üniversitede yoklama zorunluluğu

dunyanin en kısa fıkralarından birisi daha. liseden hallice akademik tiyniyete sahip kendisini yetiştirememiş, ufku dar, vizyon yoksunu ve donanımsız hocaların zaruri olarak addettiği bir düzen. oysa cidden kalite olanın dersi asla boş geçmez hem de hiçbir yonden hanı hem nicel hem nitel manada. ama anlamıyorlar iste kendi eksikliklerini kapatmak icin ego'larına başvurup öğrenciyi zorla derse getirerek pazarlıyorlar.
devamını gör...
berbat bir mefhum. asla verim alamayacağını bildiğin bir derste saatlerce devamsızlıktan kalmamak adına boş yere oturmak, zaman kaybından başka bir şey değildir. eğitimde bu yüzden beli doğrulmuyor bu ülkenin.
devamını gör...
dersine güle oynaya gidilen hocalar ile sıkıyorsa bir derse gelme de geçtiğini göreyim minvalindeki hocaların yoklama almadığı.

Allah’ın cahili nasıl hoca olmuş belli olmayan ve yoklama almasa bir Allah’ın kulunun dersine gelmeyeceğini bildiği hocaların ise yoklama delisi olduğu düzen.

- ne zannettin bro burayı yan gel osman bir dönüm bostan mı sakııın ha sakın sakın. !
devamını gör...
disipilini olmayan bir uygulamadır.

bilmem kaç kere arkadaşım yerine imza atıp, kendi yerime imza attırmışlığım oldu. gerekli olmasına karşın hocalar bu uygulamaya önem vermiyor yeterince. caydırıcılığı olan bir düzeneği bu şekilde bozmak yanlış. eğitim almaya gelen insan kaç yaşında olursa olsun bir mazeret olmaksızın keyfi şekilde dersten ayrılabiliyor ve hocalar da bunu umursuyor gibi davranıyorsa eğitim disiplini ortadan kalkar. ayrıca şunu da eklemek gerekir: kimse mutlu bitirdiği bir dersi kaçırmak istemez, işin aslı olay müfredata ve eğitimci becerisine bakıyor.
devamını gör...
bu zorunluluk sayesinde, bir çok kitap bitirmişliğim vardır.
geç amfinin uygun bir sırasına, aç kitabını, kağıt geldiğinde at imzanı, okumana devam et. hoca da anlatsın dursun.
sonra vize veya final haftasında git kırtasiyeden önceki sınav sorularını al, bir gözden geçir, aldığın not 80.
devamını gör...
sıkı tutulmasının mantıksız olduğu zorunluluktur.

birincisi, üniversite dediğimiz şey ilkokulda lisedeki gibi bir müfredat çıkarıp müfredatın içeriği bilgiyi doğrudan iletme yeri değildir. üniversitenin verdiği şey geniş anlamda bir metodolojidir. bu bağlamda kişilerin ders disiplinini sıkı tutmanın bir anlamı yoktur ki aynı öğrenci aynı dersi aynı hocanın yayınlarından da takip edebilir gerektiği zaman.

bunun dışında üniversite, insanların velayet altında oldukları statünün dışında bir kurumdur. bu eğitimi alırken aile geçindirenler, kendi nafakasını kazananlar, borcunu harcını ödeyenler, şehirdışında ikamet edenler gibi dallanıp budaklanır.

özetle derse sıkı devamlılık arayan bir sistem üniversite formatına uygun düşmez. kalıp şekilde yüzdelerle oluşturulmuş devam zorunlulukları yüksek. hocalar da haliyle belirli bir esneklik tanıyor.
tam devamlılık şartı konulması olayın kimyasına aykırı olduğu kadar fiili olarak ailesinin velayeti dışında kalan kimseleri de üniversite kurumunun dışına iter ki aranan şey kesinlikle bu değildir.
devamını gör...
hocanın insiyatifine bırakılmış konudur.

hoca istese yoklamanın kralını alır.

çoğu imza sayısı ile sınıftaki öğrenci sayısı tutmasa bile ses çıkarmaz.

sonuçta sınavlar geldiğinde, her koyun kendi bacağından asılır.
devamını gör...
yoklama alınıyor çünkü yoklama almadığın zaman kimse dersi önüne kitap açıp okur gibi nottan okuyan hocanın dersine girmiyor. bir de utanmadan hocam notları ne zaman fotokopiye verirsiniz diye soruyorlar.

diğer bir grup hoca benim dersime girmeyen geçemez ben kitaptan anlatmıyorum der. derse katılım bu nedenle fazladır ama derse katılanların önemli bir kısmı kaldığı halde benim gibi hocayla ters düştüğü için hiçbir derse gitmeye gerek duymayan ve yine de geçenler oluyor.

üniversite öncesi dönemde yaş aralığı 18 yani yasal reşit olma yaşının altında olduğu için okulda geçen zaman için veli ben çocuğumu size emanet ettim nerede bu çocuk diyebilir.
devamını gör...
lise 5. sınıf olduğunun göstergesidir. insanların sorumluluk bilincinin gelişmediğini oto kontrolün olmadığını yüzüne vurur hatta hakaret sayılan bir davranıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar