayaniyormuş, tabi bilene.
devamını gör...
ülkemizde kış turizminin en önemli merkezlerinden. ilk otel 1933 yılında açılmıştır. ayrıca uludağ marmara bölgesi'nin en yüksek dağıdır.
devamını gör...
hakkında en fazla atılıp tutulan dağdır. mesela benim bildiğim bir tane:

- ooolum uludağ'ın altı uranyum kaynıyomuş. almanlar bunu bildiği için bizimkilere demiş ki: hacı biz size teleferik de yaparız, tesis de siz burayı kayak merkezi yapın.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar