utanmak

babadan, anneden, misafirden, büyükten, küçükten, kendinden ve daha fazlasından olmak üzere çeşŸitleri olan bir huydur. yeri ve zamanına göre sahip olunduğŸunda insanın değŸerine değŸer katar.
devamını gör...
ar, namus sahibi insanların içlerinde taşıdıkları haya duygusunun sonucudur... fakat fazla abartıp da, her şeyden kendini soyutlayıp, günlük yaşadığımız sosyal hayata karşı bir fobi durumuna dönüşmemesi gerekir..
devamını gör...
başkalarının senin hakkındaki düşüncelerinden kaynaklanan durumdur. işin kötüsü onların düşüncelerini haklı bulursun. ve bu haklı bulduğun konu aslında olmasını istemediğin birşeydir. bu işle ilgili olabileceği gibi başka konularda da olabilir. başkaları senin hakkında birşey düşünür sen de bilirsin. ama sana söylemez bunları. belki söylese daha mı iyi olur onu da bilmiyorum.
devamını gör...
"odlanmak" (od = ateş) kelimesinden türetilmiş olan, yüzün kızarması gibi belirtilere sahip olaydır.

haya ve iffetin baş şartıdır.

"yüzünde göz izi var / sana kim baktı yarim" dizesinde belirtildiği üzere gözlerin yüzde bıraktığı iz, hayadan kaynaklanan kızarıklıktır.
devamını gör...
doğru yerde hissedildiğinde yücelik mertebesine ulaştıran duygudur. yanlış yerlerde hissediliğinde çoğu zaman aşağılık kompleksine sebebiyet verir.
devamını gör...
Allahın insanlara bahşettiği en büyük duygudur. sadece kadına değil, erkeğede yakışır efendim.

ne demiş şairimiz: bana, benim gibi bakabilen, fakat bakarken yüzü kızaracak bir hanım efendi *
devamını gör...
insanlardaki bu nadide duygunun yerini artık rahatlık almıştır. masum bir duygudur, kaybedilince bir daha zor bulunulur.

heycan, korku, üzüntü gibi duygular parayla bile yaşanırken, bu duygunun öyle bir ihtimali yoktur. acayipte tatlı bir duygudur, her canlıya çok yakışır ve sevdirir (hayvanlardaki bile).
devamını gör...
insan ne kadar daha fazla şeyden utanırsa,o kadar şeref ve onur sahibi olur - gbernard shaw

utanma ,haya, her müslümanda olmasi gereken duygudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar