insanlar nehirler gibi önünüzden geçerler. bilirsiniz nerede akımı kuvvetlidir, nerede debisi fazlalaşır, hangi derelerden beslenir ve hangi denize dökülür. her nehrin bir öyküsü her öykünün harfleri vardır.

sola bir şey düşer ve orada akar gider. yazarın biri evvela günümüz falanca kesiminin kötülüğü üzerine girizgah yaptıktan sonra olayı sadece bir örneklem olarak görecektir, nehrin kalbi "günümüz falancalarının berbatlığıdır".

bir diğeri işte, kıvrımlı bir nehir. olaydaki mizahi unsuru yakalamaya çalışırken sözlük okur yazar vasatını yine en iyi şekilde kavrayarak ince bir zeka ile esprisini ortaya koyacaktır.

bir diğer nehir dik bir yamaçtan süzülür gibi hışımla yatağını dövecek.

bir tanesi kurak çöllerden geçen ve çölün bağrında yitip giden, senede bir iki gün akan bir nehir gibi. doğduğu topraklara özleminden, onu besleyen hislerinden ve çölde kuruyuşundan söz eder. sola düşen, sola düşmüşlerin aynasından geçer.

ahh ahh.

derelik suyuyla nehir kibrine bürünen, değirmende un öğütene söven, içinde yüzen yılan balığına kin besleyen, göl olma hayali kuran, denizlerde kaybolan, berrak akan, taşmak için baharı bekleyen, vaftiz olanı da abdest alanı da ıslayan, ne vereyim abime diyen v.s v.s

ilerlemeyen. ilerlemiyo. yazı elimde patladı.

velhasıl bir sözlükte uzun yıllar düzenli şekilde yazmak bize böyle tespitler yapma cesareti verir diyerek konuyu bağlayalım.
devamını gör...
ben devam diyorum. şartlar sıkıştırmazsa uzun yıllar yazmaya talibim. her şey güzel gidiyor. canımı sıkan pek bişey de yok. böyle sözlüğe can kurban. umarım her şey hayallerimdeki gibi olur.
devamını gör...
kendi adıma tek bir sözlükte uzun zaman hesap tutamadım ama bunu yapan bazı yazarları bilhassa da ekşi sözlük yazarlarını görünce imreniyorum. örneğin 2009 yılında hayat, ölüm, ayrılık üzerine uzunca hem de filozofik tarzda uzun tanımlar yapmış yazarlar 2019 senesinde bebek bezi fiyatlarındaki artış tarzında başlıklara yazıyorlar. hayat enteresan gerçekten.
devamını gör...
uzun yıllardır yazıyoruz. sonra bakıyoruz hep başladığımız yerdeyiz. bu sözlük yazarlığı maraba işi.
ihl sözlük, sonra cogito, sonra dünya sözlük sürecinde on yılı aşkın süredir yazarım, hala derdimi anlatamadım. derdimiz ne bizim Allah aşkına? boşa kürek çekiyoruz. dağılalım bence! ya da...
tamam, dünya sözlüğü seviyoruz. en sevdiğin site hangisi diye sorsalar, dünya sözlük de deriz. internetin vıcık vıcık olduğu bir zamanda böyle nezih, sakin, kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde olmak kurtarılmış bölgede olma hissini de uyandırıyor. amma ve lakin...
sözlüğün şu iki yan tarafları boş duruyor. orada köşe yazarlığı falan olsa da günlük köşe yazarlığı yapsak. atraksiyon lazım sözlüğe. hareket, hareket.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar