üniversite harçlarının kaldırılması

‘üniversite harçları’ tarih oluyor.
konu, ak parti’nin son merkez yürütme kurulu (myk) toplantısında başbakan erdoğan tarafından gündeme getirildi. toplantıda, iki yıllık yüksek okullardan, doktora düzeyine kadar toplam 4 milyona yakın üniversite öğrencisinin yıllık harçlarının 1.1 milyar tl tuttuğu, ancak öğrenciler üzerinde ciddi yük getirdiği ve sık sık eylem konusu olduğu değerlendirildi. erdoğan da harçların kaldırılması için ayrıntılı çalışma yapılması talimatı verdi. parasız eğitim için pankart açtıktan sonra tutuklanan ferhat tüzer ile berna yılmaz aylarca tutuklu kalmıştı.

star gazetesi yazarı mustafa kartoğlu, bugün köşesinde 'parasız üniversite' hayalinin gerçekleşeceğini yazdı. parasız üniversite için ‘başarı’, yani sınıfta kalma veya alttan ders bırakmama şartı aranıp aranmayacağı, normal harçların on katı ödenen ikinci öğretim harçlarının da kaldırılıp kaldırılmayacağı 2012-13 akademik yılı açılışından önce belli olacak.

tıp 600, ikinci öğretim 4 bin tl

ösym’nin 2011 verilerine göre, 95 devlet, 54 vakıf, 9 askeri ve 1 polis akademisinde 1 milyon 98 bin 310 ön lisans, 2 milyon 528 bin 332 lisans, 126 bin 368 yüksek lisans, 43 bin 405 doktora ve 20 bin 671 tıp ihtisas öğrencisi öğrenim görüyor. yani 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam 3 milyon 817 bin 86 öğrenci var.

öğrencilerin ödediği ücretin resmi adı ‘öğrenci katkı payı’... bu pay, en düşük 71 tl olarak açıköğretim fakültesi öğrencilerinden alınıyor. diğer okullarda ‘en düşük’ harçlar özetle şöyle:
yüksek okullar 190-227 tl, eğitim, edebiyat, ilahiyat ve iletişim 284 tl, hukuk, siyasal ve işletme 313 tl, mühendislik, mimarlık 387 tl, denizcilik, uçak, ziraat, veterinerlik 316-387 tl, diş hekimliği ve eczacılık 494 tl, tıp 591 tl, konservatuvar 589 tl...

ikinci öğrenimde aynı fakülteler için ödenen harçlar bin tl’den başlıyor, 4 bin 268 tl’ye kadar çıkıyor.

üniversite karşılığı alınan ‘öğrenim kredisi’ ise enflasyon farkı eklenerek geri ödeniyor. ancak ödeme mezuniyetten iki yıl sonra başlıyor ve eğitim görülen süre kadar (4-6 yıl) taksitlendiriliyor. erken ödemede ise yüzde 30 indirim yapılıyor.

260-780 tl olan burs artacak

devlet, ‘başbakanlık bursu’ adıyla lisans öğrencilerine aylık 260 tl, yüksek lisans öğrencilerine 520 tl, doktora öğrencilerine ise 780 tl karşılıksız burs veriyor. burs ve aynı miktardaki krediden 1 milyon 173 bin öğrenci yararlanıyor. bu yıl burslar hem zamlanacak hem de daha çok öğrenciye verilecek.
devamını gör...
beleş hastane, beleş, ilköğretim-lise derken beleş üniversite. ak parti iyice rotayı şaşırdı. iran olacakken nerden çıktı bu sosyalizm esintileri canım şimdi.
devamını gör...
bunun arkasında başka bir şey çıkar ama hadi hayırlısı ....... öğrenciye kampüste nefes alma vergisi bence iyi fikir kulağa burna hoş geliii hökümet düşünsün bence!
devamını gör...
duyulan en iyi haberlerdendir. turkiye icin zor ama imkansiz degilmis.

dunyada ornegi var midir harc kaldirmanin acikcasi bilmiyorum.

yurtdisinda universite okuyan arkadaslar turkiyenin kiymetini iyi biliyor ama turkiyedeki kardesler hep sizlaniyo yok harc yok bilmem ne diye.

gidin bide yurtdisini gorun derim ne paralar donuyo en basit universitelerde. arkadaslardan aylik en az 500tl cikiyor sirf universite icin.

burda belki senede 500 ancak odeniyor.. kiymetinizi bilin o da kalkti.
devamını gör...
"bakanlar kurulunda 1.ögretim ve açık ögretim harçlarını kaldıran kararname karara bağlanmıştır. hayırlı olmasını dilerim." arınç'ın twitter hesabında yazıyor imiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar