ümit aktaş

cihan aktaşŸ ile kardeşŸler. özgün düşŸünce dergisini çıkartıyor.. bu sene ikinci dönem kaihl'de okuma serüveninden yola çıkarak bir sohbet vermişŸti. ayrıca adem, islami hareket, okuma serüveni isminde kitapları da var.
devamını gör...
"anarşizm"isimli kitabıyla kendisini tanıdığım yazar.en yetkin eseri "adem"olsa gerek.birikim dergisi'nde de yazıyordu bir ara ama artık görünmüyor."osmanlı çağı ve sonrası"adlı kitabı gerçekten ciddi bir emeğin ve birikimin ürünüdür;ilginç tespitlerle doludur fakat ne ilginçtir ki gereken yankıyı bulmamıştır...malesef kendisiyle ilgili hayalkırıklığı:son 2 ayda 2 kez ekranlarda tartışma programlarında rastladım ve ikisi de hüsrandı;keşke hiç çıkmasaydı o platformlara ve yazdıklarıyla hafızalarımızda yer etseydi:heyecanlı,tutuk ve unutkan bir hali vardı tartışmacıların içinde!
devamını gör...
neşe düzel'e verdiği ropörtaj'da fethullah hoca 28 åžubat ta askerleri destekledi ifadesini kullanarak güvenilirliğini ve de cesaretini ortaya koymuş yazardır...--- alıntı ---
sorusuna Ümit Aktaş şu karşılığı veriyor:Fethullahçılık... Ve İslamcılık... Bu iki hareket arasında nasıl bir fark var?

Şu anda çok fazla bir fark yok. Fethullahçıların dayandığı Nurculuk, muhafazakar bir hareketti. Ama İslamcı hareket evrilirken onlar da evrildi. Fethullah Hoca on yıl öncesine kadar Kürt haklarına yakın durmuyordu. Misak-ı Milli sınırları dışına çıkmıyordu, fethullah hoca 28 åžubat ta askerleri destekledive Refah Partisi'ni eleştirdi. Ama şu anda tam tersi bir noktada. 28 Şubat'ın mağdu olan kişilerin kurduğu AK Parti'yle işbirliği yapıyor ve askerlere karşı saf tutuyor.
--- alıntı ---
devamını gör...
gerçek hayat'ın türkiye'nin en büyük sorrunu nedir sorusuna kürt sorunudur cevabını veren tipik bir özgün duruş yazarı. kürt sorunu bu ülkenin önemli bir sorunudur ancak en büyük sorunu olabilir mi acaba? bu sorun çözüldüğü takdirde türkiye'deki bütün sorunların çözülmesini mi bekliyor kendisi anlamadım. bu ülkenin en büyük sorunu devletin ideolojik tavrıdır, zihniyetidir. kürt sorunu bu anlayışın neden olduğu sorunlardan sadece biridir.
devamını gör...
bu akşam emek adalet şeysinde güzel bi sohbet sunmuş adamdır. davetliler listesinde adım yazıldığ'çün katıldığım bu organizasyonla daha iyi tanıdım. evvelden milat'da okumuştum baya dikkatimi çekmişti. ama ütopya meselesinde pek anlaşamadık. *
duruşunu ayrıca beğendim. özellikle müslüman entelektüellerdeki * fütursuzca sallama ve büyük lokmalar tavsiye etme hastalığıyla soslanmış kompleksten uzak olması nedeniyle takip edilmesi gereken bir adam. ilahiyat meselesindeki imkansızlığa dair söylediklerinin altına imzamı atarım. kadın-erkek yahut islamdaki cinsiyet meselesi ve hatta "asr-ı saadet" meselesindeki kavrayışını mümkünse günde 3 doz alsın -genş- müslümanlar. hatta sol da bu dersi almalı anlatamıyoruz hala. hatta emme basma tulumba gibi kafa bile salladım bi ara. kant'ın nominal fenomenal ayrımındaki nüansı din ve bilim hadisesinde kullandığı vakit kalkıp sarılasım geldi. hatta hegelci tavrını koy artık da kafamız rahatlasın ve insan olma hadisesiyle ilgili heideggervari söylemleri daha bi coşmlu geldi. "güzel abim dasein desek biz ona?" diye gireceğdim ama genşler sıkıntılıydı biraz. hem lacan'ın kayıp mektup örneğini verdi adam daha n'olsun.
analitikçiler vızıldamaya devam etsin; kıtacılar rocks!
devamını gör...
cihan aktaşın abisi, islamcı bir yazar. unutmayalım diye şöyle bir sınıflandırmasını da not edelim:

--- alıntı ---

ümit aktaş, ‘islamcı, muhafazakâr ve doğucu’ akımların aydınlar arasındaki bazı temsilcilerinin isimlerini de verdi. islamcılar: mehmet akif, hamdi yazır, ali bulaç, hayrettin karaman, rasim özdenören... muhafazakârlar: mustafa sabri, süleyman hilmi tunahan, hüseyin hilmi işık, ismail kara... doğucular: necip fazıl, kadir mısıroğlu, m. şevket eygi... said nursi, sezai karakoç ve nurettin topçu gibi isimler ise muhafazakâr islamcılar...

--- alıntı ---
devamını gör...
*

--- alıntı ---

"..üstelik insanoğlunun kanatlanmak için asla rüzgârlara ya da kanatlara ihtiyacı yoktur. kierkegaardçı bir deyişle cehd eden kişi, kendi babasını bile doğurur; sartrecı bir deyişle ise, şayet kanatlardan yoksun bir insan uçamıyorsa, bu kendi kabahatidir.."

link

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar