umre

an itibariyle istanbul sabiha gökçen havalimanında bekleşen gençli yaşlılı beyaz giyimli teyzelerin on ikide uçacağı söylenen uçakları kalktığında on beş günlüğüne niyetle yerine getirecekleri ibadettir. bir kaçı başımda meraklı meraklı laptopa delecen bakışlar fırlatırken, uğurlayan dostları bitmeyen hacı ve umre hikayeleriyle bu heyecanlı güruhu hop oturtup hop kaldırmakta.
devamını gör...
yapılmadan anlatımının tarifi imkansız olan kutsal ziyaret.

geçen iy itibari ile eşim ve iki çocuğumla beraber, üstelik kendi aracımızla giderek yaptığımız ziyaret, ibadet.

çıktığımız orta doğu ziyaretimizi suriye, lübnan, ürdün'den sonra s.arabistan'da sonlandırdığımız 20 günlük ziyaretimiz.
özellikle ürdün'den sonra ardün, mısır, s.arabistan aqabe sınır kapısından çıkarak kızıl deniz sahil yolundan ciddey'ye ulaşmamız ve bu seyahette yaşadıklarımız anlatılmaz.

geçen ay geldik. hala havasından ve etkisinden kurtulamadık. 2 gün sonra cuma sabahı tekrar gidiyoruz orta doğuya.
devamını gör...
bir nevi "tour de l'arabie". asıl lezzeti gönüllerde kalır. yakın bir zamana kadar çok pahalı zannederdim ancak dünyalık bir arkadaşım 1500 euro'ya halletti. sen de git diye başımı yiyor gördüğü yerde.
devamını gör...
hacca gitmeden önce gidilmesi, hacc'a gidip gelenlerce tavsiye edilen ziyaret.

umre'de hacc ile ilgili tüm ön bilgileri birebir tecrübe etme imkanınız olur.ayrıca başka bir coğrafya'da günlük ihtiyaçlarınızın ve alışkanlıklarınızın nasıl halledileceğini de öğrenirsiniz.
tavaf için,say için ne kadarlık bir fizik-kondüsyon/efor gerekir bunun pratiğini yaşarsınız.
umre'de zamanı kullanmak ve değerlendirmek üzere eksikleriniz görür, hacc zamanı çok daha organize ve hazırlıklı olarak, o anları daha bir kıymetli hale getirebilirsiniz.

tavsiyem o dur ki, imkanlarınız zorlayıp, hacc dan önce bir umre yapın, görün, yaşayın hacc'da çok daha rahat edersiniz inşallah.**
devamını gör...
hacca gidenlerin öncelikli olarak yaptıkları ibadet. mikattan önce ihrama giren hacılar, mekke'ye geldikleri zaman ihramdan çıkıp serbest hareket edebilmek için önce umre yaparlar. umre bittikten sonra, ta terviye gününe kadar diledikleri kadar umre yapabilirler, terviye günü yeniden hac için ihrama girerler. dolayısıyla hacca giden kişi hem hac hem umre yapmış olur.
devamını gör...
şimdi islamcılar arasında şöyle bir şey çıkmış;

-kanka umreye gidelim mi?
-hacı umreye gidelim gitmesine de umreye gidince hacca gitmek şart oluyormuş boş ver.
-geri zekalı hacca gitmek zaten şart.

çok sık duymaya başladım böyle muhabbet. şöyle devam ediyor genelde;

-ya öyle ama şimdi umreye gidersen hacca gidecek durumun var demektir ve de hacca gidemezsen rererö olur.
-manyak mısın oğlum ya.

bunu diyen zat fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş, asgari ücretle çalışan, kirada oturan bir zat olsa anlayışla karşılarım tabi ki. ama öyle değil. bunu diyen zat genelde senenin iki haftasını caprice palace otelde kızgın kumlardan serin sulara atlayarak geçiren bir zat, böyle olmasa bile en azından hali vakti yerinde olan bir zat.

şimdi bu umreye gidince hac şart olur o yüzden umreye gitmiyorum diyen zatlar beş yıldızlı otellere gidince haccın şart olabileceğini akıl edemiyorlar mı? normalde etmeleri lazım. yoksa islamcılar bu kadar mantıktan, akıldan yoksun insanlar değiller. ama gelgelelim; "ya kardeşim beş yıldızlı otelde tatil yapmak, kaydıraktan kayıp havuza atlamak varken ne işimiz var umrede, arabistan'da" demiyorlar da arkadan dolanıyorlar.

umreye gitmek şart değil tabi ki. isteyen gider istemeyen gitmez. benim eleştirdiğim açık açık umreye gitmiyorum demeyen insanın umreye gidersem hac şart olur anlayışı. umreye gidemeyince haccın da kendisinden düştüğü inancı. gençken beş yıldızlı otellerde tatillerden hacca, umreye zaman ayırmayıp hac ibadetini bilerek ve isteyerek yaşlılığa bırakmak. halbuki hac da islam'ın beş şartından birisi. namaz kılmak, oruç tutmak gibi. beş yıldızlı otelde tatil yapabilen insanın hacca gitmemesi için bir neden olmaz diye düşünüyorum. ben umreye gidemedim hac da benden düştü, ya da ben gençliğimi tatil köylerinde geçireyim yaşlanınca da hacca giderim anlayışı sakat bir anlayıştır. kurnazlıktır. recep ivedik kurnalığı. burada belki biz yeriz ama orada yemezler.

bu arada kimsenin haccı umresi beni ilgilendirmez tabi ki de böyle de bir yanlış var yani.
devamını gör...
'umre ikinci bir umreye kadar günahlara keffarettir,mebrur haccın karşılığı ise ancak cennettir.'hadisi şerifinde zikredilen müjdedir
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar