ürüne zam yapmak yerine gramajını düşürmek

tüketici haklarını ihlal ederek bir nevi gizli zam uygulanmasıdır. literatüre; kazı bağırtmadan yolmak olarak geçer. ürün ambalajlarını uzun uzun inceleyen annelerimizin gözünden kaçmasa da son kullanma tarihinden başka bir şeye bakmayan benim gibi dikkatsiz tüketicilerin güzelce bir kuru yolumdan geçmesi ile sonuçlanır... fakat islami olarak da etik olarak da uygun değil çünkü bir yanıltma durumu söz konusu.

(bkz: wowowowow haram)
devamını gör...
son 2 yıldır ekmeğe ve ramazan pidesine uygulanıyordu şimdi hiç kasmadan zam yapmayı tercih ettiler.

ayrıca zam değil güncelleme. bu lafı hangi bakan söylemişti hatırlamıyorum ama güzel güzel anıyorum.
devamını gör...
sahtekarlıkta level atlamaktır. müşterinin haberi olmadan geçir.

buna izin verenler saolsun. saolsunlar denetlemeye bile gerek görmüyor böyle şeyleri. memleket birbirine kazık atma üzerine kurulmuş.
devamını gör...
fırıncıların da severek yaptıkları bir iştir bu. taktik aynen şöyle;
önce ekmek olabildiğince küçültülür. fiyat hiç artmaz. sonra ikili ekmek diye bir şey çıkar. fiyat iki katıdır ama insanlar büyük ekmek sevdikleri için onu tercih ederler. sonra sessiz sedasız ufak ekmekler piyasadan kalkar. bu sefer ikili ekmeklerin gramajları düşmeye başlar. taki insanlar bu ikili ekmeğin çok küçük olduğunu düşünene kadar... sonra o ikili dediğimiz ama gramajından yarı yarıya çalınmış ekmeklerin ikisi birleştirilip yeni bir ikili ekmek çıkartılır.
böylece hiç kimse fark etmeden ekmeğe % 100 zam yapılmış olur. bu döngü böyle devam eder.
devamını gör...
beni en derinden etkileyen örneği, şok'taki amigo cipslerdir. paketin büyüklüğünü değiştirmeyip içindeki cips miktarını azaltmak nasıl bir insafsızlıktır. klasik paketi bitirme süremin azaldığını fark ettiğimde, bu ihanete uğradığımı anlamıştım. kandırıkçılar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar