vasıfsız işçi

ne pis, ne aşağılayıcı, ne öteleyici bir tabir bu ya. kim bu söylemi ortaya attıysa yuh. vasıf kelimesinin mana zenginliğini bir kenara bırakıyorum tutarsızlığı anlatacak vaktim pek olmadığı için ama vasıfsız dediğin insancıkların emekleriyle yükseliyor binalar, onların mesailerinde çalışıyor makinalar, onlar sayesinde boğazına lokma giriyor sayın kibir abidesi komprador çakması bey!
bir de bu söylemi üç kuruşluk dükkanına istihdam edecek muhtaç arayan davarlar kullanmıyor mu, hepten saçmalık. kendisi ilkokul terk olsa ne yazar, parası olunca vasıflı oluyor hanzo...
devamını gör...
okuldan mezun olduktan sonra iş arayış sürecim başlamıştı. mühendislik ilanlarına başvuruyorum başvuruyorum kimse dönmüyor. 2-3 hafta böyle devam etti. sonra lan dedim ben tecrübe kazanayım sonra mühendislik yaparım. bu sefer teknikerlik ilanlarına başvuruyorum. ön yazı olarak ben mühendisim ama teknikerlik yapmak istiyorum yazıyorum. arayıp başvuru yaptığımda aynı şeyi ik yetkilisine söylüyorum. biz sizi mühendis olarak değerlendireceğiz diyor ama geri dönmüyor. bir süre de böyle devam ettikten sonra bu sefer vasıfsız işçi ilanlarına başvurmaya başladım. sonuçta adı vasıfsız demek ki herkes yapabilir mantığındayım. ileride yükselerim diyorum. ama yok o işe de almıyorlar, temelden öğrenmek istediğimi ve kalıcı iş sözleşmesi yapmak istediğimi belirttiğim halde dönen yok.

yani burada tüm mallık insan kaynaklarında bitiyor. asıl vasıfsız bunların ta kendileri. tam bir mallar.
devamını gör...
vasıf denen şey parayla pulla olan bir şey değil. emekle, eğitimle olan bir şey.
bir lokantadaki aşçıyla, bulaşıkçıyı ele alalım. aşçı olmak için uzun süren bir süreçte yemek yapmanın inceliklerini öğrenmek gerekir, bulaşık yıkamak için herhangi bir incelik gerekmez. o aşçı işten çıktığında yerine sokaktan tuttuğun birini koyamazsın, koyarsan batarsın, ama bulaşıkçı çıktığından sokaktan geçen birini alıp yerine koyabilirsin. vasıfsızlığı yüceltmek o vasfı kazanmak için emek verenlerin emeklerine saygısızlıktır. belirli bir yaşa gelip de hiçbir vasıf kazanamamış insan belirli bir işte sebat etmemiştir. vasıfsız bulaşıkçı sebat edip 3-5 yılını verirse aşçı olabilir, ama bulaşıkçılığı beğenmeyip 3 ay bulaşık, başka bir yerde 5 ay temizlik, yazın 2 ay inşaat diye o iş senin bu iş benim gezerse ömür boyu vasıfsız gezmeye devam edecektir.
devamını gör...
vasıfsız işçi demek, istenen iş için belirli bir eğitim seviyesi ve tecrübe aranmıyor anlamındadır.
biz toplum olarak yanlış kullanıyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar