unutulma hakkı

kişinin suç işlediğine dair, internet ortamında bulunan verilerin kaldırılmasını istemesi hakkıdır.
şöyle ki; diyelim bir suç işlediniz, hakkınızda internette haberler yapıldı. cezanızı çektiniz ama daha sonra bu haberler internette kalacak. ileride sosyal yaşamınızda insanlar size önyargıyla bakacak. belki iş bulamayacaksınız. yıllar geçse bile insanlar bunu öğrenebiliyor olacaklar. işte siz unutulma hakkınıza dayanarak bu haberlerin kaldırılmasına yönelik dava açabiliyorsunuz.
devamını gör...
--- alıntı ---

unutulma hakkı, veri öznelerinin, internet’te yer alan kişisel verilerinin internet’teki arama sonuçlarında kendi adlarıyla bağlantılı olmamasını isteme hakkıdır. bu nedenle hak yalnızca ve sadece internet’teki arama sonuçlarını kapsıyor. önemle altı çizilmesi gereken nokta ise unutulma hakkı kapsamında internet’ten içerik kaldırma, yani bir verinin internet’ten silinmesi gibi bir işlem yapılmamaktadır. diğer deyişle, unutulma hakkı talebi kabul edilse bile ilgili içerik bulunduğu internet sayfasında kalmaya devam edecektir.

--- alıntı ---
devamını gör...
veri silmeyle olsa ülkemizde zengini-fakiri, iktidarı-muhalefeti, dindarı- dinsizi, türkü-kürtü, cumhurbaşkanı- dağdaki çobanı olmak üzere birçok kişinin kullanmak isteyeceği haktır.
devamını gör...
türk hukukunda unutulma hakkına dayanarak verilmiş iki önemli karar, yargıtay hukuk genel kurulu'nun 17.06.2015 tarihli kararı ve anayasa mahkemesinin ''nbb kararı'' olarak bilinen kararıdır.
ilk karara ilişkin olayda davacı cinsel saldırı suçunun mağduru. şikayeti üzerine yargılama yapılıyor, sanık ceza alıyor. mağdur gerek hazırlık gerekse de yargılama sürecinde cinsel saldırının nasıl gerçekleştiğini açık bir şekilde anlatıyor ve bu anlatımlar doğal olarak karar metnine geçiriliyor. daha sonra bu karar metni bir hakim tarafından yayımlanan kitapta mağdur ve sanığın ismi rumuzlanmadan yer alıyor. haliyle mağdurun ismi yaşanan tüm olayla beraber bir kitapta basılmış oluyor. gizli tutulması gereken bu bilgilerin kitap yoluyla kamunun erişimine açık bir alanda yer almış olması sebebiyle yargıtay hukuk genel kurulu bu durumu unutulma hakkının ihlali olarak kabul ediyor.
ikinci karara ilişkin olay özetle şöyle; başvurucu n.b.b, uyuşturucu kullandığına ilişkin haberin, bir gazetenin internet arşivinden kaldırılmasını talep ediyor. bu talep ilk derece mahkemeleri tarafından reddediliyor. bunun üzerine n.b.b., söz konusu haberlerin 15 yıl öncesine ait olduğunu ve özel ve iş hayatını etkilediği gerekçesiyle anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunuyor.
anayasa mahkemesi, başvuruyu ‘‘maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı’’ kapsamında değerlendiriyor. hukuki meseleyi de bireyin geçmişte haber yapılmış ve gerçeğe aykırı olmayan davranışlarının artık hatırlanmasının engellenmesi olarak belirliyor ve başvurucunun talebini unutulma hakkı olarak nitelendiriyor, sonuç olarak başvurucunun haklılığına hükmediyor.
bu iki karar unutulma hakkının türk hukukuna girdiği iki esas karar olarak kabul ediliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar