varolmanın dayanılmaz hafifliği

ilk başlarda biraz sıkıcı gibi gelse ve bazı yönleriyle * rahatsız edebilse de, aslında çok derin tecrübe ve tefekkür ürünü tespitler barındıran bir roman. yazar rus işgali sonrasındaki çekoslavakya dan değişik insanların portrelerini sunuyor bize. yaşadıkları ilişkiler, ruh halleri, çelişkileri, düşünceleri, tutkuları her şeyleri. özellikle birey ve toplum ilişkisi üzerine, yazarın araya girerek aktardığı çok ilginç tespitleri bulumakta. mutlaka sabredilip okunmalı.
devamını gör...
ilk kelimesi atıldıktan sonra, yerine gelen yeni kelimeyle çok çabuk kaynaşan bir kitap adı. hatta ekşi sözlükte bu yolla bir çok başlık açılmış bulunuyor
devamını gör...
oscar wilde'ın bir kitabında okuduğum "var olmanın dayanılmaz hafifliği ile gerçekler arasındaki aykırılık onu büsbütün şaşırtmıştı" cümlesinde yapılan göndermeyi henüz anlamama sebep olan başlıktır.*
devamını gör...
varolmak, dağların kaldıramadığı yükü üzerine almaktır..
nefs ve malını Allah'a satmayan için ise kaldırılamaz bir yük olur..
devamını gör...
tatlı sözler söyleyen, saygılı nazik biriyle karşılıklı oturdunuz mu, onun söylediği hiçbir şeyin doğru olmadığını, içten olmadığını kendinize hatırlatmanız dünyanın en zor işidir.
devamını gör...
'çünkü sevecenlikten daha ağır bir sey yoktur dünyada. kisinin kendi acısı bile, baskasıyla, baskası için hissettiği, imgelemle yoğunlasan ve yüzlerce yankıyla uzadıkça uzayan bir acı kadar ağır çekmez. sevecenliğe boyun eğmemek konusunda uyardı durdu kendi kendini.'
devamını gör...
her okullu oğlan, değişik bilimsel hipotezleri sınamak üzer fizik laboratuvarında deneyler yapabilir. ama insan, yaşanacak hayatı yalnızca bir tane olduğu için, tutkusunun -sevecenliğinin- peşine düşsün mü düşmesin mi, bunu sınayacak deneyler yapamaz.
devamını gör...
--- alıntı ---

karenin köpek değil de insan olsaydı, teraza ya çoktan "buraya bak, hergün şu çöreği ağzımda tutmaktan bıktım, içime fenalık geldi. değişik bir şey gelmiyor mu aklına" demişti bile. işte insanoğlunun bütün bahtsızlığı burada yatıyor. insan zamanı bir döngü izlemiyor; onun yerine dümdüz bir çizgide ileriye doğru gidiyor. insan bu yüzden mutlu olamıyor; mutluluk yinelenmeye duyulan özlemdir.

--- alıntı ---
devamını gör...
milan kundera'nın en popüler kitabı. bitirince insanda güzel hisler bırakan ama okurken karakterlerin yaptığı seçimlerle okuru deli eden bir kitap.
devamını gör...
beni direkt şu üç kelimenin deli ettiği başlıktır.
bu üçlü yanyana dahî gelmemeli.

varolmak
dayanmak
hafif

alt alta bile olmuyor. zihnim ekini, kökünü bile ayırmıyor.
ama kitap güzel.
keşke bu üç kelime yanyana olmasaymış. üçünü birlikte sevmiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar