vakıf malı dokunulmazdır dokunanı yakar

sayin dib baskanimizin ettiği manidar ve bir o kadar ozlu,hakli sozu.

kim ki, vakıf malina dokunmussa Allah iki cihanda yakasini bir araya getirmesin.

halep ordaysa arsin burda,buyrun.
devamını gör...
bursa ulu cami batı cephesinde peygamber efendimize isnad edilmiş bir hadis-i şerif bulunmaktadır.

"vavlardan sakının"
bu vavlardan mânâ ; vakıf, vekâlet, vesayet, vezarat gibi kelimelerin içeriğine karşı bir ikaz olarak algılanmıştır. *

vakıf malının önemli olduğunu ve dokulmaz olduğunu biliyoruz ancak asıl manasını kavrayamıyor olabiliriz.

vakıf; bir malın menfaatini Allah’ın kullarına tahsîs etmektir. burada fatih sultan muhammed hanın insanların ibadetlerini yapabilmesi için ayasofyanın menfaatini müslümanlara tahsis etmesi örnek olarak verilebilir.

tefsir alimi ömer nasuhi bilmen ekler: malın kendisini ise Allah’ın mülkü hükmünde sayması yani burada da ayasofya mülkü artık Allaha aittir şeklinde açıklayabiliriz.
devamında ise kişi o mülkü başka birine mülk olarak vermez ve o malı tekrar kendine almasını ebediyen men eder.
bunu da, fatih sultan muhammed han artık o mülkü tekrar kendi zimmetine geçiremez ve kimseye satamaz.

başka bir boyutta ise sadakai cariye olarak isimlendirilen, insanın ölümünden sonra amel defterini açık tutacak bir kavrama değineyim.
bir mülkten istifade edilmesi durumunda oradan gelen hayrın da bir akışı vuku bulur. vakfedilmiş bir mülk ya da istifade edilmesi için yapılan bir mülk amacı dışında kullanılırsa kul hakkı bahsi söz konusu olur. ve kul hakkı hakların en ağırıdır.

umarım ehemmiyetini idrak edenlerden oluruz buraya kadar da okuduysanız Allah razı olsun. *
devamını gör...
sen neyin ecelindesin hocam dedirten açıklama. resmen kendi topuklarına sıkıyorlar. akp vakıfbank'ın vakıflar genel müdürlüğü'ne ait hisselerini, dolayısıyla vakıflara ait hisseleri hazineye devretmiş adam diyor ki vakıf malı dokunulmazdır. dokundular hocam dokundular. sen o zaman çıkıp bunu niye söylemedin?

bilgi: vakıfbank kurulurken sermayesinin bir kısmı cumhuriyet döneminde vakıf mallarını ve akarlarını kontrol etmek için kurulan vakıflar genel müdürlüğü'nden tahsis edilmiştir. akp bu hisseleri hazineye devrederken vakıf malına halel getirmiştir. zira vakıf malı devlet dahi olsa dokunulmazdır. devletleştirilemez. bunu tarihte bir de fatih sultan mehmed yaptı. ama o bunu yaparken yiye yiye hazineyi boşalttığı için yapmadı. çok fazla sefere çıktığından bunu cihad için Allah yolunda yaptı. adamı o yüzden kendi devrinde tarikat ehli, mal mülk sahibi devlet ricali ve sair vakıf sahipleri sevmezdi. oğlu bayezid göreve gelir gelmez bu vakıfları hak sahiplerine iade edince özellikle bolca vakfa malik olan tasavvuf çevrelerinin "veli" sıfatıyla vasfedilmesine mazhar oldu. ama bunlar hazineyi talan edip kendi ceplerini doldurdukları için boşalan hazineye devrettiler vakıf mallarını. eh fatih'in verecek cevabı var da bunların yatacak yeri yok yatacak yeri...

haber:

--- alıntı ---

vakıfbank’ın dün kamuyu aydınlatma platformu’na (kap) yaptığı açıklamaya göre, bankanın hisselerinin devri dün itibariyle tamamlandı. hisseler hazine ve maliye bakanlığı pay defterine kaydedildi. vakıflar bankası hisselerinden, vakıflar genel müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği a ve b grubu hisselerinin beher hisse değeri 9,4956 lira üzerinden hazine’ye devredilmesine ilişkin cumhurbaşkanı kararı, 4 aralık’ta resmi gazete’de yayımlanmıştı. cumhurbaşkanı kararıyla vakıflar genel müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği yüzde 43 a grubu ve yüzde 15.51’i b grubu olmak üzere toplam yüzde 58.51’lik hissenin devir süreci başlamıştı. vakıfbank’tan dün yapılan açıklamayla da hisse devir süreci tamamlandı. vakıfbank’ın kap’a yaptığı açıklamada ortaklık yapısı değişikliği de yer aldı.

haberin gaynağı:

--- alıntı ---
devamını gör...
erdoğan'ın ayasofya açılsın sözlerine ''sultanahmet'i doldurmayacaksın, ayasofya'yı dolduralım diyeceksin...'' sözünün de geçtiği açıklama sonrası deseydin bunu derdik ki iktidarın değil Allah'ın adamı. erdoğan ayasofya'yı açtıktan sonra hükümet politikası doğrultusunda bir açıklamayı haktan göremem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar