üniversiteye girişte katsayının kalkması

(bkz: imam hatiplilere müjde)

--- alıntı ---

yök başkanı, üniversiteye girişteki katsayı uygulamasının kaldırılacağını, seneye imam hatiplilerin de aynı puanla yarışa gireceklerini açıkladı.


28 şubat sürecinde imam hatip liselerine karşı geliştirilen katsayı formülü tarihe karışıyor. yüksek öğretim kurulu (yök), 13 yıldır yürürlükte olan, değişiklik girişimi iktidardaki ak parti için kapatma davası gerekçesi sayılan katsayı uygulamasını tamamen kaldırma kararı aldı. böylece, 2012 yılından itibaren üniversiteye giriş sınavlarında imam hatip ve meslek lisesinde okuyan öğrenciler ile genel liselerdekiler aynı şartlarda yarışacak.

ak parti iktidara geldiği 2003 yılından itibaren katsayı uygulamasını kaldırabilmek için bir dizi girişimde bulunmuştu. düzenleme daha önce eski cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer ile danıştay engeline takılmıştı. 2010 da yapılan düzenleme de sorunu tam olarak çözemedi. yıllardır tartışma konusu olan katsayı sorunu için yasa değiştirilecek, danıştay dan gelebilecek engel de ortadan kalkacak.

2547 sayılı yüksek öğretim kurulu kanunu nun ilgili 45. maddesinde değişikliğe gidilerek katsayı nın sadece uygulaması değil ismi de mevzuattan silinecek.


katsayı kaldırma kararını radikal den ömer şahin e açıklayan yök başkanı prof. dr. yusuf ziya özcan amaçlarının fırsat eşitliği sağlayarak bir haksızlığı ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. son olarak iki yıl önce yapılan düzenlemeyle katsayı farkının azaldığını ancak uygulamayı tamamen kaldırmanın daha doğru olduğunu savunan özcan, "eşitlikçi, adil bir düzenleme yapılıyor. buna siyasilerin de olumlu bakacağını zannediyorum" diye konuştu.

'demokratik değildi'

katsayının kaldırılması için hükümetten telkin gelmediğini, kendilerinin böyle bir düzenlemeyi uygun gördüğünü söyleyen özcan, "bu uygulamanın imam hatiplerle bir ilgisi yok. imam hatiplerin genele oranı yüzde 5. katsayının kalkması ülkenin bütünü için önemli. fırsat eşitliğinden herkes yararlansın istiyoruz" dedi.

özcan, katsayı uygulamasının demokratik olmadığını da söylerken 28 şubat sürecine göndermede bulunarak, "eğitimde de antidemokratik izler siliniyor. geç kalmış bir uygulama" ifadelerini kullandı. özcan, katsayıyı kaldıracak yasa değişikliğinin ekim başında tbmm gündemine geleceğini söyledi. 1998 yılında getirilen katsayı sistemiyle meslek lisesi ve imam hatipte okuyanlara başka bölüm yolu zorlaştırılmıştı. bu okullarda okuyan bir öğrencinin genel liselerdeki öğrenciyle aynı okula gidebilmesi için fazladan 60 puanlık soru çözmesi gerekiyordu. aynı şekilde lisede sözel bölümde okuyup sayısal bir alan seçmek isteyen öğrenciler gibi alan değişikliğine giden adaylar da aynı oranda puan düşüşü yaşıyordu.


--- alıntı ---

devamını gör...
sonunda eşitlik sağlandı şeklinde yorumlanacak karardır. hakkaniyete sığmayan bir uygulamadır bence. adam meslek lisesine gidiyor, cebine bir meslek koyuyor, bunun üzerine isterse üniversiteye girişte düz liseye girip cebinde herhangi bir meslek olmayan insanlarla aynı şartlarda yarışıyor. eşit konumda olmayan 2 kişiye eşit muamele yapmak adalet değildir.
devamını gör...
en son 2011 de bana çaktı katsayı . yaklaşık 15 puan kesilmişti alan dışından . gerçi o puanlar olsa çok bi fark olmayacaktı . kötü bir şey iyi oldu herkes istediği yere gitsin .
devamını gör...
okulu onemsizlestirecek uygulamadir.

okulda zaten bir cok ogrenci hicbir sey ogrenemiyor, su saatten sonra da sadece vakit doldurmaya yani yoklama vermeye gidecektir. bu durumda cidden iyi egitimciler de zarar gorecektir. zaten ders anlatmamaya merakli bir cok ogretmen varken, bu onlarin ekmegine yag surecektir. okula gidip, imza atip, senin benim verdigim vergiyle da maasini alip evine gidecektir.

afferim cok da guzel oldu!

ps: isinin hakkini veren, aldigi parayi hakeden ogretmenleri tenzih ederim.
devamını gör...
28 şubat sürecinde imam hatiplerin önünü kapatmak maksatlı çıkan katsayı uygulaması o dönem ben de dahil bir çok meslek liseliyi mağdur etmişti. bir de benimki gibi okuduğunuz lisenin üniversite kazanma oranları düşük dolayısıyla gelen ek puan da azsa hepten süründüğünüzün resmiydi. öss'den benimle aynı puanı alan düz lise öğrencisi arkadaşlara 30, 40, 45 ek puan gelirken ben meslek alanım dışında bir bölüm seçtiğimde gelen ek puan sadece 8 olmuştu evet yazıyla sekiz, rakamla 8. bu adaletsizlik neticesinde düz liseli aynı puanlı arkadaşlar edebiyata, kamu yönetimine falan filan girerken ben ancak meslek yüksek okuluna girebiliyordum. sonra onlar "üniversite mezunu" olurken biz "amaaan anca iki yıllık tutturabildi bunlar" diye hakkında konuşulan, kafası pek çalışmayan öğrenciler olarak görülüyorduk. yıllar sonra kat sayı problemi kalkıp bir de başörtü serbest olunca "bi giriyim sınava yaa değişiklik olur" düşüncesiyle pek çalışmadan sınava girip gayet iyi bir puan alınca tekrar anımsadım ki çok hakkımıza girmişler bizim, geleceğimizle oynamışlar ve başörtüsü yasağı-katsayı uygulaması zulmüyle on küsur yılımızı almışlar elimizden. benim gibi, 28 şubat sürecinin bu konudaki uygulamalarının mağdurları için iş işten geçmiş zaten de Allah'tan son 3-4 yıldır böyle bir haksızlık yaşamıyor kimse.
devamını gör...
çok fazla etkisi olmayacak uygulama.özel okula parasıyla bile giremeyenlere ve boş kalan bölümlerin dolmasına yardımı olacaktır.
devamını gör...
bu ülkede katsayı zulmü vardı ya ve bazı insanlar bunu savunuyordu inanılır gibi değil. bugünlerde buna taktım. o katsayıyı savunanları bulup tek tek dövmek istiyorum. bir insan bu kadar bariz bir adaletsizliği nasıl savunabilir.
devamını gör...
katsayıya rağmen başaranları da başka şekillerle engelleyen, laik, çağdaş, modern, aydın insanları çok üzmüştü. şimdi de imam hatipler kapatılsın diye kuduruyorlar.
devamını gör...
yasağın kalkması nimettir.
var olduğu zamanlardaki nesilin büyük travmaları vardır. yan etkisi ise, o vakitlerde yaşanan hakir görülme psikolojisi.
yeni nesil ne bilsin? hala bi şikayet bi şikayet. ama bizim okul şöyle böyle, vır vır konuşup durur şükürsüz.
o vakitler hayal bile kurulamazdı eğitim konusunda.
devamını gör...
nette dolaşan ekran görüntsü alınmış avukat bir bayana ait bir tiwit te yazan ''bu gözler başörtülü hakim gördü'' zorlarına gidiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar