üsküdar sahili

kuşkonmaz'dan iskeleye kadar olan şeritte bugün gördüğüm demir korkuluklar yüzünden içimin cızladığı sahildir.. o korkuluklar inşallah geçicidir..

ayrıca sahil boyu bir stüdyoya dönmüş gibidir.. gelinlerden damatlara; selfie çubuğu satıcılarından telefonuyla selfie çekilenlerine kadar fotoğrafla ilgili ne varsa hunharca kullanılmaktadır.. adım atmaya korkarak dolaşırken "acaba kimin fotosunda çıkarım" tedirginliği peşinizi bırakmaz..

hele o partilerin çaldığı şarkıların birbirine karışmasıyla oluşan dehşetengiz armoni..

neyse üsküdar.. şimdilik bu kadar yetsin..
devamını gör...
kıyı şeridi düzenlemesinden yoksun, sadece kız kulesinin ve harika tarihi yarımada manzarasının varlığından nemalanan sahil şeridi. meydandan itibaren kuzey ve güney tarafı olarak ikiye ayırarak bakmak lazım.

güney yani kız kuleli tarafında; spor amaçlı 2 koşayım ter atayım diye çıkamazsınız. bir şekilde buradaki bazı tipler buna biraz garip bakıyor, insanı açıkça rahatsız ediyorlar. çocuğunuzu gezdirip eğlendiremezsiniz çocuk parkı sahil yolunun dibinde aman yola çıktı, aman araba geldi, aman şu yabancı neden çocuğuma yanaştı tedirginliği ile bunalırsınız.
haftasonları, fotoğraf çekenlerden yürümek imkansız ve denizin dibindeki yerde şansınız varsa yer bulur çay içersiniz, balık tutmaya gidersiniz, nasibiniz varsa takılır olmasa da eğlenirsiniz. sahilin burası yorulmak içindir. bunaltıcıdır.

kuzey yani meydandan kuzguncuk tarafına doğru giderseniz belki kız kulesini göremezsiniz ama köprü manzaraları ile yeşil korular, tam vaktinde gittiyseniz erguvanlar sayesinde rahat ve huzura erersiniz. bi sürü güzel çay bahçeleri var, beylerbeyi sarayı var, öğretmen ya da polis olanlar için güzel konukevleri var, sahilin bu tarafı dinlenmek içindir.

seçim sizin.
devamını gör...
istanbulun en güzel sahili olmasa da en duygu yoğunluğu yaşatan sahildir. mesela hatunlayız. üsküdar sahilde kağıt bardakla çay almışız. sahildeki insan manzarasına beraber sallıyoruz. huzur var.
devamını gör...
uzun süreli tespitlerime dayanarak; insanlar denizin kenarına gelip 2-3 nefes alıp içlendikten sonra tekrar yola devam ediyolar. ulan insanlara üzülecek vakit bırakmayan bir hayat yaşadığımızı görmek beni 1 miktar hüzünlendiriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar