vegan olmamak için geçerli tek sebep

tabiki cağ kebabıdır. zaten bir insanın vegan olması için akli melaikelerini yitirmiş olması lazım. ki veganların hiç birisi hayatınca cağ kebabı yemedikleri için vegan olmayı başarabilmektedirler.

ne demek hayvanların bizler kadar özgür olabilmesini istiyorum ? serengeti de elini kolunu sallayarak mı gezeceğini sanıyosun sen ? grizzly bear seni görünce dava arkadaşım falan mı diyecek ne olacak ? vejeteryan desen anlayacağım. hayvanlara yapılan işkencelere karşı insan hayvanlarına yaptığın direnişe de destekçi olayım.

ama Allah aşkına bi açıkla bana, ne demek yoğurt yemeyi reddediyorum ? yoğurt reddedilir mi evladım ? akıl izan var ?
devamını gör...
(bkz: b vitamini)
veganlar hayvansal gıdalardan almamız gereken bazı vitaminleri -bilhassa b12- hap şeklinde alırlar. daha doğrusu almaları gerekir. peki o hap neyden üretiliyor... kimse bilmeeez... kiiiim-se bilmez.
oysa haftada bir terbiyeli kelle paça çorbası içselerdi buna gerek kalmazdı.
devamını gör...
kimsenin aklina gelmedi galiba ama ozgur iradedenebilir. oyle etleri siralayinca ne kadar nefsinize duskun oldugunuz ortaya cikiyor. gecerliligini sebep midir evet ama kimse kafaniza silah dayamadigi surece isteginiz yoksa zaten vegan yapamaz kimse sizi.
devamını gör...
hayvanların c vitaminini sentezleyebildiklerini kimse bilmez yani gerekirse bizde b12 hatta c hatta çok daha ilerisi klorofil sentezleyebilirdik ama yemyeşil olurduk da..
yani mesele yaratılış yada et yeme zorunluluğumuz.yoksa bende istemiyorum avlanmak filan..
devamını gör...
bu konuda normal biyolojik, psikolojik seyirde olmak.

herkesi kapsamayabilir, fakat şöyle bir sendrom üzerinden bazı kişiler açıklanabilir.

çocukluğunun hatırladığı ya da hatırlamadığı dönemlerine dair hayvansal ürünlerle ilgili travmatik yaşantıları olabilir. sonrasında duygularını bilinçlendirme evrelerinde bu yaygınlaşan moda akımını gördüğünde kendini ifade ettiğini düşünerek duygularına mantıksal zemin bulmuşluk içinde kendi kendisi için bu sıfatı uygun görüp, farklılığının nişanesi olarak daha da geliştirme ve savunma durumuna da geçebilir.
devamını gör...
insan olmak. insanın doğasında,özün, evriminde veganlık gibi bir durum söz konusu değil. vegan beslenme biçimi sanıldığı gibi 'en' sağlıklı beslenme biçimi değil.
devamını gör...
etten alınan b12 başka hiç bir şeyde yok. isterseniz 5 kilo bakliyat yiyin, yok. ayrıca veganlık süt, peynir, tereyağ, bal gibi pek çok besinden mahrum olmak demek. bu da pek çok vitaminin, mineralin eksikliği demek.
devamını gör...
ölü hayvan etine olan sevgim. ölü bitki de çok seviyorum ama itidalli bir insanım bu konuda. ikisinden herhangi birini bırakamam. neden bırakayım ki tavuğun her gün sağa sola fırlattığı en temiz protein kaynağı olan yumurtanın çıkması tesadüf mü. bildiğin tommy yesin diye yaratılmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar