vedat milor

kendisi gurme olup ntv'de program yapmaktadır. sadece lüks ciks mekanlara değŸil, aksaray'daki, fatih'in arka sokaklarındaki kebapçıları vs. de ziyaret etmektedir. şŸimdiye kadar en gittikleri arasında "buraya michelen yıldızı verilmeli" dediğŸi ve en çok beğŸendiğŸi yer kadıköy'de minibüs caddesi üzerinde yer alan ve etli ekmek, tandır servisi yapan bir esnaf lokantasıdır. *

edit: konyalılar etli ekmek'mişŸ mekanın ismi. hatırlatma diminished'e teşŸekkürler
devamını gör...
bu adamın yemek yemesini, o tadı hissetiği anda ki yüz ifadesini, yemeği anlatmasını falan izledikten sonra anladım ki; ben yediğim yemeğe ot muamelesi yapıyormuşum arkadaş. bu insan yemek yemiyor, adeta yemeği yaşıyor. tadını bütün damarlarında, vücudunda hissediyor. arkadaşları para biriktirip tatile gider yada araba falan alırken, bu vatandaş para biriktirip italya'ya fransa'ya yemek yemeye gidermiş. ben röportajlarının yalancısıyım..
devamını gör...
bugünkü programında izmir'i dolaşıp zeytinyağlıları götüren zat.ayrıca bir pastaneye girdi ki pasta mevzusunda ufkumuzu genişletti kendileri.balkabaklı cevizli pastayı çok beğendi.takipteyiz.
devamını gör...
türkiyenin en tanınmış (bkz: gurme)lerinden olan şahıs; adı duyulmamış yerlerde lezzetler tatmıştır, yüksek yemek kültürüne sahiptir..
elitist havası, geleneksel yemekleri yerken içinden bir bedevinin ortaya çıkmasıyla söner..
ama hakkını verelim ki geleneksel mutfağa sahip çıkmaktadır..
devamını gör...
*gurme.
*milliyet gazetesi yemek yer sonra oturup yazarı.
*ntv de "damak tadı" adlı programın sunucusu.
*kadıkoyde etlı ekmek-fatihte kebap-fatihte lahmacun-eminönde köfte-nişantasında kurabiyeydi(u:sanırım )taksimde meze-taksimde *360(u:sanırım )-izmirde meze-çeşmede mantıcı ya gitmiştir.
*yorumlarını pek türk gibi yapamamaktadır.
*seçtiği mekanlar çok çok iyidir.
*yemekleri hiç de iştahlı yiyememekle beraber eleştirileride çok kötüdür.
*mehmet yaşinle kıyaslanamaz bile.
*åžarapları çok iyi yorumlar.
*åžarapçının tekidir.
*yiğidi öldür hakkını ver vedatı öldür üstü kalsın.
devamını gör...
galatasary lisesi,stanford,boğaziçi mezunu.koç üniversitesi'nde öğretim görevlisi.bir ara milliyet'te köşe yazarlığı da yapıyordu.'tadı damağımda'adlı programı yapıyor.afiyetle izliyoruz.
devamını gör...
ne yediğini bilen yemekten anlayan, boğaz kıyısındaki en pahalı restorantların dünyaca ünlü şeflerine ders verecek donanıma sahip , mehmet yaşin in tersine her yediğini beğenmeyen beğenmediği yemeği eleştirebilen hatta yapan aşçıya hafif fırça kayar şekilde yapması gerekeni anlatan ve son olarak tam bir şarap uzmanı hatta içtiği şarap'ın hangi bağın üzümünden olduğunu bile doğru tahmin eden gurme.
devamını gör...
kendisi her gittiği restorant da 2 ya da 3 kişinin rahatlıkla doyacağı menüleri mideye götürmesi boşal da semerini ye sendromu uyandırmıştır.içikisi olmayan veya fazla çeşit içkisi olmayan yerlere çok az puan veren gurmedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar