uzun yürüyüş

ã‡an kay şžek'le komünistler arasındaki iç savaşŸ şŸiddetle sürerken Japonlar da diğŸer yandan Çin'i istilaya başŸlayıp evvela mançurya ele geçirdiler.

Çan Kay şžek : bu komunistleri çevirip yok edin, diye emir verince çin ordusu koskoca çin topraklarına dağŸıldı. Ve komunistleri genişŸçe bir çembere aldı (Türkiyenin bir kaç katı büyüklüğŸünde bir çember)

*

Mao yönetimindeki 300 bin komünist çemberi yararak Uzun YürüyüşŸe başŸladı. önce batıya doğŸru ilerlediler. Yunnan'dan sonra Yang Çe 'nin yukarı kısmındaki dar ve vahşŸi boğŸazlardan geçtiler. Tibet'in eteklerinden dolaşŸıp Çin - Türkistan'ına vardılar. Sonra kuzeye doğŸru ilerlediler. MoğŸolistan'a komşŸu şžensi eyaletinin kuzey bölgesinde durdular.

Ortalama 13 bin kilometre yol yürümüşŸ ve yürürken kendilerini takip eden Çan Kay şžek kuvvetleriylede çarpışŸmak zorunda kalmışŸlardır. Uzun YürüyüşŸ başŸlarken komünistlerin kuvveti 100 bin kişŸiydi. BittiğŸi zaman açlık kışŸ ve bazı firarlar yüzünden 30 bine inmişŸti. Buna rağŸmen bu yürüyüşŸ komünistler tarafından bir zaferin belirtisiydi.

Komünistler bu yürüyüşŸle hem çevrilip yok edilmekten kurtulmuşŸ, hem de daha güvenli bir bölgeye yerleşŸmişŸlerdi. Ayrıca bu bölgede Japonlarla savaşŸmak için hazırlık yapacak ve böylece Çan Kay şžek'in başŸaramadığŸı bir işŸe girişŸerek birçok grupların desteğŸini kazanacaktı.

*

ã‡ok dolanmışŸlar. koskoca mao zedong kendine bir kılavuz tutmadan bu uzun yürüyüşŸe geçtiğŸi için 10 binlerce çinli telef olmuşŸ. bir kuzeye bir güneye bir ileri bir kavis sonra geri yürümüşŸler falan. haritaya baktım ve şŸuna kesinlikle karar verdim: bu adamlar kaybolmuşŸ. fakat komunist tehlikeden korkan dünya bunu bir türlü dile getirmemişŸ günümüze değŸin.

harita: http://users.erols.com/mwhi...
devamını gör...
çan kay åžek'le komünistler arasındaki iç savaş şiddetle sürerken Japonlar da diğer yandan Çin'i istilaya başlayıp evvela mançurya ele geçirdiler.

Çan Kay Şek : bu komunistleri çevirip yok edin, diye emir verince çin ordusu koskoca çin topraklarına dağıldı. Ve komunistleri genişçe bir çembere aldı (Türkiyenin bir kaç katı büyüklüğünde bir çember)

*

Mao yönetimindeki 300 bin komünist çemberi yararak Uzun Yürüyüşe başladı. önce batıya doğru ilerlediler. Yunnan'dan sonra Yang Çe 'nin yukarı kısmındaki dar ve vahşi boğazlardan geçtiler. Tibet'in eteklerinden dolaşıp Çin - Türkistan'ına vardılar. Sonra kuzeye doğru ilerlediler. Moğolistan'a komşu Şensi eyaletinin kuzey bölgesinde durdular.

Ortalama 13 bin kilometre yol yürümüş ve yürürken kendilerini takip eden Çan Kay Şek kuvvetleriylede çarpışmak zorunda kalmışlardır. Uzun Yürüyüş başlarken komünistlerin kuvveti 100 bin kişiydi. Bittiği zaman açlık kış ve bazı firarlar yüzünden 30 bine inmişti. Buna rağmen bu yürüyüş komünistler tarafından bir zaferin belirtisiydi.

Komünistler bu yürüyüşle hem çevrilip yok edilmekten kurtulmuş, hem de daha güvenli bir bölgeye yerleşmişlerdi. Ayrıca bu bölgede Japonlarla savaşmak için hazırlık yapacak ve böylece Çan Kay Şek'in başaramadığı bir işe girişerek birçok grupların desteğini kazanacaktı.

*

çok dolanmışlar. koskoca mao zedong kendine bir kılavuz tutmadan bu uzun yürüyüşe geçtiği için 10 binlerce çinli telef olmuş. bir kuzeye bir güneye bir ileri bir kavis sonra geri yürümüşler falan. haritaya baktım ve şuna kesinlikle karar verdim: bu adamlar kaybolmuş. fakat komunist tehlikeden korkan dünya bunu bir türlü dile getirmemiş günümüze değin.

harita: http://users.erols.com/mwhi...
devamını gör...
ayhan geçgin romanı.

--- alıntı ---

"nedir bu, dedi kendi kendine, tüm bu olup bitenler nedir, niçin buradayım, niçin hâlâ yaşıyorum?
"belki, diye düşündü, bir kazazedeyim, batan bir gemiden kurtulan son kişiyim. ama bu dağlarda deniz yok. o zaman, dedi, belki gemisi batmış nuh'um ben. gemim selde dağlara çarpıp parçalandı, eşim, çocuklarım, kardeşlerim, hayvanlarım, hepsi öldü gitti. felaketten bir işaret kalsın diye geride bir tek ben kaldım.”

yola çıkarken bedeninin bir soğan zarı gibi tek tek soyulacağını sanan ama aksine bir ağaç kütüğü gibi kat kat kabuk bağlayan, katılaşan bir kahraman. insan sesinin olmadığı, işitilmediği bir yere ulaşmak için ülkeyi bir uçtan diğerine kat ediyor. hiçbir şey arzu etmiyor sanki, hiçbir şey talep etmiyor. böyle bir varoluş mümkün olabilir mi?

--- alıntı ---
devamını gör...
bir terapi yöntemi bence. sıkılıp bunaldıysanız uzun bir yürüyüşe çıkma vaktiniz gelmiş demektir. bilenler bilir, kendini toparlayıp yeni kararlar alma yürüyüşüdür bu. döndüğünde eskisi gibi olmazsın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar