vanilya

"vanilya (vanilla planifolia), orchidaceae (canavarotugiller) familyasından birçok tropikal ülkelerde yetişŸtirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türü."imişŸ

kokusu çok güzeldir.
devamını gör...
birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bitkilerdir. vatanı meksika, madagaskar, java ve antillerdir. bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. meyveleri 15-20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. kokusu özel ve tadı acıdır. yeşilken toplanıp, sonra suda haşlandıktan sonra kurutulan meyveleri kullanılır. özel kokulu vanilin maddesi ancak fermentatif bir kurutma sonucunda meydana gelmektedir. vanilin meyveden glikosit ile bağlı durumdadır. ancak böyle bir kurutma esnâsındaki mayalanma ile serbest hâle geçmektedir. mã®de ve sinir sistemini uyarıcı etkilere sâhiptir. koku verici olarak gıdâ sanâyiinde kullanılmaktadır.
devamını gör...

--- alıntı ---
•Hem güzel koku verir hem de tıbbi değeri vardır;
•Tabii olanı yanında sentetik.olanı da vardır,
•Hazım yollarını uyartır, hazım kolaylaştırır,
•Sinirlere çok faydalıdır: Melankoli ve benzeri sinir rahatsızlıklarını giderir,
•Küçüklük hissini siler.
•Solunum yolarında: İnatçı bronşit ve öksürüklere çok faydalıdır.
•Balgam söktürür. Bronşları sterilize eder,
•Sigara içenlerin öksürüğünü hafifletir,
•Trahalerdeki gıcığı ve öksürmeyi geçirir,
•Cinsel gücü çok artırır,
•Esansı ve vanilyalı kremler hanımları daha çekici yapar.
--- alıntı ---
devamını gör...
salepgiller familyasından; tropikal bölgelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitkidir. yaprakları sapsız, yassı etlidir. meyvesi 15-20 cm boyundadır. kullanılan kısmı henüz yeşilken toplanan ve sırasıyla kuru ve nemli yerlerde bırakılarak kurutulan, olgunlaşmamış meyveleridir. kendine mahsus bir kokusu vardır.

vücudu kuvvetlendirir. ateşi düşürür. cinsel gücü artırır. sinir bozukluğunu giderir. hazmı kolaylaştırır. bronşları temizler ve öksürük söktürür. ruhi bunalımı geçirir.
devamını gör...
bir tür orkide.

gıda sektöründe "vanilya çubuğu" denilen uzantıları kullanılır. vanilya çubukları sabah gün agarmadan toplanir, kurutulur vb yapımı oldukça meşakkatli olduğundan ve her yerde yetismediginden oldukça pahalıdır..

pastalarda kullanılırken bu çubukların içinin havyari sıyrılır ve bu havyar kısmı kullanılır..

vanilya çubuğunun dışı parlak değilse, kuru görünüyorsa, boyu kısaysa almayiniz, düşük kalitelidir.. en kalitelisi (ve pahalisi) tahiti vanilyasıdır ayrıca..

ha bir de o marketlerde satılan küçük paketlerdeki beyaz tozun vanilya olduğunu zannederler ki o vanilya değil, "vanilin"dir ve tamamen sentetik bir maddedir..
devamını gör...
genellikle sütlü tatlılarda, dondurmalarda, pasta ve şekerlemelerde kullanılır. meksika'da ve bazı avrupa ülkelerinde çeşitli likörlere de konulur.
devamını gör...
cafe fernando bu vanilyayı votkada bekleterek kullanır. ehven-i şer ise vanilya çubuklarını şekerde bekletmek, aromasını veriyor. sonra o şekeri kullan. votkası da eksik kalsın.
devamını gör...
meksika kökenli bir baharat. pastacılık ve şekercilikte krema, kek, dondurma, komposto, poşe meyveler ve sütlü tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır.
devamını gör...
kahve cekirdeklerini ile vanilyayi beraber cekip harika bir koku elde edebilirsiniz. arabaya binen glade mi bu diyor, benzer ama icinde petrol ve kanserojen madde yok diyorum.

dikkat edilecek konu; gercek vanilya olmasi lazim. kilosu 250 300 tl arasi degisiyor. 30 gr vanilya tozu ve kahve arabada cok guzel koku olusturur.

manolya ve yaseminle de cok guzel oluyor.

kolonyalardan da tutun veya zeytin kolonyasi basarilo bir ikili oluyor.

ciceklerle de cok guzel oluyor vanilya. ama sakin meyvelerle denemeyin cok agir oluyor.
devamını gör...
orkide familyasından gelen vanilya, meksika, karayip adaları, komor adaları, endonezya, tahiti, madagaskar’da yetiştirilen tropikal, reçinemsi ve sakızımsı bir bitkidir. vanilya, sıcak ve tatlı notalarıyla, sadece oryantal kokuların değil, bir çok parfümün baz notalarında önemli sabitleyici görevi taşırlar. diğer sabitleyicilerden farklı olarak parfüme ekstra bir yumuşaklık katar. fazla işçilik gerektiren bir bitkidir, ilk ürününü yaklaşık 3 yıl kadar sonra vermektedir. meyve koparıldıktan sonra güneşte kurutulur.vanilya esansı elde etmek için, vanilyanın tomurcukları çiçek açmadan hemen önce toplanır ve güneşte kurutulur. bir kaç ay boyunca da dinlenmeye bırakılır. safrandan sonra en pahalı bitkidir. oh lola marc jacobs eau de parfum, j`adore christian dior eau de parfum, shalimar guerlain başlıca vanilya içeren parfümler arasında gelmektedir.*
devamını gör...
ruhi bunalımı geçirir.vücudu kuvvetlendirir. ateşi düşürür.

cinsel gücü artırır.

sinir bozukluğunu giderir.

hazmı kolaylaştırır.

bronşları temizler ve öksürük söktürür.
devamını gör...
üretimi dünyadaki talebi karşılayamadığı için oldukça pahalı bir üründür.

piyasada vanilin adıyla satılan şey ise genellikle sarhoşluk verici etil alkol ve çeşitli petrol türevleri içeren sentetik kimyasaldır. gıda bile sayılmamalıdır.

gerçek vanilya kullanımı için iki yol vardır. birisi etil alkolde bekletmek, diğeri şekerde bekletmektir. etil alkolle kullanıldığında alkolün uçtuğu söylense de şüphelidir.

piyasa fiyatlarına bakıldığında, vanilyanın kilosu 200 lira civarındadır. vanilinle kıyaslanırsa küçük gramajlıların fiyatına göre 5 kat pahalıdır. fakat paketlenmiş 1 kilo vanilinle, 1 kiloluk vanilya fiyatı aynıdır.

bu durumda örneğin bir pastane toptan alırsa, veyahut aktardan küçük gramajlı çubuk şeklinde alınırsa yapılan pasta başına maliyetleri eşit sayılır.

kaldı ki normal şartlarda üstüne para bile verilse bu tür zehirli kimyasalları bile isteye kullanmak aptallıktır.

aktardan çubuk şeklinde alınıyorsa mümkün olduğunca taze, nemli, kurumamış, büzüşmemiş olanı seçilmelidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar