ural batır destanı

ural batır destanı,başkurt türkleri’nin, ural batır isimli kahramanın etrafında örülmüş bir destandır. yaklaşık 1400 mısradan oluşur. ural batur’un doğumu, büyümesi ve işlerini anlatır.
ural-batır’ destanı kubair isimli eski başkurt halk şiir edebiyat türüne aittir. eser 4576 şiir ve 19 nesir satrından ibarettir.

‘ural-batır’ destanında yer alan bazı hikaye ve karakterlere başka başkurt destanlarında da rastlanır.

destan temelinde yatan hikaye oldukça karmaşık, ural-batır’ın insanların mutluluğu için canavar görünüşlü kötü ruhlar ile mücadelesini anlatıyor. destanın kahramanları bahadır ve sıradan bir insanlar, gökyüzünde yaşayan tanrılar, doğa güçleri, mitolojik yaratıklardır.

eserde ihtiyar adam yanbirde ve karısı yanbike, çocukları ural ve şulgen ve torunları yayik, idel, nuguş, sakmar gibi üç nesilden karakterlerin yaşam öyküleri anlatılıyor. buna göre destan da üç kısımdan ibarettir.

birinci kısmında dünyanın oluşumundan söz edilir, büyük tufan meydana gelir, ilk insanlar yanbirde ve yanbike ortaya çıkar, oğulları ural ve şulgen dünyaya gelir.

destanın kahramanlıkları anlatan ikinci kısmında ural ile şulgen ölümsüzlük arayışlarına koyulur. ural zalim katil han’ı yener, yılanlar kralı kahkahi’nin boynunu eğdirir, yeraltı ve sualtı dünya kralı azraka’yı öldürür, kötülük tarafını seçen kardeşi şulgen ile savaşır, sonuçta ise yeryüzüne dirilik suyunu serperek onu ölümsüzleştirmeyi başarır.

son kısmında üçüncü nesil kahramanlar ortaya çıkar. babalarının işine devam eden ural ve şulgen’in oğulları kötü ruhlar ile mücadele eder ve yenşişma isimli dirilik suyunu elde ederler. destan ural’ın ölümüyle son bulur. onun gövdesi uraltau dağı’na dönüşür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar