vahdet

ümmet olmanın esasıdır. şeytani vesveselerin ve hilelerin arttığı bir çağda bizi kurtaracak tek yoldur.

sağlanmasının bir hayal gibi gösterilmesi de şeytani bir tuzaktır. yürünecek yolun çokluğu hedefe ulaşılamayacağı anlamına gelmez.
devamını gör...
‎" vahdet kesret içinde, nokta sıralar arasında yok olur; sıradanlık burada başlar. "

( dücane cündioğlu / cenab-ı aşk )
devamını gör...
hz adem'den beri gelen tüm peygamberlerin anlattığı tevhid dininin özü. Allah ın bize emrettiği oluşum olmak, birlik ve beraberlik, ümmet bilinci..

"dini dosdoğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin!" diye nûh'a emrettiğini, sana vahyettiğini, ibrâhim'e, mûsâ'ya ve isâ'ya emrettiğini size de din kıldı. fakat senin kendilerini çağırdığın şey (islam dini), Allah'a ortak koşanlara ağır geldi. Allah ona dilediğini seçer. içtenlikle kendine yönelenleri de ona ulaştırır. " *

"onlar, kendilerine bilgi geldikten sonra, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. eğer (azabın) belli bir süreye kadar (ertelenmesi ile ilgili olarak) rabbinden bir söz geçmiş olmasaydı, aralarında hemen hüküm verilirdi. onlardan sonra kitab'a mirasçı kılınanlar da, onun hakkında derin bir şüphe içindedirler. " *

"allah'ın çağrısına uyulduktan sonra o'nun hakkında tartışmaya girenlerin delilleri rableri katında bâtıldır. onlara bir gazap vardır. onlar için çetin bir azap vardır." *

gönlünde birlik ateşi 'vahdet' içinde olmayanlar ve bunun için adım atmayanlar Allah'ın ayetlerine ters düşmekte diretenlerdir; şüphesiz Allah en doğrusunu bilir.

"......allah ın ipine sımsıkı sarılın ve onda ayrılığa düşmeyin....."

*

(bkz: islamın altıncı şartı)
devamını gör...
''...görüşlerinin farklılıklarına rağmen,bütün iì‡slami cemaatler arasında bizim konumumuz,sevgi,kardeşlik,yardımlaşma ve dostluk konumudur.cemaatleri sever,onlarla yardımlaşırız;görüş ayrılıklarını birbirine yakınlaştırma hususunda elimizden geldiğince gayret gösteririz.bu yardımlaşma ve sevgi gölgesinde,hakkın zaferi olacak şekilde,muhtelif fikirlerin arasını buluruz.fıkã® bir görüş,ya da mezhebã® bir ihtilaf bizimle onlar arasını açamaz.çünkü Allah'ın dini kolaydır.dindeki sertlik yanlılarını din mağlup eder.şüphesiz Allah bizi örnek bir metoda muvaffak kılmıştır ki,hakkı,kalplerin mutmain olduğu,akılların yattığı yumuşak bir uslupla arıyoruz.'' *

vahdet ama nasıl?

http://www.islamigundem.com...
devamını gör...
her kafada farklı anlama sahip kelime. her merhalede farklı anlama sahip çünkü. biz avam için anlamı şu olmalı; hayatımdır iki dudağından dökülen, ruhum.
devamını gör...
son yüzyılda reformist islam çizgisinin bayraklaştırdığı politika.

itikad ve ibadet alanında vahdet yerine, komünist enternasyonal benzeri * vahdet anlayışı fanteziden öteye geçememiştir.

özellikle afgani ve abduh cenahından günümüze kadar farklı izdüşümleri olan bu politika, müslümanları her zaman bir hayalin peşinde koşmaya itmiş ve özellikle iran devriminden sonra maddi güce tapan zihniyetin yavaş yavaş kodlarımıza sinmesiyle de ayyuka çıkmıştır. sırf devrim yapıldı diye şii olan bazı müslümanlar olduğu gibi şiiler iyi adamlardır bak öyle olmasa Allah onlara zafer nasip eder miydi mantığı yürütülerek zaten başsız ve devletsiz olan ehl-i sünnet dünyası itikad cihetinden de kıskaca alınmıştır.

ancak iran'ın ülkesinde yaşayan %7'lik sünni nüfusa vahdetçi yaklaşımı ise nedense 40 yıllık devrim tarihinde hiç görülmemiştir.

ayette de yazdığı gibi Allah'ın ipine sarılacağız.

tek başımıza kalsak da...
devamını gör...
sûfiler, uykuya vahdet derler. bu sebeple uyuyan için, vahdette, vahdet ediyor, vahdete çekildi gibi ifâdeler kullanılır.
kesrette vahdet : çoklukta birlik, yani halkın içinde, kalabalığın ortasında, tek ve bir olan Allah'ı unutmamak, onu hatırlamak ve zikretmek demektir.
vahdetler aşkolsun : tasavvuf erbabı uykudan uyanan, ab-dest alıp, kardeşleri arasına katılan kişi için bu tâbiri kullanırlar. bu ifade özellikle mevlevi ve bektaşîler arasında yaygındır.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar