van kedisi

bir gözü mavi bir gözü yeşŸil yada bir gözü yeşŸil diğŸeri mavi olan ve van'da görüldüğŸü için de van kedisi olarak adlandırılan beyaz tüylü mırnav.
devamını gör...

--- alıntı ---
Van kedisi, Van yöresi kökenli, iyi bir yüzücü olan, gözleri mavi veya kehribar rengi veya biri mavi diğeri kehribar olabilen, nadide ve asil bir kedi ırkıdır. Asaletini ve beyaz rengini paylaşmakla birlikte, önemli farklılıkları da bulunan Ankara kedisi ile karıştırılmamalıdır. Genelde Van kedisi yavrularının iki kulağı arasında bir veya iki adet siyah nokta bulunur.
--- alıntı ---
devamını gör...
türkiye'de van yöresinden köken alan, 1969 yılında saf kan kedi ırkı olarak kabul edilmiş, korkmadan suya girip yüzen tek kedi ırkı olan, göz rengiyle dikkat çeken, her iki gözü mavi, kehribar sarısı ve tonları olabileceği gibi, bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte de olabilen, sağırlığın yaygın bir olgu olduğu düşünülse de iki gözü farklı renkteki kedilerde ve mavi gözlülerde ancak % 2–3 civarında sağırlık olgusuna rastlanan, tüyleri uzun, yumuşak, iki tabakalı ve alt tüyleri ipeksi yapıda, gövdesinde beyaz renk olan tüyleri özellikle kuyruk ve baş bölgesindeki sarı lekeleriyle birlikte karakteristik rengini oluşturan, kuyruğu tilki kuyruğu gibi uzun ve tüylü, kendilerini temizlemeye büyük önem gösteren, iyi bir avcı olmanın yanı sıra kendi isteğiyle suda yüzmeyi ve suyla oynamayı tercih eden, zeki, canlı ve insana bağlı yapıda, uzun tüylü kedi ırkı.
(kaynak: tdk)
devamını gör...
bizim evde muktedir olan kedidir. hani kedi kendini sevdirir falan denir ya külliyen yalandır. canı istedi mi vergi affı getiren hükumet gibidir. şekilden şekile girer zeki kedidir vesselam. en büyük keyifleri arasında alarm yutmuş bünyesiyle , sabah namazı civarı eko yapacak şekilde karşısına duvarı alıp acıkmasını beyan etmesidir. zaten haşinle uyanmış adımları anlar, ortadan duman olur zahar.

yaşı ilerledikçe olgunluk çöker bedenine.. o haşarat haytalık zamanlarından, evde gelinlikle dolanan bir hayvana dönüşür. kediler içerisinde mahremiyete en fazla değer veren duruşu, asıl halleri ve nazar boncuğu hasımlı bakışlarıyla nice ankara kedisinin aklını başından alır.
devamını gör...
ben bundan gördüm iki gün önce. ama sokak kedisiydi. öyle bembeyaz da değildi. bildiğin alacalı kedi ama gözler farklı. geldi oturdu yanıma. ben sigara içtim o anlattı. ben anlattım o dinledi. sonra kalktım işe döndüm.
devamını gör...
sahip olması zor kedi. bu şirin mi şirin kediyi almak için imza atmak gerekiyormuş. aslında tee van'a kadar gidip almak istiyorum ama annem izin vermiyor.
devamını gör...
iyi bir yüzücü olan, gözleri mavi veya kehribar rengi ya da biri mavi diğeri kehribar olabilen, nadide ve asil bir kedi ırkı.

van kedisi diğer türler içinde en çok ankara kedisi ile çok karıştırılır. halbuki çok belirgin farklıları vardır iki türün. bunlardan bazıları:
van kedisinin gözleri badem şeklinde ve kehribar rengindeyken ankara kedisinin gözleri yuvarlak yapıda ve mavi-sarı renktedir.
van kedisinin yüzü daha yuvarlak, ankara kedisinin sivridir.
van kedisinin baş ve kuyruk kısmında sarı lekeler bulunur, ankara kedisi ise genellikle bembeyazdır.
ve van kedisinin tüyleri ankara kedisine göre daha kısadır.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar