uluslararası türkçe olimpiyatları

ilki 2003 yılında düzenlenen ve bu yıl 15-30 haziran tarihleri arasında 9. su gerçekleştirilecek olan olimpiyatlardır. ilkine 17 ülkeden 62 öğrenci katılırken son yapılan 8. olimpiyatlara 120 ülkeden 750 öğrenci katılmıştır.

kim ne derse desin, kim ne iddia ederse etsin, nijer'li bir çocuktan uyandım sabah ile'yi ya da pakistanlı bir çocuktan bu adam benim babam' ı dinlemek herkesin hoşuna gider. buna karşı çıkanlar içlerine sorsunlar.

bugün sağı solu, yukarıyı aşağıyı birleştiren ender şeylerden biri türkçe olimpiyatları. bunu -samimi olsun veya olmasın- serdar ortaç' ın söylediklerine ya da mehmet ali birand' ın katılan öğrencileri programında ağırlayışına bakıp görebilirsiniz. kimse görmezden gelemiyor artık. tabiri caizse yemiyor görmezden gelmek, ya da itiraz etmek.

bunu emperyalizm olarak tanımlayacak olanlara da şimdiden selamlarımı yolluyorum.edit: resmi sitesi http://www.turkceolimpiyatl...

söz konusu şarkılar için linkler:

http://www.cogitosozluk.net...

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
bosnalı bir öğrenciden karlı kayın ormanı şarkısını dinlediğimde; işte vizyon budur arkadaş dedirtendir.
devamını gör...
fatihte somuncu baba da çay içerken, bu organizasyon hakkında soru yönelten burhan altıntopvari çantası olan pıtırcığa amcamın serzenişi;

- Allah mı diyo olum onlar baane? baane türkceden .....git la şurdan. sonra bize bakarak
- e yalan mı? diye sordu.
- abi sakin ol sen. dedik
- milletin bayraanı dilini kullanmaktan bıkmaz bunlar. dedi

şok olduk orada, biraz üzüldük çocuğa ama bizce de 'adam haklı beyler' olduk.
devamını gör...
güzel iş çıkartıyorlar. kim ne derse desin ben türkçe olimpiyatlarını beğeniyorum. her yıl zevkle izliyorum.hem de fettullah gülen'e sempati duymadığım halde...

ayrıca, bu yıl zahidem'i söyleyen azeri çocuğa ve türkmenistanlı şirin'e bayıldım.
devamını gör...
görkemli bir şekilde yapılandır.*

nur cemaati'nin yaptıkları hizmete bir diyeceğimiz yok lakin.

bu çocuklar , o ülkenin en zenginlerinin çocukları değil mi? kollejlerde okuyan çocuklar değiller mi yani. bunlar için bu kadar büyük organizasyonlar yapılacağına, bu kadar büyük paralar döküleceğine, fakir olanlar okutulsa karınları doyurulsa daha iyi değil mi. bence daha iyi. din adına bir sey yapılıyor mu? hayır.hristiyanlık propogandası yapılmıyor tamam ama, islam da öğretilmiyor ki. hiç bir türk kollejinde din eğitimi verilmiyor. iyi hoş tamam türkçemiz'i konuşan yabancılar buyursunlar gelsinler, olimpiyatlar düzenlensin falan, ama çok da anlamlı değil beni bakış açıma göre.
devamını gör...
* * *


türkiye'deki cemaat kolejlerinde de yasaların dışında bir din eğitimi verilmiyor.ancak evlerde bu eğitim veriliyor. yurtdışındaki eğitimi,düzeni iyi bilmeden de konuşmak doğru olmaz. ancak islamofobi'nin giderilmesi bile başlıa başına islama büyük bir hizmettir.
devamını gör...
*** *


etiyopya'ya ilk başörtü yasağini götüren türk kolejleri olduğu gerçeğini vurgulamanın yeri midir,zamanı mıdır bilemiyorum ama, islamofobi'nin azaltılması için başörtüsü yasağinı getirmenin ne alemi var. ama benim bahsetmek istediğim bu değildi. bu kadar büyük paralar dökmek ne kadar efektif sonuçlar doğuruyor acaba,yani türkçenin konuşuluyor olması islam'ın yaygınlaşması manasına mı geliyor. türkçe şiirler,şarkılar söylenince islamiyet yüceliyor mu? dar düşünüyor ve veya düşünemiyor olabilirim ama, bu şeklide düşünüyorum. saygılar.
devamını gör...
islam a uygunluğu şüpheli olan bir organizasyon. amacın Allah rızası olduğunu söylüyorlar ama islam ı yaymaktan ziyade türklüğü/türkçeyi dünyaya duyurmaktan ibaret olduğunu düşünüyorum..nitekim buluğ çağına girmiş genç kızlara şarkı türkü söyletmek nasıl bir tebliğ oluyor çözebilmiş değilim. bunu söylediğim nur cemaatinden bir arkadaşım "iyi de onlar müslüman değil ki" demişti..peki onları izleyen erkekler müslüman değil mi? islam da var mı böyle bir şey? hz. peygamber efendimiz şuanda yaşıyor olsaydı böyle bir ortama girer miydi, takdir eder miydi sormak istiyorum? bu kadar da taviz verilmez!


edit: bu tanımı seneler önce yazmıştım. son kısımda " hz. peygamber efendimiz bu ortama girer miydi" diye sormuştum. şimdilerde bazı şakirdler peygamberimizi olimpiyatlarda gördüğünü iddia ediyorlar resmen. vay anasını utandım kendimden! ne ara bu kadar sapıttınız? hadi birileri bu yalanı uyduruyor amacları için. peki diğerleri nasıl karşı çıkmıyor bu iftiraya? sacmalıklarınıza efendimiz i dahil etmeye utanmıyor musunuz! Allah, akıl fikir, hidayet versin...

devamını gör...
bu adamlar ülkelerindeistenmeyen adamolarak yola çıkıp gittikleri birçok yerde de istenmeyen adam ilan edilip, her şeye sıfırdan başlayıp bu noktaya gelmişlerdir.zengin çocukları, alim ve yönetici çocuklarıyla işe başlamak o topluma entegre olabilmek için şarttır.durumun böyle olması da onların fakirlere yardım etmediği, el uzatmadığı anlamına da gelmez.bu olimpiyatlar elbette ki görsel bir şovdur. yaptıklarını tabiki süsleyerek, püsleyerek sunacaklar.yobazlaşmanın da gereği yok.

ayrıca, şarkı söyleyen genç kızları / çocukları izleyip tahrik olan bir müslüman erkek lütfen müslüman olmasın veyahut erkek olmasın.bu kadar sapık bir zihniyete sahip bir müslüman da olamaz zaten.gitsin kestirsin bi' yerlerini !


edit. bir gün cemaati savunacağım ölsem de aklıma gelmezdi. kıyamet alameti. *
devamını gör...
uluslararası deyince sanki başka ülkelerde de düzenleniyormuş hissi veriyor.. ama yok sadece istanbulda düzenleniyor.. heyecana gerek yok.. *
devamını gör...
bu sene daha ihtişamlı olan organizasyon. bu hızla 20. yılında muazzam bir etkinlik haline gelmesi şaşırtıcı olmaz.
devamını gör...
bugün zapping yaparken gözüme ilişen bir sahne oldu. siyahi genç kızlar halk oyunu oynuyorlardı, galiba ödül töreniydi.

güzel oynuyorlardı, kıyafetler filan hepisi güzeldi de... bizim halk oyunlarında yöresel kıyafetlere başörtüsü, yazma da dahildir. kızların başlarında örtü yoktu.

biraz garip geldi.
devamını gör...
hem desteklediğim hem de desteklemediğim organizasyon.destekliyorum türkçe yaygınlaştırlıyor.desteklemiyorum cemaatin esas çizgisi olan dini çerçeve de kimseye bir faydası yoktur.yani kuzey afrika'da bu olimpiyatı izleyen bir katolik "ulan ne güzel türkçe konuşuyorlar dur bende müslüman olayım"diyebileceğini düşünmüyorum.yani sözlüğüm anlatmak istediğim tek kanatlı kuş uçmaz mevzusudur.
devamını gör...
yakın bir zamanda samanyolu galaksisindende katılımın olacağına inandığım alkışlanası bir organizasyon
devamını gör...
güzeldir, iyidir pek bir yahşidir. yaptıkları türk olan tüm dünyanın aslına rücu etme vesilesidir.bir afrikalı "çıktık açık alınla, dokuz yılda milyonlarca genç okuduk hep beraber" marşını söylerken damarlarımdaki mehter kabarır, kımız içesim gelir.ah bir at ve avradım olsa necdet sevinç gibi dalsam meydanlara ne güzel olurdu.neden ingilizler yapmaz bunu aklım almaz.katılımcıların gözyaşına boğulduğu salonda can simidlerin dağıtılıdığı okyanus misali fewkalede bir faaliyettir. düşünsenize tüm dünya türkçe konuşuyor, türkçe şakıyor.umarım envai halktan, ulustan gelenlerin bu türkçe sevdası ülkemizdeki kürtlere, çerkezlere bilumum ötekilere ders http://olur.alır didaktik sermayelerini kendilerinden azcık utanıp bir ameliyatla şivelerini aldırıp düzgün güzel türkçemizi konuşurlar. ne güzel çözmüştür her şeyi.hele eskimo kızımızın büyük şair "şebnem kısaparmaktan "üşüyorum anne" şiirini okunduğunda içimin buzları eridi.bir milli maç sevinci,yurt dışındaki bir türk dokturun zaferi sardı yüreğimi. zaten tüm bunlar aynı muhitte otururlar.fahriye ablanın mini eteğini az biraz uzatıp, ece ayhanın dilini kesip, lacan n ruhuna fatiha okuturacaklamış gelecek sene. yunusun süt dişleri karamanoğlu memedin fermanı ile dört kıtada at koşturan sevgili atalarımızın mirasına bunca sadakat karşsında ne yapacağımı bilemedim.oturdum dedim ki kendime evet sahi neden herkes türkçe konuşmaz,neden bu ayrılık gayrılık,oysa hepimiz aynı sazın teli değil miydik,tek tanrıya iman edip tek devlete biat edemez miydik. gelin canlar bir olalım.zaten yektir ali ,tektir ali,biridir ali, üniterdir ali. dış mihraklar ne kötü be birader
devamını gör...
robert kolejde yada avusturya lisesi' ne karşı olanların türk okullarını savunmasını anlayamıyorum.
devamını gör...
--- alıntı ---
geçtiğimiz senelerde türkçe olimpiyatları üzerine bir yazı yazarak, küçücük çocukların karşımıza geçip heyecandan titreye titreye türkçe şiir okumasının, şarkı söylemesinin ya da dans etmesinin bizlerde en ufak bir memnuniyet yaratmadığını söylemiştik. aksine bu minik bedenlerin içinde bulunduğu durum bizleri fevkalade rahatsız etmişti. zira aklı baliğ bile olmayan çocukların yaptığı gösterilerin islami açıdan da hoş karşılanır bir yanı olmadığını biliyorduk ve her alkış çocukların zihin dünyalarına edilmiş korkunç tecavüzün de tasdiki anlamına geliyordu bizler için.

aynısının bizim çocuklarımıza yapıldığını düşündüğümüzde, türkçe olimpiyatlarının korkunç yüzü daha net çıkıyordu ortaya. örneğin türkiyeli çocuklar, ingiltere’ye götürülmüşler ve uluslararası ingilizce olimpiyatları adındaki bir organizasyona dahil edilerek, shakespeare okuyorlar, kan ter içinde ingiliz halk danslarının figürlerini yapmaya çalışıyorlar...ya da türkiye’den fransaya giden bir grup çocuk gözleri dolu dolu la marseillaise söylüyor, fransız bakanların hatta başbakanın önüne geçmiş yöresel fransız kıyafetleri içerisinde dans ediyor. salondaki fransızlar duygulanıp ağlıyorlar ve miniklerimizi çılgınca alkışlıyorlar. kulağa hiç de hoş gelmiyor, öyle değil mi?

türkçe olimpiyatları olarak adlandırılan bu gösterileri tertip edenlere tavsiyemiz, bu olimpiyatları illa yapacaklarsa, türkçe dayatması yerine her çocuğun kendi dilinde ve kültürüne ait birşeyler sergileyeceği bir gösteri düzenlemeleri. hem böylece yerel kültürlerin tanıtımına ve korunmasına fayda sağlamış olurlar. yok illa ki bu şekilde devam etmeye niyetliler ise, böyle kolonyalist uğraşlarla vakit harcamak yerine, eğer yapabiliyorlarsa içlerinden namuslu bilim adamları, düşünürler, tarihçiler, sinemacılar ya da edebiyatçılar çıkarmaya gayret etmelerini tavsiye etmekten başka bir önerimiz olamaz. zira büyük iddialara sahip bir topluluk olmalarına rağmen içlerinden yetişmiş bir tane dahi düşünüre, bilim adamına, tarihçiye, sinemacıya ya da edebiyatçıya rastlamak mümkün değil.
--- alıntı ---

http://tinyurl.com/c2bqws7
devamını gör...
--- alıntı ---

bu organizasyonlar mücadeleden, davadan, ahkamdan, cihattan mücerret kılınmış bir islâm’ı dünyaya hususan müslümanlara sevdirmek için yapılmaktadır. a.b.d, israil, ab ya da islâm’ı hazmedemeyen tüm şer odakları için bizim günün muayyen vakitlerinde elimizi yüzümüzü toprağa sürmemizin, yıl içerisinde bir ay gündüzleri aç kalmamızın, gece kalkıp elimizi ayağımızı yıkayıp oturup ağlamamızın ya da elimizde 99 adet boncuğun ipe dizilmesinden müteşekkil bir nesneyle arapça kelimeleri tekrarlamamızın hiçbir zararı yoktur. ancak cihad kavramının, ahkam-ı ilahiye kavramının ve zulm ile mücadeleyi şiar edinmenin ziyadesiyle zararı vardır. bu yüzden müslümanlar en acil bir şekilde gözlerini açmalıdırlar.

ayrıca yapılan had bilmezlikler de diz boyu… senelerdir müreffeh, her türlü imkâna sahip mekânlarda yaşayan bir adam için gurbet edebiyatı yapılması hadsizliğin daniskasıdır. ömrünü sürgünlerde ve memleket zindanlarında geçiren bir garip ve mazlumun sırtından geçinerek beş yıldızlı otellerde Allah’ın hoş görmediği tipleri hoş görmelerin dinde yeri olup olmadığı zaten izahtan varestedir. faşist bir devlet politikasını dünyanın dört bir yanına taşımakla övünmenin de bir âlemi yok aziz millet. dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan saf berrak bir zihne sahip hiçbir çocuk ellerini pantolon çizgisine yapıştırıp “kahraman ırkıma bir gül ne…” diye falan bağırmak zorunda da değildir.

dün sahnelerde, podyumlarda insanlık ve kadınlık onuruna en ağır hakaretleri yapan bir adamın da bu işe destek olup “muhterem büyüğümün ellerinden öperim.” gibi bir açıklamada bulunması ve malum gazetenin bunu utanmadan haber yapması da zaten meselenin ne denli laçkalaştığını gözler önüne sermektedir.--- alıntı ---


http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
kapanış töreni 14 haziranda tt arenada olacak olan olimpiyatlar. ****
devamını gör...
birilerinin şunu anlaması lazım. bu olimpiyatlar türkçe' ye kutsal bir mana yüklendiği için yapılmıyor. kafanıza sokun bunu. rica ediyorum. girmiyorsa zorlayın. saçma sapan argümanlarla müslümana iftira atmayın.
devamını gör...
birileri kafasına iyice soksun ki türkçe'ye kutsal bir mana yüklenmiyorsa da bu adamlar bunu yapıyor diye kimliği müslüman olan herşeyini kuran ve hadis üzere yaşamaya adamış insanlar bu zümreyi eleştirdiğinde nefis ehli olan kişiler gelipte bu zümreyi "ama olimpiyat abii kemm hıımm kümm" diye savunuyorsa müslüman olan der ki olum bak git!

ha tanım pardon : haram olimpiyatları, evlense çocuğu olur, bluğa ermiş genç kızlara şarkı söyletilen rezilane organizasyon. muganniye hakkındaki yorumu da biz yapmayalım da... malum kafaya girmediğinden biz gibilerin, zorlamayın biz gibileri fazla.
devamını gör...
kızlarımıza şarkı söyletmek caiz değil, dünya kızları şarkı söylesin modundadır. geçen gün bir abi ile oturup izliyoruz. ''ayy canım ne güzel de söylüyor'' dedi. bende kendisine ''abi, bir şey soracam, senin kızı araplar istese hani arapça da biliyor şarkı söyletseler cidde de bir stadyumda gönderirimisin?'' verdiği cevap '' yav olum ne alaka şimdi!''

olmadı be hacı abi!
devamını gör...
kafir işbirlikçisi, ilimli diyalogcu the gülen hareketi'nin ümmete armağanı. gencecik kızlar, başı açık şekilde, müzik denen kafir icadı eşliğinde sahnede cariyeler gibi raks ediyor, göbek atıyor, o zarif sesleriyle tahrik edici bir biçimde şarkı söylüyorlar. islami acıdan caiz olmayan bu organizasyon, bir an önce son bulmalıdır. gülen hareketi, hesap gününün maliki Allah'tan korkmalı ve milliyetçilere sirin görünmek için her yıl düzenlediği bu kavmiyetçi organizasyondan bir an önce vazgeçmelidir.
devamını gör...
kesinlikle elestirebilir bir kultur senligi, ama isbirlikci felan ilimli islam diyerek degil. gorustugun konustugun herkesle isbirlikci oluyosa insan dunyada musluman kalmaz.. icine kapanmis bi sekilde yasayan bir ulke insaninda bu tepkilerin gelmesi gerci anlasilir, alisacaklar musluman olmayanlarla da konusmaya gorusmeye. gorusulmesinde konusulmasinda muhabbet etmede dinen bir yasak engel mi var?

neyse bu kultur solenine gelecek olursak; bunun dini yonu olsa da kultur yonu on plandadir, daha cok sergilenen de zaten kulturumuz. kimi yerde halay cekilir, kimi yerde horon tepilir. kimi yerde nurullah genc siirleri okunur kimi yerde sezai karakoc siirleri.. kimi sarki soyler kimi naat okur, yani diyecem o ki; bu bir kultur solenidir ilk once, dini yonu arka plandadir. ama oyle dansoz oynatma tahrik edici sekilde sarkilar ifadesi hem agir kacar hem de bir iftira olur. ki bunlar henuz cocuk daha yaslari kac ki? 12-13-14 yasinda cocuklar, belki cogu ergenlige bile girmemis ve musluman da olmamis, birgun musluman olurlarsa o zaman bu elestirilerinizi yaparsiniz..
devamını gör...
aynı çatı altında faaliyet gösterdikleri "gazeteciler ve yazarlar vakfı"nın "türk sözcüğü resmi hiçbir ifadede olmasın" beyanından sonra, isminin "türkiye olimpiyatları" olmasını beklediğim organizasyon.
sonuçta en başta değişikliği sen yap ki samimi olduğuna inanalım değil mi ?
devamını gör...
bir ülke vatandaşı kendi değerlerini, bayrağını, milli çıkarlarını gözeten anlayışla yapılan uluslararası bir organizasyona karşı çıkmamalıdır. meşru çerceveler içerisinde yapılan her türlü faaliyet vatandaşları tarafından desteklenmelidir. nobel edebiyat ödüllerine karşı çıkan bir isveçliye veya fifa nın isviçrede olmasına karşı çıkan bir isviçreliye rastaldınızmı. ben şahsen duymadım. üstelik karşı çıkanlarda her ortamda kendilerinin milliyetci olduklarından dem vururlarda işte bunu aklım almaz!. siz zatı muhteremin ellerindne öpeceğinize...bir kürt çıksın (işte aidiyetim her ne ise) böyle işler yapsın, dünyaya verecek cevabları olsun ben yapanların kçını yalarım be..

(bkz: militan milliyetçilik)
devamını gör...
karşı olmadığım olimpiyatlardır. ama saçmalıklar var ve sevmediğim yanı da çok. burdan konuyu milliyetçiliğe bağlayanlara selam eder ve eklerim;

ironiden anlamayan nestle var yer misin?
devamını gör...
yeni bir dünya isteyen çocukların toplaştığı olimpiyat. onlar tam olarak şöyle istiyorlar; yeeaanii bırrr dunyaaa..*

devamını gör...
dünyada tek tip eğitime, tek tip giysiye inat her ülke ve coğrafyanın kendi geleneksel giysileri ile becerilerini sunmaları, zeka pırıltılarını enerji enerji yaymaları bırakın aidiyet temelli bir karşılık bulmasını insani ve kültürel algılı olumlu yaklaşımı hakatemelidir. olaya sadece türk ve türkçe açısından bakmak büyük resmi görmemek anlamına gelir. kaldıki yapılan iş türk ve türkçe temelli olmasada türk ve türkçeye olan aktkısıda yadsınamaz. evet bir iki saatlik şölende şımarıklıklar var, anlamsız övünmeler var, işin geri planını unutturabilecek alkşılar şakşaklar var. bütün bu olanlar büyük resimdeki asıl niyet ve maksada galebe çalmıyordur.

eğerki uluslararası bir organizasyon türkiye halkının geleceğini ilgilendiren, rejimini değiştirici ve dönüştürücü (libarelleşme ve demokratik düzen) yönde değişimini sağlamada , dünyaya entegre etmede katkısı bulunuyorsa bunu bir holding, bir saiyasi parti veya herhangi bir devlet kurumu yapıyorsa alkışlanamsı icab ediyor. yeterki özü militarizme, kibre ve halkın negatif sapmalarına dönük olmasın. bir şirketin uluslarasaı alanda büyük yatırımlar yapması, bir işadamının ödüller alması, bir bilim adamının keşfi, sıradışı bir olayın dünya medyasında yankılanması, türk müteahhit sektörünün dünya ikincisi olması v.s kimi neden hoşnut etmezki. türkiyeden çıkan ve büyük işler başaran herkesin başarısı türkiyenin büyüklüğüdür ve bundan gurur duyulmasıdır.

ama ben yok ben yapamıyorum, yapmadım bari bok atayım deniliyorsa o fikrine güvenmiyor, fikri masturbasyon yapıyordur. insan fikrine ve eylemlerine güvenmelidir yok ben güveniyorum fikirlerime ama o şu, bu yapıyor! yapamsındır diyenler tembeldir. altarnetif sunmalıdır. ideolojik beyanlar, motivasyon ve tartışmalarda alternatif değildir.

gülen hareketinin yaptıkları ortadadır. çizgisi bellidir. herkes kendi bakış açısına, kendi fikri tedrisatına veya algılamalrına göre değerlendirir bu hareketi ve liderini. gercek şuki bu hareket hiç bir zaman şiddete bulaşmamış, ağzından kötü söz çıkmamış yapıcılıktan, sulhtan ve insanlıktan yanadır. eğerki bir gün şiddete bulaşırsa, insanlara zarar vermeye başlarsa o zaman gine tartışmaya açalım ve hareketi yerin dibine sokalım. ben yapılan stratejik demeçlere, denemelere bakmam beni ilgilendiren gösterdiği ufuk ve önerdiği manevi anlamdır. bu eğer cemaatleşme (tabirinizle koyunlaşma ise) ise bu şekil kabul ediyorum. istersen saygı duyma!.
devamını gör...
nerden tutsan boş.. otoriteden izin alınıp yapıldığına şüphe yok!
devamını gör...
islami bir hizmet olarak algılanması kötü. koca koca kızların şarkı türkü söylemesi falan... bir de olimpiyat kelimesi spor yarışmaları için kullanılır, belki de kastedilen dil sporudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar