varlık fonu'nun satışa çıkarılması

satın satın ne var ne yok satın. ama böyle milletin varlığını satmayla olmaz bu işler. günü daha ne kadar kurtaracaksınız merakla bekliyorum. uzungöl'ü kısagöl'ü ortagöl'ü hepsini verin. mali vizyonumuz belli koy ahuna sat sat sat!!! sat gitsin ulan!

satışşşşşşşşşşşşşş
devamını gör...
maddi kar, kazanç hadisesi bir tarafa stratejik nitelik taşıyan devletin tüm teşebbüsleri bir bir varlık fonuna aktarılırken hepimizin burnuna pis kokular gelmişti. ancak ilgili başlıkta bazı arkadaşların tanımları hala durur. yok efendim varlık fonuyla aslında güvence altına alınıyormuş, yok efendim bilmem hangi ülkelerde varlık fonu uygulaması varmış, artık daha çok kar edecekmiş. canım varlık fonu, cici varlık fonu, aslanım varlık fonu...

(bkz: türkiye varlık fonu)
(bkz: ziraat bankası ve ptt kurumlarının varlık fonuna devredilmesi)
(bkz: thy ve halkbank hisselerinin varlık fonuna devredilmesi)

ayrıca bakınız: resmi gazete

--- alıntı ---

karar sayısı : 2017/9756 türkiye varlık fonuna aktarılan kuruluş, kaynak ve varlıklar hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulması;

19/8/2016 tarihli ve 6741 sayılı kanunun 4 üncü maddesine göre, bakanlar kurulu'nca 24/1/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.

24/1/2017 tarihli ve 2017/9756 sayılı kararnamenin eki karar türkiye varlık fonuna devredilen taşınmazlar madde 1- (1) mülkiyeti hazineye ait ekli listede belirtilen taşınmazların, tahsislerinin kaldırılarak türkiye varlık fonuna devredilmesi kararlaştırılmıştır. söz konusu taşınmazlar, devir ve tescil işlemleri tamamlanıncaya kadar maliye bakanlığı tarafından yönetilmeye devam olunur. türkiye varlık fonuna aktarılan kuruluşlar
madde 2- (1) türkiye cumhuriyeti ziraat bankası anonim şirketi, boru hatları ile petrol taşıma anonim şirketi, türkiye petrolleri anonim ortaklığı, posta ve telgraf teşkilatı anonim şirketi, borsa istanbul anonim şirketi, türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme anonim şirketinin sermayelerinde bulunan hazineye ait hisselerin tamamı, türk telekomünikasyon anonim şirketinin % 6,68 oranındaki hazineye ait hissesi ile eti maden işletmeleri genel müdürlüğü ve çay işletmeleri genel müdürlüğünün türkiye varlık fonuna aktarılması kararlaştırılmıştır.

--- alıntı ---

şimdi bu satışın neticesine göre katarlı bir adamın çay kur üzerinde, amerikalı bir kompradorun eti maden işletmesi üzerinde hissedar olarak söz sahibi olması mümkün mü, değil mi?

şimdi yukarıdaki başlıklarda arz-ı endam eden arkadaşları tekrar sahneye alabilir miyiz rica etsem.
devamını gör...
şimdi fon-mon deyince insanlara önemsiz gelebiliyor ama küçük bir hatırlatma ile netleştirelim. 26 ağustos 2016 da bir khk ile kuruldu.

sadece 2017 yılında hazineye ait tüm hisselerini varlık fonuna devreden kit ve kurum fonları.

sgk'ya ait bireysel emeklilik fonu
işsizlik ve emeklilik fonları
dask zorunlu deprem sigortası fonlarına ait kaynaklar

türkiye cumhuriyet ziraat bankası aş,
boru hatları ile petrol taşıma aş
türkiye petrolleri ao
posta ve telgraf teşkilatı aş,
türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme aş
eti maden işletmeleri genel müdürlüğü
çay işletmeleri genel müdürlüğü
borsa istanbul aş
türk hava yolları
savunma sanayi'ne ait fonun 3 milyar dolarlık hissesi.
milli piyango ve at yarışları düzenleme ile ilgili yetkiler de bu fona ait.

çok net olarak bu bir devletin ekonomik intiharıdır. ne bunlar, ne bunlardan sonra gelecek(toplumdaki bu kafayla daha 20-30 sene kalırlar gibi) bir mucizeyle bile olsa 5-6 hükümet dönemi boyunca bu enkaz kaldıramaz. bunlar gündemden uzak emeklilik günlerinin keyfini sürerken, biz halk olarak ekonomik bir buhranın içinde sürünürken kimse bunları hatırlamaz, ben de ne bu olanları, ne de bu olanların müsebbibi "büyük resimi gören" arkadaşları gücüm yettiğince unutmayacağı, unutturmayacağım.
devamını gör...
ya şimdi bu meseleyle ilgili bir şey demiyorum ama ''bak sattılar'' lafıyla olumsuzlaştırılan olası eylemin sonuçlarını hemen bilecek kapasiteye erişmiş bir muhalif bilinci tebrik etmeye geldim..
ulen vasatın bile olası sonucları tuyo kabilinden biliyor bu iş nereye..
hakket bazen ben de yapıyorum karşı tarafın hamlesini yok sayarak direkt sonuca gidiyorum..
olmuyor bir direnç karşılıyor beni..
anlıyorum ki onkabuller ile pratik farklı şeyler..
hele bir çıkını görelim içini görelim..
küfür etmeye teşne olunca çok kolay oluyor klavyeden harf dizmek..

bu nasıl bilinçtir ya rabbi sizi tanımak isterim yigidim..
devamını gör...
--- alıntı ---

merkez bankası, hazine ve maliye bakanlığı, ipotek finansmanı kuruluşları ve türkiye varlık fonu tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz. ancak bu bent kapsamında tek bir varlığa yapılan yatırım, fon toplam değerinin yüzde 35'ini aşamaz

--- alıntı ---

toplu satışın bir parçası. merkez bankası, hazine ve maliye bakanlığı da satılıyor.
devamını gör...
ya ne olacağıdı? varlık fonunu cari fazla veren bütçesi artan ülkeler kurar. borçlu bir ülke yatırım yapmayı değil eldekini satmayı yapabilir anca.

bu gidişle en sonunda biz de alnımızda "sahibinden satılık çilekeş vatandaş. dosta gider" tabelasıyla gezdirileceğiz.
devamını gör...
ortada bir varlık olmasa satışa çıkarılabilecek bir unsur olmazdı. bence karara bu açıdan bakmakta fayda var. unutmamak lazım ki türk telekom örneğinde olduğu gibi özelleştirilen şirketlerin verimliliği kat ve kat artmakta. bu kararın arkasından kıymetli kurumların peşkeş çekileceği algısına kapılmamak lazım. türk telekom birilerine peşkeş mi çekildi yani.
bizim yeni yeni satışa çıkarılacak fonlar kurmamız gerekiyor. bir düşünün evinizde iş yerinizde veya çevrenizde neler satılabilir. hükümete destek olmamız lazım ne de olsa cennet garantisi veriyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar