üniversite iş bulma yeri değildir

hayatımda duyduğum en saçma sözlerden bir tanesi
üniversiteye iş bulmak için gitmezsin kendini geliştirirsin falan falan falan

üniversite okuyan adamın ilk düşündüğü şey mezun olduktan kaç sene sonra iş bulurum, kaç maaşa başlarım gibi maddi kaygılar olursa bu adam kendini geliştirmez. bu adamın tek hedefi kpss'den iyi bi puan alıp bi de torpil bulup devete kapak atmak olur. devete kapak atınca da yan gelip yatar.

ülkede eğitim sistemi yanlış bir kere. eğitim sistemi düzeltilmeden ne desek boş.
devamını gör...
memleketimizde üniversite denilen şey uzatılmış lisedir. ve neticesi bir parça kartondan ibaret. o da iş bulmak için lazım. üniversitenin bizdeki karşılığı bu.
devamını gör...
üniversiteler, öğrenci bazında belirli bir alanda ihtisas eğitimi verilen yerlerdir.
bu ihtisası gerektiren işler ve meslekler için de üniversite diploması bir ölçütten ibarettir.

öncelikle bunu göz önünde bulundurmak lazım. ülkedeki algı ne olursa olsun üniversiteler meslek okulları olmadığı gibi, doğrudan bir meslek için yetkinlik sertifikası vermez yahut doğrudan bir işe yerleşme bileti sunmaz, sunamaz.

örneğin felsefe bölümü okunabilir, ancak bu bölüm üzerine formasyon alıp öğretmen olarak atanmak bir kesinlik değildir. sırf bundan sebep kontenjanların öğretmen açıklarına göre dizayn edilmesi de söz konusu olmaz. bu üniversite mantığıyla çelişir. üniversitenin amacı da bu değildir.

sıkıntı, insanların benim çocuğumun ne eksiği var diyerek ıvır zıvır bölümler olsa da okutmaya çalışması. çocukların da hiçbir şey düşünmeden iş olsun diye üniversite okuması. sonuç olarak bu durumun da özel üniversite akımını patlatması.
devletin de bu saçmalıkta payı büyük. her şehre bir üniversite gibi bir politika gütmenin ne anlamı var? 81 parçaya bölünecek kalitede bir beyin gücü mü var ülkede? yok.

devletin de payı olsa dahi temel sıkıntı yine insanlarda. üniversitede ihtisası edinirsin, o alanda piyasada bir talep varsa bu meslek olarak dönebilir.
ancak böyle bir durum olmayan alanlarda sırf üniversite okuyor olmak için okuyup meslek olarak dönmeyince bunun için sızlanmanın alemi yok. bu çok açık bir sonuç.
devamını gör...
doğru, üniversite ilim, bilim üretme ve eğitim yeridir.
peki hangi bir bilimi ürettiniz diye sormazlar mı adama ?
ve buradan alınan eğitim ile iş bulunmaz mı ?...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar