üzüm

asmanin meyvelerine verilen isim. üzümler genellikle asmada yetistirilir. hemen hemen her toprakta yetisir. fakat bakimi zordur. aksi halde külleme vs. gibi hastaliklar olur. verim ve kalite düser. üzümün sekli, rengi ve büyüklügü çesitlerine göre degisir. çekirdekli veya çekirdeksiz cinsleri vardir. olgun üzüm meyveleri yesil, sari veya mor renklerde olabilir. memleketimizde üzüm çesitlerinin basinda razaki, çavus, kürt, müsküle, misket, keçi memesi, çekirdeksiz, yapincak gelir. bilhassa trakya, marmara ve ege bölgeleri üzüm yetistiriciligi bakimindan oldukça önemlidir. güneydogu anadolu (gaziantep) bölgesinde de üzüm yetistiriciligi çok ileridir. dogu anadolu bölgesinde (elazig, erzincan, ıgdir) iyi cins üzümler yetistirilmektedir.
devamını gör...
siyah üzümler vardır. evlerin hemen dibine dikilir ki uzadıkça eve sarılsın, yükselsin. bu üzümler yüzünden evin balkonundan tırtıl ve yaprak eksik olmaz. hatta bilumum börtü böcek eksik olmaz desek abartmış olmayız. yaprakları toplanır, sarma yapmak için. hanımlar ayaküstü muhabbet ederken koparır bir yaprak ve işaret parmağıyla baş parmağını birbirine değdirip üstüne yaprağı koyar ve diğer elle "bamm" yaprak patlar. çoluk çocuk da yapma sevdasıne düşer. güzelim üzümün yaprakları ufacık parmaklar arasında patlatılmak üzere tek tek yolunur.

ayrıca bu siyah üzümlerin kabuğu çok çabuk sıyrılır. ağza alınıp içi çekildikten sonra kabuğu uzaklara çook uzaklara fırlatılır. siyah üzümü yemenin adabu budur bizim orada*.
devamını gör...
akşamdaan akşama iki salkım yenmesi başbakan tarafından bile tavsiye edilendir.kafayı bulmamak için yanında en iyi giden meze beyaz leblebidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar