van depremi yardımları üzerine *comün

konu: van depremi sonrası türkiye çapında yapılan yardımlar üzerine

23 ekim'de erciş merkezli olmak üzere van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem ülke vatandaşlarının genelini derinden üzmüştür. daima mazlumun yardımda olan devlet ve de millet, bu felaket sonrası da elinden gelen desteği gerek resmi makamlar gerekse sivil toplum kuruluşları aracılığıyla gerçekleştirdiği kampanyalar neticesinde vermiştir. acılara ortak olmuş, kurtarma çalışmalaraına ve rehabilitasyon sürecine katılmıştır.

lakin bir de depremden üzücü olan hadiseler var. atv spikeri müge anlı'nın talihsiz açıklamaları, sosyal medya ortamlarında gezinen 'oh olsun kürtlere, şehitlerin intikamını Allah aldı!' gibi iğrenç beyanlar ve yardım kutularından çıkan taş, prezervatif, bayrak, harita hatta küfürlü notlar rezilliğin dip noktası olmuştur.

deprem sonrası kamuoyunda oluşan 'kürt-türk yakınlaşması ve kardeşlik' duygusuna karşın yukarıda bahsettiğim ahlaksızlıkların da yaşanması birtakım basın organları ve toplumun önde gelen isimleri tarafından dile getirilen 'el ele, kardeş kardeşe!' mesajlarını baltalamıştır. bir de bazı kurum ve kuruluşların hatta ünlü isimlerin söz verdikleri yardımlar yapmamaları söz konusudur.

peki sizce yapılan yardımlar ve verilen güzel mesajlar mı, yoksa oluşan talihsiz durumlar mı daha etkili olmuştur, gelinen nokta nedir? barış ve dayanışma içinde toplumsal birlik ve beraberlik artık daha mı kuvvetlidir, yoksa onulmaz yaralar mı açılmıştır?
devamını gör...
iki hadis:
- "ya hayır söyle ya sus!" (bazıları susaydı iyiydi.)

- "birbirine karşı muhabbet ve merhamette, müminler, bir vücud gibidir. vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kalıp, onun tedavisi ile meşgul olduğu gibi, müslümanlar da birbirlerine yardıma koşmalıdır!"
devamını gör...
depremin oluşturduğu yer çatlağından daha çok, bu çatlak sözler yaralamıştır zedelenen duyguları tamire yönelik tek yürek olma ruhunu.

bir tarafta pkk, akp'yi tek düşman ilan etmiş asker, polis, sivil vatandaş üzerinden hedefe ateş ediyor; diğer taraftan ulusalcı kardeşliğinde buluşan "akp gitsin de nasıl giderse gitsin." ciler. ikisi de aynı hedefe ateş ediyorlar. altını kazıyınca ateş ettikleri akp değil, akp'nin temsil ettiğini düşündükleri din ve kutsallar. kürdü ve türkü aynı duygularda bütünleştirecek yegane harcın içini boşaltıp van depreminde yıkılan binaların enkazındaki gibi kardeşliğin ölmesidir düşman gibi gözüken iki tarafında birleştikleri asıl amaç.

resmi ideolojinin zulmüyle bütün kürtleri kenetleyen kürtçü milliyetçilikle hayat bulmuş bir örgüt; bu örgütün eylemleriyle türk milliyetçiliğini kaşıyarak karşı tarafı tek cephede birleşmeye zorlayan duygusal zemin. tehlikeli ve kısır bir döngü. her döngüde biraz daha büyüyen fay hattı. duyguları bölemeden, toprakları bölemezsiniz. iki tarafında kirli piyonlarının çabası tam da bu..

ama ben her tür kaşımaya, her tür ırkçı duyguları büyütmeye yönelik çabaların çapının, tarih ve din bağıyla birbirine bağlanmış kardeş milletlerin manevi bağının oluşturduğu daire içinde bir nokta olarak kalmaya mahkum olacağına inanıyorum Allah'ın izniyle.

devamını gör...
toplanan sözde parasal yardımlar asla yerine ulaşmayacak.
kaba bir hesap yapalım. yıkılan hane sayısı 900 küsür diyorlar. biz buna 1200 diyelim.
hasarlı binaları da katalım. toplam 2400 olsun.
250 milyon tl parasal yardım yapılmış nakit.
400 dairelik bir projenin maliyeti; geçende yakın bir arkadaşımın anlattığına göre maliyet olarak sadece binaları katarsak,
sosyal yaşam alanları olmazsa 3.5 ile 5 milyon civarında.
250 milyonun yarısı sadece yeni ve modern binaların yapımına kullanılsa ve bu süreç 1 yıl sürse,
çevre planlamaları ve peyzajını da katalım.
en kaba hesapla 5000 dairelik paradır. ki toki bu işi üstleneceğinden maliyetler düşecektir.

kalan yarısı okul, hastane, yol, köprü, alt ve üstyapı vb şeylere harcansa.
devlet de bu paranın üzerine bir 250 milyon daha eklese.
1 senede van eskisinden çok daha modern ve güçlü bir şehir olur.
zaten gerekli şirketler erzak, su, yiyecek-içecek vd ihtiyaçları karşılıyor.

göreceğiz bir sene sonra ne olacağını, ama bence hiçbir şey olmayacak. bu süreç 3 seneye yayılacak, evler seçim zamanı teslim edilecek sahiplerine.
riya ve ikiyüzlülük vicdanın önüne geçecek. paralar bambaşka yerlere aktarılacak.
devamını gör...
19 kanalın yaptığı ortak yayınla 62 milyon tl toplanmıştı o gece. fakat bu bağışın üçte biri banka hesaplarına yatırılmış.
devletin verdiği süre içinde vaad ettiği meblağı yatırmayan sözde "hayırseverler", bir kaç gün sonra basına bildirilecekmiş.

bu hayırseverler içinde çok bağışı yapan şahıs (3 milyon dolar), o gün sarhoş olduğu için ne dediğini bilmediğini iddia etmiş. *
devamını gör...
van: türkiyenin en büyük gölüyle anılan bir vilayet.
deprem: sebebi ve hatta yıkım gücü önceden bilinebilen ama tarihi şimdilik tespit edilemeyen doğa hadisesi.
yardım: sahip olduğu maddi, manevi gücü ve imkanı ihtiyacı olan kişi veya kişiler için kullanma, muavenet.

2011 yılının 23 ekiminde, merkezi vanın erciş ilçesinde 7,2 şiddetinde deprem olmuş, yüzlerce kişi hayatını kaybederken, binlerce yaralı ve muaazzam bir yıkım meydana gelmiştir.
depremin akabinde, devletin benzer hadiseler için hazır beklettiği imkanlar devreye sokulmuştur. ayrıca yakın ve çevre illerde örgütlü toplumun sivil güçleri, imkan dahilinde olaya müdahale etmiş, enkaz kaldırma çalışmalarına katılmıştır.
bütün bunlar, lafının bile edilmemesi gereken devlete ve topluma ait beklenen reflekslerdir. aynı şekilde bu güç, uzak yakın devletlerde meydana gelmiş veya gelecek felaketlerde de harekete geçen insani duyguların dışa vuruş biçimleridir. kimse kendi komşusunun ve/ya yabancı komşularının başına gelmiş, gelecek felaketler karşısında kayıtsız kalamaz, kalmamalıdır.
ancak yaşadığımız son van depremi sırasında bu güne kadar eşine ender rastlanan belki de rastlamadığımız kimi talihsiz olaylara şahit olundu, hep birlikte olduk.
geçmişte hantal devlete şahit olmuş, yardımları şahsi menfaatleri uğruna kullanan bir takım zavallı insanlara rastlamıştım. hatırlıyorum da yıllar önce meydana gelen varto depremi için dahili ve hariçten toplanan kimi yardım malzemeleri, o vakit yaşadığım antakya dahil bir çok vilayet de ele geçirilmişti. bunlar iğrençlikler olarak hala hatırımdadır.
ama en son van depreminde şahit olduklarımız, ifade de zorluk çekilen, insanın kanını donduran, tarif için kelime bulmakta güçlük çektiğim, rezaletin ötesinde insanlık dışı davranışlardır. hafızalarda daima saklı kalacak, hatırladıkça kanayacak yaralar açılmıştır. bölge insanın ait olduğu ırk, mensubu olduğu kavim, yardım gibi bir atıfette adeta mesele olmuş, sözle, eylemle bölge insanını aşağılamayı hedef tutmuş en hafifinden tacizler yapılmıştır. ben vaat edilen yardımlar yapılmış yapılmamış , onunla pek ilgilenmiyorum. aslında bu bile başlı başına bir iğrençlik iken, diğerlerinin yanında gölgede kalmıştır. artık olayın vahameti konusunda varın düşünün.
evet ülkemizde milyonlarca yaşayan kürt vatandaşımız vardır. ülkenin dört yanına dağılmış birlikte yaşıyoruz. yapılanlara, davranışlara dilim bir şey söylemeye varmıyor, esef ediyorum esef ediyorum esef ediyorum. yarab diyorum bir daha böyle bir utanç yaşatma biz kullarına.
hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa, yakınlarına sabır ve bu karda kışta evsiz barksız kalanlara metanet diliyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar