geçtiğimiz pazar kardeşimle aynı sınıfta üniversite sınavına giren çocuğun sınavını iptal eden gözetmen. çocuk belli ki bir şey sormak için hocam der demez, gözetmen hiçbir uyarı yapmadan gözetmenle konuşmak yasak deyip çocuğun sınavını iptal etmiş.

çocuk hüngür hüngür ağlamaya başlamış ve işin en kan donduran tarafı da çıkmasına izin vermemişler. kardeşim moral bozukluğuyla uzun bir süre kendisine gelemediğini ve o çocuğun hıçkırıkları eşliğinde soruları yapmaya çalıştığını söyledi. bir de üstüne optik kağıdına su dökmüş ama korkudan söyleyememiş bile gözetmene.

bu nasıl bir vicdansızlıktır? zaten o çocuklar stres içinde, hayatlarının en önemli sınavına girmenin gerginliğini yaşıyorlar. birazcık hoşgörü, anlayış çok mu zor? umarım atladığı ufacık bir detay hayatıyla ilgili büyük bedeller ödemesine neden olur da, bugünü dönüp bir hatırlar o gözetmen.

edit: merak ettiğim husus gözetmenin yasal olarak böyle bir hakkı olup olmadığı. gözetmenle konuşmak yasaktır ibaresinin geçmesi sınavı iptal etme hakkı verir mi gözetmene? bunun için en azından bir uyarı yapması gerekmez mi?
devamını gör...
despot
işgüzar
kraldan çok kralcı
bundan eğitimci falan da olmaz...
devamını gör...
öğretmenlere, akademisyenlere, carta curta psikolojik yetkinlik testi yapılmasının ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gösteren, aşağılık kompleksli, muhtemelen hayatı boyunca vasıfsızlığı yüzünden ezilmiş, horlanmış, dışlanmış, bir baltaya sap olamamış ve küçüklüğünün hıncını milletten çıkaran bir "hocamsı" hareketi.

evet, küçük adamlarsınız. üç kuruşluk, kücücük, minik kişilikli dağdan inmelersiniz. yapacak bir şey yok be "hocam".... sen de bunun farkındasın. hiç bir vasıfının olmadığının, dünyanın bir çok yerinde insan yerine dahi konmayacağının, dünyaya sadece külfet olarak geldiğinin farkındasın "hocam".
devamını gör...
la biz çocuklar sınavdayken dikkatleri dağılmasın diye öksürüğümüzü içimizde tutuyoruz. adam bi hocam lafına çocuğun 1 yılını yakmış.
sorsan adalette kılı kırk yarmaktan bahsederler..
devamını gör...
gözetmen yönergelerde var olan hakkını kullanmıştır. kaldı ki, sınavın ortasında "hocam" diye bağırıyorsa zaten kuralları çiğnemiştir. dolayısıyla gözetmen de yönergede açıkça belirtilen hakkını kullanmış ve sınavını iptal etmiştir. gözetmen görevini yapmıştır. linç edilmesi anlamsızdır.
devamını gör...
sınavın bitimiyle sıradan kalkıp adama kafa atardım sonra da hiçbir şey olmamış gibi üzerimi düzeltir sınıfta çıkardım.
devamını gör...
öyle bir hakkı olması o hakkın gereksiz yere kullanma hakkı olduğunu düşünmüyorum. her şey kural değil kusura bakmayın.
devamını gör...
doğru olup olmadığı konusunda şüphelerimin olduğu durumdur. ya da olay sadece bir hocam diye seslenmek mi. bir kişinin sınavını iptal etmek öyle zannedildiği kadar kolay olmaz. iki gözetmen de aynı fikirde olacak tutanak tutacak bina sorumlusuna danışacak. ha bi de bunun sonrasını düşünür orda ki öğretmen. linç etmeden önce sağlam kaynak lazımdır.
devamını gör...
hayatı boyunca bir baltaya sap olmamış denmiş de öğretmen olmuş ya işte.
işinin ehilleri torpil bulamadıkları için atanamazken işe girmiş o makama gelmiş bir torpilli değilse benim de adım benim adım değil.
sizlerin içinden çıkan birisi.
devamını gör...
sınavda konuşmak, sınavın iptal edilmesine sebeptir. ayrıca sınav rehberinde de bu açıkça belirtilmiştir. sınavdan önce bu, öğrencilere bildirilir. bir ihtiyaçlarının olup olmadığı sorulur. bütün sınav kuralları okunur. kitapçıklar 3 dakika önce dağıtılıp bir problem olup olmadığı öğrencilere sorulur. ve sınava bu şekilde başlanır. bütün bunlara rağmen19-20 yaşındaki biri sınavın ortasında soru sorup kalan 19 kişinin sınavını sabote ediyorsa o sınav iptal edilmelidir ve edilir. bu kadar basit kuralları dahi fehmetmeyen o andaval da bu zekayla üniversiteye gitmesin zaten. bilip bilmediğiniz konularda saçma sapan duyar kasıyorsunuz! bu sınavda devlet tek bir öğrencinin sınavı için tam 12 personel görevlendiriyor. polisi, öğretmeni, yedek öğretmeni, üniversite personelleri... sırf kimsenin hakkı yenmesin diye... devletin bu kadar ciddiye aldığı bu sınavı öğrenci de ciddiye alacak... sonradan ağlamayacak! ciddiyet ulan biraz ciddiyet! bu lakaytlığınızdan ikrah getirdik artık.
devamını gör...
kesin laik bir teyzedir. yahut dayı. hocanın camide olduğunu bilmeyecek kadar cahil birisi zaten sınava da girmesin kardeşim.

ulan bonb*k bir ülke olduk çıktık iyi mi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar