üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

çok sıradan olduğunun farkındayız ama söylemezsek çatlarız çocuklar bu tavsiyeleri.

üniversiteye yeni başlamakta,
kural 1: üniversiteye gitmek istiyorsanız çok çalışmanız lazım.
kural 2: üniversiteye gitmek istiyorsanız yine çok çalışmanız lazım. *

neyse bu kadar espri yeter, ama şunu bilin ki eğer gerçekten kazanmak istiyorsanız, çok çalışmanız gerektiğini bilin. ben müslümanım, ben yahudiyim, ben şuyum, ben buyum gibi şeylere girmeyin kesinlikle olmaz. unutmayın ki Allah malı istediğine, ilmi isteyene verirmiş.

üniversiteye gittiğinizde, ah işte kapağı attık gerisi gelir diye düşüncelere falan dalmayın olmuyor. olmadığını göreceksiniz de zaten.. fen edebiyat fakültesi okuyacaksanız, bunun da fen fakültesi olacaksa her hafta bir labarutuar dersiniz olacağını bilin.

devamını gör...
sadece derslerle yetinip ekstra bir şeyler yapmazsanız, yabancı dil, meslekle ilgili herhangi bir sertefika kursu vb. en az dört yılınızı boşa harcayacağınızı peşinen bilin.
devamını gör...
üniversiteyi kazanmak çimlere yayılıp oh demek değildir, söyleyeyim.

erkekler için, saçları sakalları filan uzatmayı düşünürseniz, herkes orda zaten öyle, yine farklı olamazsınız.
öyle işte.
devamını gör...
etrafta hemen paniklemiş bir şekilde kendinize uygun arkadaş arayısına girmeyin.hemen yalnız kalırım korkusuyla ilk gördüğünüze sarılıp ayyy bizden ne kadar iyi arkadaş olur, biz ne kadar iyi anlaşıyoruz modlarına girmeyin mesela.biraz yalnız takılıp ortamı tanıyın önce.daha sonra nasıl olsa bir şekilde kafanızın uyuştuğu aynı şeyleri yapmaktan zevk aldığınız birileri çıkacaktır.
devamını gör...
farklı olmak istiyorsan gün aşırı tertemiz traşını ol... zibidi gibi gezinme ortalıkta. saç sakal birbirine girmiş denişik serseri bi tipler felan. ted...

ben mi? nalakası var. tabi ki her gün traşımı oluyordum tertemiz, sinek kaydı...
devamını gör...
sınavlar, zor hocalar.. bunları yaşayan sadece sen değilsin, herkes seninle aynı durumda.
fazla kasmana gerek yok kendini, nasılsa bitiyor bir gün.
tadını çıkar, gez, eğlen, dersleri ihmal etme tabi ama hayatın da akıp gittiğini unutma. hadi canım benim akıllı ol.
devamını gör...
hani o broşürlerde gördüğün kampüs bahçesindeki çimlere yayılıp gülerek sohbet eden kızlı erkekli gruplar var ya yalan onlar. inanma yok öyle bir şey. kantinin köşesindeki bir masada kız keserek geçireceksin 4 seneyi.
devamını gör...
okul başladığında ooh ühttp://niversiteliyiz.biz deyip bulduğunuz ucubeleri üstünüze
sıvamayın
hic gerek yok..

sağınıza solunuza kilo işi makyaj
kolunuza bileğinize ne bileyim herhangi bir vücut çıkıntıniza zilyon hesabı aksesuar taksanizda
o okulun son sınıfında normale doneceksiniz..

yani geldiginiz gibi gideceksiniz..
devamını gör...
ilk hafta derse giden mallardan olmayın, demek isterdim ama biz ilk hafta hep ders yaparız. mesleğim gibi patron amelesi değilseniz ilk hafta okula gitmeyin salla gitsin.
devamını gör...
- cemaatten uzak durun
- sigara ve alkol kullanmayın
- dersler haricinde kendinizi geliştirin, alanınızla ilgili olun.
- sizinle aynı bölümden mezun kişilerin tecrübelerini alıp karşılaştırıp muhakeme edin.
devamını gör...
hemen aktif olabileceğiniz yerlere yönelin. kollardır, kulüplerdir, kurslardır vs.. üniversiteyi biraz daha dolu geçirirsiniz. dersleri bu kadar takmayın, tabi bu önerim bölümden bölüme değişir. ama yine de çok takmayın. her şey ders değil. kafanızı yormayın hiç. daha önünüzde neler olacak neler, dersi mi düşüneceksiniz bir de. ha vizede, finalde düşünürsünüz de...
neyse işte dediğim gibi kaçırmayın etkinlikleri. fuarlar felan olur hep gidin. etkinlik dediğim de içkili felan değil ha, kaçırın onları hep, hiç rastlamayın. bir elinizi kaptırdınız mı mazallah kendinizi başka bir insan olarak bulursunuz. bu yüzden içkili mekandan bile uzak durun. dostlarınızla iyi anlaşmaya bakın, ama eleştirmeyi de ihmal etmeyin. öyle bir iyi anlaşma olsun bu. sert çıkmayın, yumuşak da olmayın. orta yolunu bulursunuz siz, güveniyorum size. hadi bakim. *
devamını gör...
ortamlara akın , eğlenin , 4 yıllık okulu 7 yılda bitirin. gelen parayı üç günde yiyin sonra bisküvi yiyin kimseyi dinlemeyin takmayın özgür olun ruhunuzu satın sonra eve dönüp tövbe edin.
devamını gör...
not tutmayı beceremiyorsanız ya çok iyi not tutan birini bulun ya da ses kayıt cihazı alın. ses kayıt cihazı olarak kendim kullandığım sony icd-px820 tavsiyemdir. 80 kişilik bir anfide arka tarafa bile otursanız hocanın sesini kaydedebiliyor. pil performası, ses kalitesi ve depo alanı olarak uygundur. bu konuda olympus uzman ama hiçbir ürününü kullanmadığım için tavsiye edebileceğim bir modeli yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar