üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler

üniversite sınavı daha yapılmadı ama olsun biz şŸimdiden tavsiyelerimizi sıralayalım,zira ihl sözlük yeni,bu konuda sözlük yazarlarımızın engin bilgilerinden faydalanmak isteyen gençler vardır.
benim ilk tavsiyem tercih edeceğŸiniz üniversitenin kampüsünü iyi araşŸtırın özellikle istanbuldaki üniversiteler bir çok kampüse yayılmışŸ bulunmaktadır,örneğŸin beyazıtta okumak istiyorsunuzdur iü işŸletme yazarsınız kendinizi avcılarda bulabilirsiniz ,çünkü üç ayrı fakültede işŸletme bölümü var iü de, iktisat fakültesi işŸletme bölümü ile siyasal bilgiler fakültesi işŸletme bölümü beyazıtta ama işŸletme fakültesi işŸletme bölümü avcılarda.buna benzer ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

bölüm tavsiyesine gelince türkçe-matematik alanında sınava gireceklerden,iibf,siyasal bilgiler ve iktisat fakültesi düşŸünenlere tavsiyem bu fakültelere bağŸlı bir bölüm olan çalışŸma ekonomisi ve endüstri ilişŸkileri kısa adıyla çeko bölümüdür,iktisat,işŸletme ve kamu yönetimi mezunlarının çalışŸtığŸı tüm alanlarda çalışŸabilen çalışŸma ekonomisi mezunlarının 4 yıl boyunca aldıkları eğŸitimin yoğŸunlaşŸtığŸı alanlar insan kaynakları yönetimi,sosyal güvenlik uzmanlığŸı, ve işŸ hukuku dur,ayrıca ders içerikleri sosyoloji ve psikoloji temellidir,sanayi devrimi,kapitalizmin doğŸuşŸu başŸta olmak üzere endüstri ilişŸkilerinin tarihsel gelişŸimi ayrıntılı bir şŸekilde incelenir bu bölümde.

işŸ dünyası açısından avantajı ise birincisi çok yoğŸun bir işŸ hukuku bilgisi elde ederek mezun olup,işŸ yaşŸamında sahip olduğŸunuz bütün hakları bilirsiniz,ayrıca insan kaynakları uzmanı olarak mezun olacağŸınız için,özel ishitdam büroları,danışŸmanlık şŸirketleri,insan kanynakları şŸirketleri ve şŸirketlerin insan kaynakları derpartmanları için aranan bir insan olursunuz,

son olarak burası türkiye kimsenin işŸ bulma garantisi yok*ancak işŸletme ve iktisat seçenekleri arasına sıkışŸmışŸ eşŸit ağŸırlık öğŸrencileri için alternatif güzel bir bölüm olduğŸunu söyleyebilirim,ben de yüksek lisansı bu bölümde insan kaynakları yönetimi üzerine yapmayı düşŸünüyorum.

aytıntılı bilgi için http://www.istanbul.edu.tr/...
devamını gör...
bence tercih için fikir alacağın herkes kendi doğruları ya da yanlışlarına göre yorum yapacaktır. bence en güzeli %30 çevrendekileri dinlemek, %30 popüler meslekleri hesaba katmak, %40 ise kendi istediğin bölümü hesaba katıp ve buna göre karar vernek.
devamını gör...
tercihlerinizi aldığınız puanlar üzerinden yapmaya çalışmayın. yapacağınız tercihleri son girenin türkiye sıralamasını ve bu sene yapılan kontenjan arttırımlarını hesaba katarak yapmaya çalışın. yok "ben o kadar hesap yapamıyürüm" derseniz zaten üniversite okumayın. hala puan üzerinden tercih yapmaya çalışırsanız kafa atarım size, dikkatli olun.
devamını gör...
öncelikle, özele girerim sonrada dikey yatay bi şekil devlete kapağı atarım demeyin yamulursunuz. ikinci olarak, peyzaj, iç mimarlık gibi bölümlerden mimarlığa geçmeyi düşünmeyin bile. sadece alice harikalar diyarında olur öyle şeyler. üçüncü olarak size bir abi tavsiyesi, emin olmadan kesinlikle tercih yapmayın. özel üniversite tercihlerinizde istanbul kültür üniversitesi gibi eğitimi güzel fakat ismi olmayan okulları yazmayın. geleceğinizi karartmayın gençler.
devamını gör...
job satisfaction ın önemli olmasını hesaba kattığın kadar türkiye şartlarını da hesaba katmayı ihmal etme. unutma ki biz hala gelişmekte olan bir ülkedeyiz arkadaş, hayat standartlarımız istediğimiz mesleğin peşinde koşmamıza müsade edecek seviyeye ulaşmadı daha.
devamını gör...
mümkünse kaliteli bir liseden mezun olmaya çalışın. unutmayın iyi bir lise üniversite kapılarını açan altın bir anahtara benzer. bu satırları okuduğunuzda işi işten çoktan geçmişse kendinizi avutmanın başka yollarını bulun."hayatta herşey kaliteli bir üniversite de okumak değil ki" gibi. bu örneği alın, geliştirin kendinize mutlu, küçük bir dünya kurun.
devamını gör...
molla'nın dediği gibi vakıf üniversitesine burslu gidebiliyorsan bir dakika bile düşünme. yok seni ezerler, yok psikolojin bozulur gibi sözlere itibar etme. istediğin bölümü oku. unutma her meslekte en iyiler hep başarılı olur.
devamını gör...
lisede bir matematik hocam vardı. hani şu; bizi şimdi anlamıyorsunuz ama ilerde anlıyacaksınız diyenlerden. geleceğin bölümü ve mesleği için bize sinop su ürünleri fakültesini işaret ederdi hep.*** öğretmenleriniz de olsa söyleyen, her söylenene inanmayın. unutmayın bir çoğunuz öğretmenlerinizin okuduklarından daha iyi bölümlerde okuyacaksınız. ve mutlaka ama mutlaka okuyacağınız bölümde, ne tür dersler göreceksiniz tercih yapmadan önce itinayla inceleyin.

edit : merak edenler için, sinop su ürünlerin de okumadım.
devamını gör...
fm ciysen eğer; şu mühendisliğin önü açıkmış,bunun önü açılacakmış, geleceği parlakmış yanılgılarına düşme .sağlık seç,evvela tıp, olmadı mı diş hekimliği,o da mı olmadı eczacılık
devamını gör...
adam gibi çalışıp Allah'a tevekkül edin. o en iyi bilendir.
yetenek sınavıyla güzel sanatları kazanırsınız ama zamanın ne getireceğini bilemez,mimarlık eğitimi alırsınız.
devamını gör...
hiç bir tavsiyeye uyulmayacağını biliyorum. tecrübeyle sabittir. tercih zamanı gelince bir kişi kendi olmayı bırakıyor. o sebepten boş verin herşeyi. tercih formunu elinize alın ve bir yerleri yazın. üniversite okumanın bu kadar önemli görüldüğü bir yerde ( ki bence tamamen yanlış) size de muahkkak bir bölüm bulunur. başında sevmeseniz bile sonradan alışırsınız.
(bkz: okulda keramet vardır)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar